Opublikowany przez:
Redakcja
2025-02-09 08:56:21
Autor zdjęcia/źródło: Rene Terp
Na czym polega różnica? A co w takim razie z cesarskim cięciem? O co tak naprawdę chodzi, gdy trzeba podjąć decyzję, w jaki sposób ma przyjść na świat dziecko, nowy człowiek?
W artykule poniżej postaramy się przybliżyć tę tematykę.
Poród naturalny, to jest poród w trakcie którego nie ma żadnej ingerencji medycznej ze strony personelu. Co to oznacza? To oznacza, że w trakcie takiego porodu nie są wdrażane procedury mające na celu wzmocnienie lekami czynności skurczowej macicy, nie przebija się pęcherza płodowego, nie nacina się krocza.
Poród naturalny jest porodem w pełni fizjologicznym i przebiega pod wpływem czynności skurczowej macicy oraz hormonów produkowanych w organizmie kobiety. Taki poród nie wymaga ani interwencji farmakologicznej, ani też wspomagania medycznego. W trakcie porodu naturalnego nie podaje się znieczulenia i oksytocyny. Nie stosuje się takich technik położniczych jak kleszcze, próżnociąg czy cesarskie cięcie.
Poród naturalny rozpoczyna się naturalną czynnością skurczową macicy. W wyniku porodu naturalnego rodzi się noworodek donoszony między ukończonym 37. a 42. tygodniem ciąży.
Nie ulega wątpliwości, że poród naturalny został doskonale zaprojektowany przez naturę. Z tego względu wydaje się najodpowiedniejszym sposobem zakończenia ciąży i to zarówno dla mamy, jak i dla jej dziecka. Do najważniejszych zalet porodu naturalnego zalicza się:
A poza tym, a może przede wszystkim:
Tu warto dodać, że dysfunkcje związane z dnem miednicy są generalnie konsekwencją samej ciąży a nie porodem, więc występują również, gdy kobieta rodzi przez cesarskie cięcie. Częściej się jednak zdarzają, gdy nieumiejętnie prowadzi się drugą fazę porodu: na leżąco i z parciem na siłę.
A ponadto:
Istnieją określone sytuacje w przebiegu ciąży i porodu, które dyskredytują możliwość porodu naturalnego i skutkują koniecznością zastosowania określonych procedur medycznych. Do takich należą:
Poród drogami natury to poród, który wprawdzie odbywa się drogą pochwową, jednak w jego trakcie stosuje się przynajmniej jedną z następujących procedur:
Tak więc poród drogami natury charakteryzuje się ingerencją medyczną w jego przebieg. W przypadku porodu drogami natury brak ingerencji lekarskiej wiązałby się z zagrożeniem dla dziecka albo rodzącej.
W przypadku ciąży donoszonej (powyżej 37 tygodnia) i braku wskazań medycznych do zakończenia jej cesarskim cięciem, porób naturalny jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Czym bowiem jest cesarskie cięcie?
Jest to procedura medyczna, u której podstaw leży imperatyw w postaci ratowania życia i zdrowia matki lub jej dziecka.
Istnieją zupełnie jednoznaczne wskazania do zakończenia ciąży cesarskim cięciem. Te wskazania mają zastosowanie w ściśle zdefiniowanych sytuacjach. Decydujące znaczenie ma tutaj porównanie stopnia ryzyka związanego z zagrożeniem życia i zdrowia ciężarnej i jej dziecka, który musi przewyższać ryzyko związane z operacją cesarskiego cięcia.
Zagrożenia życia matki, jako wskazanie do cesarskiego cięcia są rozmaite. Należą do nich między innymi:
Od strony płodu mogą to być m.in.:
Istnieją także tzw. selektywne wskazania do wykonania cięcia cesarskiego w trybie planowym. Najczęściej są to wskazania poza położnicze takie jak m.in.:
Do tzw. wskazań selektywnych ze strony dziecka należą:
Pacjentka, u której konieczne jest wykonanie ciecia cesarskiego, musi podpisać formularz świadomej zgody na wykonanie tego zabiegu oraz osobną zgodę na znieczulenie.
Warto też pamiętać, że gdy w przypadku kolejnej ciąży wskazania do cesarskiego cięcia nie powtórzą się, nie musi ona kończyć się kolejnym cesarskim cięciem!
Prawdziwy problem pojawia się natomiast, gdy również w kolejnej ciąży zaistnieją bezwzględne wskazania do cięcia cesarskiego. Pozostałe po poprzedniej operacji masywne zrosty niekiedy istotnie utrudniają techniczną stronę przeprowadzenia otwarcia macicy i wydobycia dziecka, a przedłużający się czas trwania zabiegu działa niekorzystnie na dziecko.
Z pewnością to nie jest i nie powinien być taki sobie, swobodny wybór. Priorytetem w tym przypadku musi być bezpieczeństwo rodzącej kobiety i jej dziecka. Głos decydujący powinien mieć i najczęściej ma lekarz położnik. Decyzja zakończenia ciąży cesarskim cięciem zawsze powinna być podyktowana właśnie względami medycznymi.
Jak być powinno?
Zdawać by się mogło, że niejako ex definitione, z natury swojej, cesarskie cięcie powinno być stosowane, w niewielkim procencie porodów. Niewątpliwie tak powinno być.
A jak jest?
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odsetek ciąż rozwiązywanych przez cesarskie cięcie nie powinien przekraczać 15%. W Polsce w 2022 roku wskaźnik sięgnął aż 47%. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona.
Nie ma nic bardziej mylnego i złudnego niż przekonanie, że poród przez cesarskie cięcie jest bezpieczniejszy od porodu naturalnego czy innych porodów drogami natury. Podkreślić należy, że nawet dzisiaj, w dobie postępu medycyny, w tym anestezjologii, zdarzają się zgony kobiet rodzących przez cesarkę. Wprawdzie umieralność w tej grupie wynosi 1 na 5 000 porodów, ale jednak istnieje! Zgony w tych przypadkach spowodowane są głównie powikłaniami o charakterze pooperacyjnym. Należy przy tym podkreślić, że cesarskie cięcie nie jest takim sobie zwykłym „zabiegiem” i nie może być kojarzone z czymś błahym. To jest operacja związana z otwarciem jamy brzusznej i nie należy o tym zapominać!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.