Opublikowany przez: Kasia P. 2015-10-12 11:08:15
Emocje pełnią kilka funkcji. Dzięki nim bardzo szybko zdajemy sobie sprawę z tego, że coś jest dla nas ważne, na przykład, czujemy tremę kiedy mamy wygłosić coś na forum grupy osób, na zdaniu których nam zależy. Albo złościmy się, jeżeli bardzo chcieliśmy coś zrobić i się staraliśmy, a to się nie udało (funkcja sygnalizująca i wartościująca). Idąc ciemną pustą uliczką i słysząc szybko zbliżające z tyłu kroki prawdopodobnie zaczniemy się bać (funkcja informacyjna, „Czuję strach, więc jest niebezpiecznie”). Komunikujemy też innym, jak się czujemy, na przykład płacząc, kiedy jest nam smutno. Emocje nadają naszemu życiu barw, doświadczamy ich codziennie i trudno byłoby wyobrazić sobie nasze istnienie bez wzruszenia, złości, smutku czy radości. Radzenie sobie z emocjami u dzieci jest zatem bardzo ważnym tematem.
Radzenie sobie z emocjami u dzieci
Na początku lat 80-tych XX wieku Berry Brazelton udowodnił w swoich badaniach, że już w okresie prenatalnym dziecko przeżywa emocje i sygnalizuje je poprzez między innymi wyraźną reakcję na bodźce, które zapewniają mu przyjemne odczucia. Dziś wiemy, że przychodząc na świat każde dziecko zostaje „wyposażone” w pakiet podstawowych emocji: strach, złość, wstręt, smutek, radość i zaskoczenie. Każda z nich ewolucyjnie jest bardzo ważna, na przykład wstręt (szczególnie poprzez zmysły węchu i smaku) chronił nas przed zjedzeniem rzeczy trujących czy zagrażających naszemu zdrowiu.
W trakcie dalszego rozwoju dziecko poznaje też inne stany emocjonalne i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, które są przyjemne, a które nie. Emocje jako wrodzone mechanizmy są skarbem, o który należy dbać w ciągu całego życia. Wszyscy wiemy, że dziecko potrzebuje do rozwoju osób bliskich. To właśnie od nich, czyli najczęściej od rodziców dziecko będzie się uczyło rozpoznawania i sygnalizowania swoich emocji, a także reagowania na emocje innych. Dzieci uczą się poprzez obserwację i naśladowanie. Dlatego, żeby odpowiedzieć na pytanie „Jak radzić sobie z emocjami u dzieci?”, najpierw warto zastanowić się, jak ja jako rodzic zarządzam swoimi emocjami na co dzień. Rezultaty tej refleksji czasem zaskakują i odsłaniają obszary do pracy nad sobą.
Co można zrobić, żeby rozwijać inteligencją emocjonalną dziecka, czyli radzenie sobie z emocjami u dzieci w praktyce:
Temat "Radzenie sobie z emocjami u dzieci" omawia:
Uljana Dołyniak
Specjalistka ds. pracy z rodziną, interwentka kryzysowa
Towarzystwo Nasz Dom
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
takegoodcarepl 2015.10.17 23:49
Nie trzymać pod kloszem. Jak dziecko ma sobie radzić skoro staramy sie je uchronić absolutnie przed wszystkim. To właśnie doświadczenie porażki i samodzielne rozwiązywanie problemów (tych drobniejszych) powoduje, że dziecko jest w stanie poradzić sobie w życiu.
takegoodcarepl 2015.10.17 23:49
Nie trzymać pod kloszem. Jak dziecko ma sobie radzić skoro staramy sie je uchronić absolutnie przed wszystkim. To właśnie doświadczenie porażki i samodzielne rozwiązywanie problemów (tych drobniejszych) powoduje, że dziecko jest w stanie poradzić sobie w życiu.
mamadwojga 2015.10.12 21:13
Echhhh... ja dzisiaj nie radzę sobie sama ze sobą, a co dopiero z dziećmi...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.