Opublikowany przez: Kasia P. 2014-07-15 16:00:01
Familie.pl: Czy można ustrzec się przed rakiem szyjki macicy? Jest się na niego skazanym genetycznie, czy mamy wpływ na swoje zdrowie w tym przypadku?
Dr Cezary Zalewski: Główną przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W około 70 proc. przypadków chorobę wywołują dwa typu tego wirusa – 16 i 18. Do zakażenia dochodzi w głównej mierze w trakcie kontaktów seksualnych. W odróżnieniu od innych nowotworów rak szyjki macicy nie jest dziedziczny czy uwarunkowany genetycznie.
Najskuteczniejszą ochronę przed zakażeniem wirusem HPV zapewnia szczepionka. Najlepiej jest, gdy zostanie podana, zanim organizm zetknie się z wirusem HPV, a więc przed rozpoczęciem współżycia. Z tego względu szczepienie zaleca się dziewczynkom w wieku 11- 13 lat. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, by zaszczepiły się także starsze nastolatki i młode kobiety. Nawet jeśli miały już kontakty seksualne, nie musiały się wcale zarazić. Kobiety, które nie były szczepione, mogą zmniejszyć ryzyko infekcji unikając przygodnych kontaktów seksualnych. Warto również stosować prezerwatywy. Choć nie eliminuje to całkowicie ryzyka zakażenia, w znacznym stopniu je ogranicza.
Bardzo ważne jest, by prowadzić zdrowy tryb życia – prawidłowo się odżywiać, wysypiać się, regularnie uprawiać sport, nie palić papierosów, nie nadużywać alkoholu. To pozwala wzmocnić odporność. Silny organizm jest w stanie poradzić sobie z wieloma infekcjami, także z wirusem HPV.
Należy również pamiętać o regularnych badaniach cytologicznych. Dzięki temu można wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości i rozpocząć leczenie, zanim rozwinie się rak szyjki macicy. Jeśli wyniki są prawidłowe, na cytologię można zgłaszać się co 3 lata. W razie potrzeby lekarz zaleci częstsze kontrole. Do ginekologa należy zgłosić się także wtedy, gdy wystąpią niepokojące objawy, np. krwawienie z pochwy po stosunku lub między miesiączkami.
Familie.pl: Diagnoza „rak szyjki macicy” – co oznacza dla kobiety?
Dr Cezary Zalewski: Są różne stopnie zaawansowania raka szyjki macicy. Sposób leczenia zależy od tego, jak szybko zostanie wykryta choroba. We wczesnym stadium (tzw. stan przedrakowy) zmiany ograniczają się jedynie do nabłonka szyjki macicy. Wówczas choroba jest całkowicie uleczalna. W bardziej zaawansowanych stadiach, w których komórki nowotworowe rozprzestrzeniają się na głębsze tkanki szyjki macicy lub sąsiednie narządy, zakres operacji jest znacznie większy. Niestety, rak szyjki macicy, podobnie jak inne nowotwory złośliwe, może dawać przerzuty do odległych narządów. Wówczas trzeba zastosować dodatkowo np. chemioterapię, radioterapię.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.