Opublikowany przez: Monika C. 2018-07-24 14:19:19
Autor zdjęcia/źródło: Pokój dla ucznia Designed by Freepik
Pokój ucznia, zwłaszcza w pierwszych klasach szkoły podstawowej, ma sprzyjać różnym dziecięcym aktywnościom: nauce, zabawie i odpoczynkowi. Jak pogodzić te wszystkie funkcje w raczej niezbyt dużym pomieszczeniu? Urządzając pokój ucznia weźmy też pod uwagę pomysły i oczekiwania dziecka. To ono będzie spędzało tam swój czas. Podpowiadamy jak to zrobić i o czym pamiętać!
Pokój dla ucznia znacznie rożni się od pokoju przedszkolaka. Pojawia się w nim nowy mebel – biurko. Jak je wybrać i gdzie najlepiej ustawić? Co jeszcze powinno znaleźć się w strefie do nauki?
biurko – czyli centrum dowodzenia w pokoju ucznia. Powinno być stabilne i wykonane z bezpiecznych, atestowanych materiałów. Dobrze jeśli blat jest jednolity i w miarę jasny. W tym wieku dzieci szybko rosną szukajmy więc takich z możliwością regulacji wysokości blatu – świetnym pomysłem jest blat na regulowanych podporach. W miarę możliwości staraj się ustawić biurko blisko okna, tak by światło dzienne padało z boku (dla dziecka praworęcznego z lewej strony). Jeśli biurko nie jest wyposażone w szuflady ustawny pod nim mobilną komódkę.
lampka – dzieci najczęściej odrabiają lekcje wieczorem. Wybierzmy więc lampkę ze źródłem światła umieszczonym na ruchomym ramieniu i z możliwością regulowania natężenia światła.
krzesło – z możliwością ustawienia wysokości siedziska i podłokietników – zadbamy w ten sposób o młody kręgosłup. Krzesło warto kupić nowoczesne, nawet jeśli pokój ucznia urządzony jest w stylu retro lub vintage.
organizer na ścianie na notatki, zdjęcia i przybory - modna metalowa kratka lub zespolone pojemniki pozwolą zaoszczędzić miejsce na biurku. Organizer można można zrobić wspólnie z dzieckiem.
Uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej ciągle lubią się bawić. W tym wieku budują imponujące konstrukcje z kolorowych klocków i składają obrazy z puzzli. Wracają planszówki. Dzieci zaczynają też samodzielnie czytać książki. W pokoju przyda się więc miękki dywan, fotel typu worek lub duża poducha na podłodze. Zadbajmy też o dobre oświetlenie miejsca zabawy, światłem rozproszonym z lampy sufitowej. Lubianym przez dzieci miejscem do zabawy jest też przestrzeń pod łóżkiem piętrowym (potrzebne punktowe oświetlenie), zwłaszcza w małym pokoju. Nie może zabraknąć półek i pojemników na drobiazgi.
Miejsce odpoczynku, czyli łóżko. W tym wieku dzieci szybko rosną, sprawdzi się zatem pełnowymiarowe łóżko z wygodnym materacem. Ustawione prostopadle do ściany – w dużym pokoju - sprawdzi się podczas odwiedzin przyjaciół. Jeśli pokój jest mały lepsze będzie łóżko piętrowe. Miejsce odpoczynku może być umieszczone z dala od okna – lepiej tam ustawić biurko. Przy łóżku zadbajmy o punktowe oświetlenie – lampkę na szafce nocnej lub kinkiet na ścianie - przyda się podczas czytania przed snem. Na łóżku, zwłaszcza w pokoju dziewczynki, ładnie wyglądają dekoracyjne poduszki, o które można się oprzeć.
To zależy. Wielbiciele mebli z duszą lubią starannie dobierać elementy aranżacji w różnych stylach. Jest to świetny pomysł na pobudzanie kreatywności i indywidualizmu młodego człowieka. Ale zalecamy ostrożność, bo z pomysłu na pokój w stylu eklektycznym łatwo zrobić zbieraninę. Z drugiej strony, nowoczesne meble dla dzieci dostępne w rozbudowanych kolekcjach umożliwiają wymianę poszczególnych elementów w miarę zmieniających się potrzeb rosnącego dziecka, bez potrzeby zmiany koncepcji wystroju.
W pokoju ucznia unikajmy nadmiaru: barw, mebli i drobiazgów. Zbyt intensywne kolory ścian i mebli mogą rozpraszać i pobudzać. To co stymuluje podczas zabawy, niekoniecznie sprawdzi się podczas odrabiania lekcji i odpoczynku. Nadmiar mebli utrudni natomiast swobodne poruszanie się po pokoju. Unikajmy także układania większości zabawek i drobiazgów na otwartych półkach. Nie dość, że utrudniają sprzątanie, ale i rozpraszają. Pamiętajmy też, że wszystko to co wybieramy do pokoju ucznia, powinno być bezpieczne – wykonane z atestowanych materiałów.
W tak urządzonym pokoju, zapewniającym wszystkie potrzeby, dziecko chętnie spędza czas, a rodzice są spokojni o ich bezpieczeństwo.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.