Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-02-20 13:04:31
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa kroshka__nastya na Freepik
Zbliżająca się wiosna zwykle kojarzy się z przebudzeniem natury, cieplejszymi dniami i większą ilością światła słonecznego. Jednak dla niektórych jest to niezbyt przyjemny czas. Czują się oni zmęczeni, brakuje im energii i nie mają dobrego nastroju. Jak sobie radzić, gdy dopada nas przesilenie wiosenne?
Po kilku miesiącach zimy, braku światła i chłodu, nasz organizm może odczuć lekkie wyczerpanie. Gdy dopada nas przesilenie wiosenne, czujemy się zmęczeni, nie mamy energii, mamy obniżony nastrój, trudności z koncentracją, a nawet bezsenność. Wpływa to negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na codzienne funkcjonowanie.
Nie jest jeszcze do końca ustalone, dlaczego niektórzy z nas na przedwiośniu doświadczają przesilenia wiosennego. Ale nadchodzący wzrost temperatury i ilości światła wpływa na wydzielanie hormonów, takich jak melatonina (hormon snu) i serotonin (hormon szczęścia), mogą skutecznie wpłynąć na regulację snu i lepszy nastrój.
Jako jedną z przyczyn przesilenia wiosennego upatruje się też brak aktywności fizycznej zimą. W okresie zimowym wielu ludzi ogranicza aktywność fizyczną z powodu niskich temperatur i krótszych dni. A brak ruchu może wpływać na ogólne samopoczucie.
Zimą często też sięgamy po cięższe i kaloryczne potrawy, co może wpływać na naszą energię i nastrój. Mamy również ograniczony dostęp do świeżych sezonowych warzyw i owoców, czyli źródła witamin i minerałów. Dlatego wraz z nadejściem wiosny warto zadbać o zdrową, zrównoważoną dietę.
Regularny ruch to skuteczny sposób na poprawę nastroju i energii. Spacer na świeżym powietrzu, jogging czy ćwiczenia fitness mogą pomóc w zredukowaniu objawów przesilenia.
Wprowadzenie do diety warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów, a także zdrowych tłuszczów może wpłynąć pozytywnie na naszą energię i lepsze samopoczucie.
Dłuższe dni oznaczają więcej światła słonecznego. Wystawianie się na słońce pomaga regulować rytm dobowy i poprawia produkcję witaminy D, co wpływa korzystnie na organizm a także lepszy nastrój.
Praktyki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy głębokie oddychanie, mogą pomóc w zredukowaniu codziennego stresu, a co za tym idzie - poprawę samopoczucia.
Regularny i wystarczający sen ma kluczowe znaczenie dla ogólnego zdrowia psychicznego i fizycznego. Stworzenie rutyny przed snem i stworzenie sprzyjającego środowiska do spania może pomóc w poprawie jakości snu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.