Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Reklama Familie.pl
Redakcja
2024-03-25 08:46:23
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
Jeśli zamierzasz jechać z dziećmi pociągiem nad morze lub na kilkudniową wycieczkę za granicę, sprawdź, jak przygotować się do podróży tym środkiem transportu.
Dłuższa podróż pociągiem często wiąże się z przesiadkami. Na przesiadkę z jednego pociągu do drugiego niekiedy trzeba czekać ponad godzinę, a w przypadku opóźnień do kilku godzin. Dla dzieci tak długie oczekiwanie bywa męczące i nużące, dlatego warto wykorzystać ten czas na spacer po okolicy, posiłek lub zabawę na najbliższym placu zabaw. Ze względu na tłumy podróżnych i nieznajomość dworca w innym mieście, podczas opieki nad dziećmi warto skorzystać z przechowalni bagażu. W miejscu takim jak przechowalnia bagażu Praga można pozostawić wszystkie walizki, które zabiera na wycieczkę rodzina. Dzięki temu rodzice mogą w pełni skupić się na dzieciach, zamiast martwić się, czy nie zgubią bagażu lub nie padną ofiarą kradzieży. Przechowalnia przyjmie bagaże zarówno na kilka godzin, jak i na cały dzień. Dotyczy to punktów działających za granicą i w Polsce. Jeśli spędzasz z dziećmi czas nad morzem, wybierz przechowalnia bagażu Sopot lub w innym kurorcie.
W pociągach dalekobieżnych istnieją specjalne miejsca przeznaczone dla rodziców podróżujących z dziećmi do lat 6. Są to miejsca oznaczone jako "przedział dla matki z dzieckiem", choć równie dobrze z maluchem może podróżować tata, babcia lub inny opiekun. W przedziałach tego typu podróżni mogą liczyć na nieco więcej prywatności, dostęp do stolika, niewielką odległość od toalety z przewijakiem i inne udogodnienia, które sprawiają, że przejazd pociągiem z dzieckiem na długiej trasie jest bardziej komfortowy. Aby skorzystać z przedziału dla matki z dzieckiem, należy wybrać odpowiedni typ biletu i zarezerwować miejscówkę właśnie na ten typ miejsca.
Dzieci są niecierpliwe, dlatego podróż trwająca kilka godzin jest dla nich wyzwaniem. Już po kilkunastu minutach dzieci przestają się interesować widokami za oknem i szukają sobie nowego zajęcia. Jeśli rodzice zabrali ze sobą gry karciane i podróżne, mini kolorowanki z kredkami lub pisakami, a także kilka ulubionych podręcznych zabawek, dziecko będzie dobrze się bawić aż do stacji docelowej. Kilka niewielkich zabawek i gier karcianych zajmuje mało miejsca w bagażu podręcznym, dlatego nie powoduje nadmiernego obciążenia rodzica. Dodatkowo rodzice mogą pozwolić, by dziecko samodzielnie zapakowało kilka wybranych zabawek do własnego plecaczka. Takie rozwiązanie sprawdzi się nawet w przypadku przedszkolaków.
Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci szybko robią się głodne w podróży. Rodzice zawsze powinni zabierać do pociągu przekąski i napoje dostosowane do wieku dzieci, by uniknąć przejazdu przez część trasy z głodnym, zmęczonym maluchem. W podróż warto zapakować nie tylko kanapki, ale i pokrojone w słupki lub plastry świeże owoce i warzywa, batoniki zbożowe, bakalie, kabanosy itp. Wskazane jest unikanie chrupek i słonych przekąsek, które wzmagają pragnienie, oraz czekoladowych słodyczy, którymi łatwo pobrudzić ręce, ubrania i siedzenia w pociągu. Do picia dla dzieci najlepiej sprawdza się niegazowana woda w buteleczkach z korkiem-niekapkiem.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.