Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: plan porodowy@flikr.com/Oregon State University
Plan opieki przedporodowej i plan porodu są istotną częścią całej dokumentacji medycznej. Ciężarna objęta jest opieką medyczną przez cały okres ciąży oraz edukowana przedporodowo przez położną od 21 tygodnia ciąży. Ciężarnej w ramach planu należy umożliwić wybór miejsca porodu oraz poinformować ją o wszystkich wskazaniach i przeciwwskazaniach.
Osoby sprawujące opiekę medyczną nad ciężarną oraz inne osoby uczestniczące bezpośrednio w udzielaniu świadczeń zdrowotnych omawiają z rodzącą sposoby radzenia sobie z bólem i przy wykonywaniu wszelkich zabiegów i badań każdorazowo powinny uzyskać od rodzącej zgodę na ich wykonanie.
Do 10 tygodnia ciąży oprócz konsultacji medycznych i badań diagnostycznych, kobieta ma pobieraną krew na sprawdzenie grupy. Poza tym przechodzi badanie ginekologiczne oraz badanie gruczołów sutkowych, cytologie i badanie na czystość pochwy, badanie stężenia glukozy we krwi, morfologię krwi oraz badanie moczu, przegląd stomatologiczny określający stan jamy ustnej a także badania w kierunku toksoplazmozy, różyczki, VDRL (kiły) HIV i HCV
Miedzy 11 a 14 tygodniem ciąży oprócz badań ginekologicznych, pomiaru ciśnienia krwi i masy ciała oraz oceny ryzyka ciążowego przeprowadza się badanie USG i ogólne badanie moczu.
15 – 20 tydzień to oprócz przeprowadzonych badań ginekologicznych, pomiaru ciśnienia krwi, porównaniu masy ciała i oceny ryzyka ciążowego, robiona jest ponowna morfologia krwi i badanie ogólne moczu oraz badanie czystości pochwy.
Od 21 do 26 tygodnia dochodzi ocena czynności serca płodu oraz skierowanie wydane przez lekarza prowadzącego do położnej środowiskowej w celu praktycznego i teoretycznego przygotowania do porodu, połogu i karmienia piersią. Powtarza się badanie w kierunku toksoplazmozy oraz przeprowadza badania na stężenie glukozy we krwi.
27 – 32 tydzień ciąży oprócz okresowych stałych badań przynosi badania na przeciwciała odpornościowe oraz w przypadku wskazań zalecane jest podanie globuliny anty-D
Między 33 a 37 tygodniem ciąży do badań ogólnych dochodzi ocena wymiarów miednicy oraz konsultacja lekarza specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, natomiast do badań diagnostycznych dochodzą powtórne badania w kierunku HIV, na nosicielstwo wirusa zapalenia wątroby typu B oraz VDRL i HCV i posiew z przedsionka pochwy oraz odbytu w kierunku paciorkowców.
Od 38 do 39 tygodnia dochodzą badania położnicze i ocena ruchów płodu oraz skierowanie do szpitala po 41 tygodniu ciąży.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.