Opublikowany przez: Melisa 2011-10-04 21:07:06
Owoce pigowca cenione są ze względu na wartości przetwórcze i walory smakowe. Robi się z nich aromatyczne przetwory takie jak dżemy, galaretki, powidła, marmolady, kompoty, dodatki do przetworów (np.: z jabłek i aronii) oraz domowe nalewki, wina i likiery. Stanowią doskonały dodatek do ciast i herbaty.
Żółte owoce pigowca posiadają siedem razy więcej witaminy C niż cytryna. Nie przyjmują metali ciężkich. Zawierają dużo pektyn, kwasów organicznych i soli mineralnych. Działają wzmacniająco i przeciwbiegunkowo. Nie są jednak spożywane w stanie świeżym, ponieważ są zbyt kwaśne i mają twardy miąższ.
Pigwowiec (nie mylić z pigwą) to niewielki krzew zarówno ozdobny jak i użytkowy. Część ozdobną stanowią różnokolorowe kwiaty kwitnące w kwietniu - maju. Dojrzewające jesienią owoce są uwieńczeniem pracy jaką włożymy w pielęgnację krzewu. Pigwowiec nie ma zbyt dużych wymagań glebowych i pielęgnacyjnych. Wystarcza im gleba średniożyzna. Łatwo przetrzymują susze
i mrozy. Jedynym zabiegiem jaki wykonujemy jest przycinanie nadmiernej ilości pędów oraz tych, które nie owocują. Nadaje się na niski żywopłot. Można go też sadzić na skarpach i ogródkach skalnych. Przy mroźnych zimach, zdarza się, że jego pędy przemarzają. Należy wówczas roślinę przyciąć. Trzeba jednak pamiętać, że kwitnie na gałązkach dwuletnich i starszych.
Najczęściej uprawiane są pigwowce: okazały, japoński i pośredni.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.