Opublikowany przez: Familiepl 2018-08-14 17:05:03
Niskie poczucie własnej wartości to problem wielu osób. Życie w społeczeństwie wymaga od nas choćby odrobiny pewności siebie – codziennie stoimy przed wyzwaniami, które testują naszą samoocenę. Istnieje jednak mnóstwo innych powodów, dla których opłaca się myśleć o sobie w życzliwy i doceniający sposób. Jak to zrobić? Czy jest to w ogóle możliwe?
Wyrozumiałość i życzliwość dla samego siebie
W drodze do poprawy własnej samooceny, warto zacząć od zauważenia, w jaki sposób zwracamy się do siebie samego. Aby to zrobić, należy zauważyć wewnętrzny głos, którego krytykę słyszymy w określonych sytuacjach. Może to być, np. „Nie nadajesz się do tego”, „Za grubo wyglądasz w tej sukience”, „Czuję się kimś gorszym”. Dobrze jest spisać wszystkie te komunikaty, które pojawiają się w naszej głowie na kartce. W ten sposób zdystansujemy się do krytycznych głosów, które nieustannie płyną od nas samych.
Na co dzień możemy spotkać się z nieprzychylnymi ocenami na nasz temat, jednak w większości przypadków, najczęstsza krytyka ma źródło w tym, jakie opinie stwarzamy na własny temat. Brak wyrozumiałości dla siebie samego może stać się niezdrowym nawykiem, skutecznie podcinającym skrzydła w obliczu życiowych wyzwań.
Świetnym początkiem w rozwijaniu pozytywnej samooceny, jest dawanie sobie przyzwolenia na popełnianie błędów, ponieważ każdy człowiek je popełnia. Trzeba również pamiętać o tym, że większość osób, które znamy, ma mnóstwo wad i słabości – jesteśmy tylko ludźmi. Gdy weźmiemy sobie do serca, że możemy pozwolić sobie na niedoskonałość, znacznie łatwiej będzie o życzliwość i wyrozumiałość dla siebie i swoich działań.
Branie odpowiedzialności za swoje życie
Poczucie, że ma się określony wpływ na własne życie, ma ogromne znaczenie dla ludzkiej samooceny. Osoby, które rozwijają się w swoich zainteresowaniach, w pracy lub w kontaktach z innymi ludźmi, najczęściej czerpią z tych doświadczeń poczucie pewności siebie. W ten sposób udowadniamy sobie, na ile na stać.
Uczucie wiążące się ze świadomością tego, w czym jestem dobry i na czym się znam, to często podstawa pozytywnej samooceny. Kiedy nasze otoczenie dostrzega nasze talenty lub sprawy, na których się znamy, daje to nam podstawy do tego, aby patrzeć na siebie w innym świetle – tym bardziej pozytywnym.
Branie odpowiedzialności za własne życie bywa wyzwalającym doświadczeniem. Skoro udaje się nam pokonywać wyzwania i osiągać nowe cele, to namacalny znak, że nasze działania dają wyraźne rezultaty. Kiedy zaczyna się myśleć w kategoriach rozwoju i osiągnięć, które się z nim wiążą, możemy liczyć na pozytywny wpływ tych rzeczy na naszą samoocenę. Różnego rodzaju sukcesy, np. zrzucenie 3 kg, przebiegnięcie określonej trasy, zdobycie ciekawej pracy lub dbanie o relacje z innymi ludźmi, pokazują nam, że „dajemy radę”. To bardzo budujące i opłaca się zwracać na takie rzeczy uwagę.
Rozwijanie swoich predyspozycji
Każdy z nas ma w sobie pewne talenty, predyspozycje, ulubione zajęcia. Czasem są one ukryte. Wówczas warto próbować wielu rzeczy, by w końcu odkryć, w czym się jest naturalnie uzdolnionym.
Wiele mówi się o pracowaniu nad swoimi słabościami, ale to rozwój swoich prawdziwych predyspozycji daje najwięcej dobroczynnych efektów dla poczucia własnej wartości. Praca nad rzeczami, które już dzisiaj sprawiają mi łatwość lub są dla mnie interesujące, sprawia, że stajemy się w tych sprawach jeszcze lepsi. W ten sposób mamy mocne dowody na to, że biorąc pod uwagę osoby, które nas otaczają, czymś się wyróżniamy.
Niewiele osób, np. potrafi szydełkować, pisać wiersze lub naprawić komputer. Czasem nawet trywialna z naszej perspektywy umiejętność, jest doceniana wśród innych ludzi. Dobrze jest o tych rzeczach pamiętać za każdym razem, kiedy pojawia się w nas poczucie gorszości lub zwątpienia we własne możliwości. Nie można być we wszystkim najlepszym. Ale w jednej lub dwóch dziedzinach możemy osiągnąć bardzo wiele.
Kiedy nic nie daje efektów
Praca nad poczuciem własnej wartości nie jest prosta. To często proces, który trwa przez całe życie. Ten wpis mówi o absolutnych podstawach w tym zakresie. Znalezienie większej wyrozumiałości i życzliwości do samego siebie, branie odpowiedzialności za własne życie i rozwijanie swoich predyspozycji można potraktować jako główne filary pracy nad samooceną.
Jeżeli jednak opisywany problem znacząco wpływa na nasze życie i od dłuższego czasu nie potrafimy sobie poradzić z tym poradzić w pojedynkę, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, np. psychologa lub psychoterapeuty. Istnieje naprawdę wiele praktycznych ćwiczeń i metod, mogących w pozytywny sposób wpłynąć na nasze poczucie własnej wartości, a które są możliwe wyłącznie do przepracowania w gabinecie specjalisty.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.