Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-08-03 13:33:25
Niektórzy lubią również zabijać nudę w towarzystwie grając w grę polegającą na odgadnięcie, o kim mówi dana osoba lub inscenizuje charakterystyczne dla niej zachowania – najczęściej zabawa ta połączona jest z zadawaniem pytań dotyczących prezentowanej postaci, o jej zawód czy płeć.
I w ten sposób przechodzimy do opisywanej dzisiaj produkcji – Akinatora, czyli wirtualnego dżina, który potrafi odgadnąć niemal każdą postać, jaką mamy na myśli, jeżeli tylko odpowiemy na kilka jego pytań. Sztuczna inteligencja zadaje nam różne pytania dotyczące osoby, którą mamy na myśli; pytania te mogą być z kolei różnorodne i dotyczyć zarówno wyglądu zewnętrznego, jak również wykonywanego zawodu czy charakterystycznych rekwizytów. Akinator posiada bardzo rozbudowaną bazę postaci i pytań, jakie może zadać, a to za sprawą innych graczy, którzy próbowali swoich sił w tej oryginalnej produkcji; baza ta jest również stale aktualizowana, co sprawia, że Akinator może być jeszcze bardziej skuteczny i dokładniejszy.
Sama rozgrywka polega na tym, że, po podaniu swojego imienia oraz wieku, musimy odpowiedzieć na kilka zadanych przez dżina pytań dotyczących postaci, jaką ma za zadanie odgadnąć. Nim rozpoczną się właściwe pytania najczęściej musimy odpowiedzieć również przedtem, czy nasza postać jest mężczyzną bądź kobietą, jak też czy jest to postać fikcyjna, czy występująca w rzeczywistości. Na pytania zadane nam przez wirtualnego dżina możemy odpowiedzieć wybierając jedną z pięciu dostępnych opcji, będących prostymi i jasnymi wyborami, podobnie jak w zabawie będącej pierwowzorem dla gry: „tak”, „nie”, „prawdopodobnie tak”, „prawdopodobnie nie” czy nawet „nie wiem”. Odpowiedź pozwala Akinatorowi metodą eliminacji odrzucić nie pasujące do zadanych pytań postaci i wreszcie, po od 12 do 20 pytaniach, zasugeruje pierwszą postać. W większości przypadków pierwsza postać będzie tą, którą mieliśmy na myśli – zakładając oczywiście, że odpowiadaliśmy na pytania uczciwie. Jeśli gra pomyliła się, wybieramy stosowną opcję i, jeśli chcemy, odpowiadamy na kolejne pytania – po jakimś czasie Akinator znów przedstawi nam propozycję postaci. Łącznie, gra podejmuje trzy próby odgadnięcia postaci, jaką mamy na myśli, co z kolei przekłada się na 80 pytań, na które możemy odpowiedzieć. Do trzech razy sztuka – jeśli nawet po 80 pytaniach Akinator wciąż nie odgadnie poprawnie postaci, zostaniemy poproszeni o wpisanie jej do bazy: możemy podać jej imię i nazwisko lub pseudonim, wykonywany zawód oraz umieścić zdjęcie.
Zdj. Materiały prasowe poki.pl
Akinator swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim jako produkcja przeznaczona na przeglądarki internetowe – dzięki temu zdołał dotrzeć do ogromnej liczby graczy, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że gra istnieje w sieci już dobre kilka lat, a co za tym idzie powstała niesamowicie rozbudowana baza postaci: fikcyjnych i rzeczywistych, od youtuberów aż po głowy państw.
Jakiś czas temu pojawiła się również wersja Akinatora przeznaczona na urządzenia mobilne i dostosowana do tego środowiska. W tym wydaniu zmieniła się również nieco formuła gry: za rzucanie Akinatorowi wyzwań w postaci szczególnie trudnych postaci do odgadnięcia, jak też samo uczestnictwo w rozgrywce otrzymujemy monety. Możemy je przeznaczyć z kolei na różnego rodzaju kosmetyczne przedmioty zmieniające wygląd wirtualnego dżina. Wciąż utrzymany został jednak charakterystyczny dla produkcji styl graficzny oraz mechanizm rozgrywki.
Podsumowując, Akinator to bardziej swojego rodzaju internetowa ciekawostka niż „pełnoprawna” gra, choć potrafi również wciągnąć, czasami nawet na kilka godzin, zwłaszcza, kiedy próbujemy przechytrzyć sztuczną inteligencję zmuszając ją do odgadnięcia szczególnie nieoczywistego bohatera. Przy dłuższej sesji, Akinator może się jednak równie szybko znudzić, zwłaszcza, jeśli wchodzenie w interakcje tego rodzaju nie jest dla nas szczególnie interesujące od samego początku.
Artykuł powstał we współpracy z poki.pl
Gry dla najmłodszych, czyli w co się bawić? >>
ROLA ZABAW I GIER RUCHOWYCH W WYCHOWANIU I ROZWOJU DZIECKA >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.