Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-02-18 10:07:05
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Dysfunkcje seksualne u mężczyzn mogą mieć podłoże somatyczne (fizyczne) lub psychogenne. Choć obecnie coraz częściej mamy do czynienia z drugim typem nieprawidłowości, wciąż przeważają zaburzenia o podłożu somatycznym. Poza specyficznymi dolegliwościami, takimi jak np. wytrysk wsteczny, najczęściej przyczyną są choroby, przede wszystkim metaboliczne, np. cukrzyca. Na drugim miejscu pod względem częstotliwości występowania pojawia się nadciśnienie tętnicze, a także choroby serca.
Rzadziej przyczyną dysfunkcji seksualnych o podłożu somatycznym jest stwardnienie rozsiane i inne schorzenia neurologiczne, niewydolność nerek, a także zaburzenia hormonalne, w tym niski poziom testosteronu we krwi.
O ile podłoże o naturze fizycznej wymaga jedynie przeprowadzenia odpowiednich badań, o tyle zaburzenia na tle psychogennym mogą być znacznie trudniejsze do zdiagnozowania. W gruncie rzeczy bowiem pacjenci nierzadko nawet nie zdają sobie sprawy, że żyją w chronicznym stresie, zmagają się z niskim poczuciem własnej wartości czy depresją. Problemem nie wydają się im przedłużające się konflikty z partnerką czy niewłaściwe (najczęściej zbyt rygorystyczne) wychowanie wyniesione z domu rodzinnego. A każdy z tych czynników może przyczyniać się do wystąpienia dysfunkcji seksualnych w dorosłym życiu.
Warto też wspomnieć, iż zaburzenia natury seksualnej często pojawiają się w wyniku niezdrowego stylu życia, np. palenia papierosów czy nadużywania alkoholu. Do ich wystąpienia mogą przyczynić się pewne leki, np. psychotropowe czy przeciwnadciśnieniowe. Czynnikiem sprzyjającym takim nieprawidłowościom jest również otyłość, braku ruchu czy niezdrowa dieta.
Czasem rozpoznanie przyczyny dysfunkcji seksualnej u mężczyzny jest stosunkowo proste. Częściej jednak wymaga wykonania przynajmniej podstawowych badań. Ważne, aby powiedzieć lekarzowi o wszystkich czynnikach, które potencjalnie mogłyby przyczynić się do problemu.
Kierunek leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju zaburzenia oraz jego przyczyny. Na przykład wzwód niepełny, zanikający lub opóźniony leczy się farmakologicznie. Leki na potencję to m.in. Viagra i jej tańsze zamienniki. Z kolei wytrysk przedwczesny lub opóźniony może wymagać podawania innego rodzaju leków. Słabe libido bywa skutkiem niepełnowartościowej diety lub niskiego poziomu testosteronu we krwi. W tym wypadku trzeba zadbać przede wszystkim o zdrowe odżywianie i nawyki. Poważniejsze dysfunkcje, takie jak wytrysk wsteczny, mogą wymagać interwencji chirurgicznej.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.