Opublikowany przez: monika.g 2017-06-01 16:33:49
Autor zdjęcia/źródło: Początki ciąży @ photoduet/ Freepik
Każda kobieta podejrzewając ciążę lub starając się o dziecko chciałaby od razu wiedzieć czy się udało. Tak by było najłatwiej i nie byłoby wtedy tylu wątpliwości. Jednak wszystko zostało tak zaprojektowane, że zwłaszcza przez pierwsze 2 tygodnie od zapłodnienia nikt, nawet Ty, nie podejrzewa, że do niego doszło. Wszystkie najważniejsze i najbardziej skomplikowane procesy podziału komórek i tworzenia się nowego życia zachodzą w tajemnicy, ukryte we wnętrzu Twojego ciała. Mimo, że jest to właśnie Twoje ciało, nie wiesz co się w nim dzieje dopóki nie da Ci ono o tym znać.
Pierwszym prawdopodobnym objawem jest brak miesiączki w spodziewanym terminie. Jeśli masz regularne cykle, czyli pojawiające się mniej więcej co 26-30 dni i w spodziewanym terminie okres nie wystąpi możesz przypuszczać, że jesteś w ciąży. Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ zanik miesiączki może być również spowodowany innymi czynnikami takimi jak zaburzenia hormonalne czy choroby narządów rodnych.
Typowe ciążowe dolegliwości takie jak mdłości, wymioty, bolesne piersi zwykle pojawiają się w późniejszym okresie ciąży, mniej więcej ok. 5-6 tygodnia (czyli 3-4 tygodnie od zapłodnienia). U niektórych kobiet oczywiście mogą wystąpić wcześniej, ale nie muszą być oznaką ciąży, ponieważ np. nabrzmiałe i bolesne piersi są też zapowiedzią zbliżającej się miesiączki, a mdłości i wymioty mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym. Dlatego oznaki te są określane jako możliwe oznaki ciąży, ale niepewne.
Więcej pewności może dać Ci test ciążowy. Domowy test ciążowy najlepiej wykonać właśnie w dniu spodziewanej miesiączki lub najwcześniej 2-3 dni przed nią. Wtedy poziom hormonu HCG (gonadotropiny kosmówkowej) wzrośnie do tak wysokiego poziomu, że test ciążowy kupiony w aptece czy drogerii będzie w stanie go wychwycić. Wcześniej wynik negatywny może być błędny, ponieważ testy ciążowe mają różną czułość. Ta metoda jednak też ma swoje wady i pozytywny test ciążowy również może być błędny w przypadku problemów hormonalnych. Taka sytuacja zdarza się jednak bardzo rzadko, ale aby mieć już stuprocentową pewność najlepiej jest udać się do lekarza ginekologa i poprosić o badanie betaHCG. Takie badanie wykrywa hormon HCG we krwi oraz określa dokładny jego poziom. Według poziomu hormonu można także ustalić wiek ciąży.
Najpewniejszą oznaką ciąży jest oprócz podwyższonego poziomu HCG badanie USG przeprowadzone przez lekarza, na którym widać pęcherzyk ciążowy (ok. 6-7 tygodnia ciąży) oraz zarejestrowanie bicia serca płodu (najwcześniej ok. 6-8 tygodnia ciąży).
Jeśli wynik betaHCG potwierdzi ciążę lekarz na wizycie powie Ci dokładnie co powinnaś robić dalej. Możesz go również o wszystko zapytać. Jednak w oczekiwaniu na wynik badania powinnaś już teraz zacząć zachowywać się i dbać o siebie jak kobieta w ciąży. Jeśli odczuwasz już pierwsze objawy takie jak zmęczenie, senność i rozdrażnienie powinnaś zapewnić sobie większą dawkę snu. Pamiętaj też o swoim dziecku i rób wszystko, żeby mu nie szkodzić. Przede wszystkim zrezygnuj z używek: alkoholu, papierosów i mocnej kawy. Jeśli bierzesz jakieś leki przejrzyj ich skład i zrezygnuj z tych, które nie są wskazane dla kobiet w ciąży. Umów się też na wizytę do swojego lekarza, aby ustalić dawkowanie, a może zmianę leków na takie, które w odmiennym stanie będziesz mogła przyjmować. Nie lecz się też sama nawet w przypadku niewielkiego przeziębienia. Na początku ciąży płód jest bardzo delikatny i podatny na czynniki zewnętrzne, zwłaszcza chemiczne takie jak leki, sztuczne dodatki do żywności czy chemikalia. Unikaj konserwantów, barwników i innych sztucznych ulepszaczy dodawanych do potraw.
Uważaj na przegrzanie organizmu, bo to może doprowadzić do krwawienia, a nawet poronienia. Zrezygnuj z sauny i gorących kąpieli, nie dopuszczaj też do wysokiej gorączki.
W czasie ciąży ruch jest bardzo ważny, bo pozwala uniknąć niektórych uciążliwych dolegliwości takich jak ból kręgosłupa czy obrzmienie nóg. Jednak na początku ciąży powinnaś szczególnie unikać wstrząsów, przez co niewskazane są takie sporty jak jazda konna czy jazda na rowerze. Przez całą ciążę powinnaś też uważać na sporty, w których łatwo jest o upadek takie jak jazda na rolkach, nartach, bieganie. Bezpieczne sporty to joga, pilates, pływanie.
Na pierwszej wizycie poznasz wynik badania betaHCG, które wykonałaś wcześniej. Jeśli okaże się, że hormon jest podwyższony - jesteś w ciąży! Lekarz zapyta Cię o datę ostatniej miesiączki, przyjmowane na stałe leki, choroby przewlekłe i genetyczne występujące w rodzinie twojej i ojca dziecka, zabiegi chirurgiczne i operacje jakie przeszłaś. Ważne dla niego informacje to także te dotyczące poprzednich ciąż i poronień, ich liczba, okoliczności i przebieg. Po zebraniu wywiadu lekarz zleci wykonanie następujących badań:
Po wykonaniu wszystkich badań na kolejnej wizycie lekarz je z Tobą omówi i założy kartę ciąży, w której będzie wpisywał wszystkie wyniki badań w poszczególnych tygodniach ciąży. Kartę ciąży warto zawsze mieć przy sobie, ponieważ w razie nieoczekiwanego zdarzenia i konieczności np. wizyty w szpitalu personel będzie mógł dostosować leczenie do Twojego stanu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
94.197.*.* 2017.11.08 09:05
Kochani zrobiłam test wyszedł pozytywny wczoraj.. A dzisiaj już negatywny czy warto się sugerować tym wczorajszym? Może badania krwi jutro? Akurat mam wolne.. Nie wiem co myśleć
213.241.*.* 2017.09.22 11:28
Czy pijecie kawę w ciązy? Zrezygnowałyście z niej? Planuję zajść w ciążę i ja jakoś sobie nie mogę wyobrazić dnia bez kawusi :(
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.