Opublikowany przez: Monika C. 2020-02-06 14:48:28
Autor zdjęcia/źródło: Photo by
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. Światowe szacunki wskazują, że co roku na ten nowotwór zapada aż 1,5 mln kobiet, a 400 tys. z nich umiera! To bardzo smutne statystyki, dlatego naukowcy cały czas pracują nie tylko nad sposobami walki z tą chorobą, ale także and tym jak skutecznie jej zapobiegać.
Profilaktyka jest najtańszym i najłatwiejszym sposobem walki z wieloma chorobami, także z nowotworami. Okazuje się, że oprócz zdrowego stylu życia, karmienie piersią znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi oraz jajnika.
Karmienie piersią przez 1 rok lub dłużej zmniejsza ryzyko raka piersi aż o 30% u kobiet, w których rodzinie ta choroba dotąd nie występowała.
Badania naukowe pokazują, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko pojawienia się choroby zarówno przed menopauzą jak i po niej. Karmienie piersią może także obniżać u kobiety ryzyko zachorowania na raka jajnika i błony śluzowej macicy.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca jako optymalny, okres 6 miesięcznego karmienia piersią. Oczywiście im dłużej tym lepiej. WHO zwraca także uwagą na to, że jeśli kobieta nie ma możliwości karmienia piersią dziecka przez pól roku, warto by robiła to, tak długo, jak to tylko możliwe, nawet częściowo (karmienie łączone) – bo będzie to dobre dla zdrowia i jej i dziecka
Karmienie piersią oprócz obniżenia ryzyka zachorowania na raka u kobiety, zmniejsza także prawdopodobieństwa powstania cukrzycy typu II oraz pojawienia się depresji poporodowej oraz przyczynia się do szybszego powrotu do masy ciała sprzed ciąży i łatwiejszego utrzymania wagi na tym poziomie później.
Hormonalna terapia zastępcza (HTZ), to forma leczenia, polegająca na podawaniu kobietom podczas menopauzy żeńskich hormonów płciowych. HTZ jest stosowana do łagodzenia trudnych objawów i dolegliwości związanych z menopauzą, m. in.: uderzeń gorąca, bezsenności, wahań nastroju, i powinna mieć krótkotrwały charakter – nie powinna trwać dłużej niż dwa lata, obejmować niskie dawki leków i przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza. W innym wypadku stosowanie HTZ może zwiększać ryzyko występowania nowotworów piersi, błony śluzowej trzonu macicy i jajników. Udowodniona jest także zależność pomiędzy stosowaniem HTZ , a zwiększonym ryzykiem udaru i choroby niedokrwiennej serca.
>>> Czytaj też:Karmienie piersią: wielkie korzyści z naturalnego karmienia dla dziecka i mamy!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.