Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-03-30 12:47:03
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Aktywność fizyczna ma niebagatelny wpływ na ograniczenie rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Po pierwsze, podczas wysiłku spalamy zbędne ilości tłuszczów, które mogą odkładać się w naczyniach w postaci blaszek miażdżycowych, a z biegiem czasu zablokować przepływ krwi przez naczynie i doprowadzić np. do zawału mięśnia sercowego lub udaru niedokrwiennego. Po drugie, wysiłek fizyczny powoduje przyspieszenie pracy serca, które pompuje większą ilość krwi i tlenu do ciała i narządów, dzięki czemu poprawia się ich ukrwienie i zwiększa wydolność.
Układ ruchu, czyli mięśnie, kości i stawy, można porównać do wyspecjalizowanej maszyny, która nieużywana przestaje poprawnie pracować. W tym kontekście najważniejsze zdaje się przeciwdziałanie osteoporozie, czyli utracie masy kostnej, która w podeszłym wieku może przyczyniać się do powstawania patologicznych złamań i urazów. Dzięki wysiłkowi zwiększa się gęstość kości, które są mniej podatne na procesy demineralizacyjne. Dodatkowo podczas aktywności fizycznej krew dociera do stawów i poprawia ich ukrwienie, dzięki czemu zachowana jest elastyczność i sprężystość, co poprawia ich sprawność. Poza tym systematyczny trening pozwala na zbudowanie silnej masy mięśniowej, dzięki której możemy zachować sprawność do późnych lat życia.
Różnorodność aktywności fizycznych sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Ćwiczenia fizyczne to nie tylko treningi na siłowni, bieganie, czy podnoszenie ciężarów. Można tu znaleźć również bardzo relaksujące aktywności np. joga, zumba, jazda na rowerze oraz pływanie. Jedno, co łączy te wszystkie dyscypliny, to pozytywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Podczas ćwiczeń fizycznych zmienia się impulsacja i przekaźnictwo między komórkami nerwowymi, co sprawia, że zmniejsza się napięcie układu nerwowego, a my mamy lepszy nastrój i czujemy się zrelaksowani. Poza tym wysiłek powoduje wydzielanie hormonów szczęścia np. serotoniny, która dodatkowo poprawia nasze samopoczucie.
Można powiedzieć, że ubocznym efektem regularnej aktywności jest utrata masy ciała. Bez wątpienie wpływa to na pewność siebie i poprawia ogólne samopoczucie. Natomiast w tym przypadku to nie to jest tu najważniejsze. Dzięki wysiłkowi fizycznemu spalamy tkankę tłuszczową, która gromadząc się na powierzchni narządów, ma na nie bardzo niekorzystny wpływ. Nazywa się ją tkanką tłuszczową trzewną, która jest hormonalnie czynna i wydziela substancje odpowiedzialne za rozwój chorób takich jak cukrzyca typu 2 oraz nadciśnienie tętnicze. Dlatego wraz z jej utratą zmniejsza się ryzyko zachorowania na te przewlekłe choroby.
W przypadku aktywności fizycznej należy mieć na uwadze umiar i natężenie wysiłku dostosowane do zdolności własnego organizmu. Najczęściej negatywne skutki treningu spowodowane są nieodpowiednim przygotowaniem do wysiłku, np. brak rozgrzewki lub ćwiczeń rozciągających, oraz przeforsowywaniem się. Dlatego osobom intensywnie trenującym mogą zdarzać się bóle mięśniowo-stawowe, w przypadku których należy zrezygnować na kilka dni z wysiłku i można wspomagać się rozgrzewającymi kremami np. DIP HOT. Natomiast jeżeli dojdzie do poważnych kontuzji takich jak: złamania, zwichnięcia czy skręcenia stawów, trzeba skierować się po pomoc do lekarza i nie bagatelizować objawów.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.