Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-12-28 09:28:59
Autor zdjęcia/źródło: materiały partnera
Jedną z istotnych kwestii już od pierwszych chwil życia noworodka jest karmienie. Choć dla wielu mam to czynność instynktowna, niekiedy może sprawiać pewne trudności. Warto zatem poznać kilka sprawdzonych pozycji do karmienia, które będą komfortowe zarówno dla Ciebie, jak i Twojego maleństwa. Wbrew pozorom to łatwiejsze, niż myślisz!
Właściwa pozycja podczas karmienia to taka, która z jednej strony jest wygodna dla mamy i dziecka, a z drugiej umożliwia maluchowi bardziej produktywne ssanie. Co ważne, nieprawidłowa pozycja podczas karmienia może być potencjalną przyczyną bolesnych kolek i ulewania u brzdąca, zaś u mamy może prowadzić do podrażnienia brodawek i bólu pleców. Warto pamiętać także o tym, że nie ma jednej, najlepszej pozycji do karmienia malucha. Poznaj więc kilka najpopularniejszych i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada. Wiele cennych wskazówek dotyczących karmienia piersią znajdziesz też na https://www.philips.pl/c-e/blog/matka-i-dziecko/pozycje-do-karmienia-piersia.html.
Jedną z najwygodniejszych pozycji do karmienia jest tzw. „pozycja spod pachy” – szczególnie polecana zwłaszcza u kobiet po cesarskim cięciu, z dużymi piersiami, płaskimi brodawkami, a także mam, które karmią wcześniaki lub mają zapalenie piersi.
Usiądź i połóż malucha na plecach w taki sposób, aby jego nóżki znajdowały się pod Twoją pachą. Dłonią podtrzymuj główkę i szyję dziecka, zaś przedramieniem podpieraj jego plecy. Maluch powinien być przez cały czas zwrócony brzuszkiem w Twoją stronę. Dla ułatwienia, możesz wsunąć pod jego główkę miękką poduszkę.
To ważne
Pamiętaj, że bez względu na wybraną pozycję do karmienia, główka oraz tułów brzdąca zawsze muszą znajdować się w linii prostej.
Pierwsze dni po porodzie zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych – w tym czasie często już samo siedzenie może wywoływać dyskomfort, dlatego warto przemyśleć opcję karmienia dziecka na leżąco. W tej pozycji leżysz wygodnie na plecach i układasz bobasa przodem na brzuchu. Podczas karmienia podtrzymuj go przedramieniem, kontrolując jego główkę, aby się nie odchylała. Koniecznie upewnij się także, że maluch może swobodnie oddychać i jego nosek nie jest zbyt mocno dociśnięty do Twojej piersi. Pozycja karmienia na leżąco jest polecana m.in. kobietom po cesarskim cięciu, w pierwszych dniach po porodzie, a także w nocy.
Kolejna pozycja do karmienia to coś w sam raz do wykorzystania przy bobasach, które już opanowały odruch ssania. W tym przypadku utrzymujesz komfortową, półsiedzącą pozycję ciała. Oprzyj się wygodnie o poduszki tak, aby mieć odpowiednie podparcie dla pleców. Następnie połóż malucha brzuchem na sobie (może być wzdłuż Twojego ciała lub ukośnie, jak wolisz) – jego usta powinny znaleźć się tuż obok piersi. Ponownie, jak przy każdej innej pozycji upewnij się, że dziecko nie ma zatkanego noska i może swobodnie oddychać.
W przypadku klasycznej pozycji do karmienia butelką, należy posadzić malucha na kolanach – jego pupa powinna opierać się o jedną nogę, zaś plecy o drugą. Główka ma spoczywać w zgięciu łokcia, ale może być też podtrzymywana Twoją dłonią. Posadź bobasa blisko siebie, aby czuł się bezpiecznie i komfortowo. Nie zapomnij także o wyborze odpowiedniej butelki – interesującym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę są np. modele antykolkowe, które znajdziesz w ofercie marki Philips: https://www.philips.pl/c-m-mo/butelki-i-smoczki-dla-niemowlat
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.