Opublikowany przez: Ela91 2015-04-07 12:43:22
Minęło kilka dni od porodu. Mama może już chodzić i zaczyna tęsknić za domem. Gdy tylko zapada decyzja ze strony lekarza, natychmiast wracamy do domu. Zaczyna się nowe życie. Nowe życie z zupełnie nowym członkiem rodziny - naszym dzieckiem. Myśleliśmy, że będzie łatwo? Niestety rzeczywistość weryfikuje wszystkie nasze wyobrażenia. Maluszek jest marudny i popłakuje. Nie jesteśmy pewni, ile razy tak naprawdę powinien jeść i ile czasu spać. Pojawiają się kolki, które rodzice przeżywają równie intensywnie jak ich dziecko. Wszystko jest nowe, czasami zaskakujące i nierzadko trudne. Wspaniałym rozwiązaniem jest wizyta położnej środowiskowej, która doskonale zna zasady opieki nad noworodkiem.
Wizyta położnej może okazać się zbawienna dla rodziców, którzy są debiutantami na drodze rodzicielstwa. Jeśli jesteśmy pełni obaw stojąc na początku rodzicielskiej drogi, skorzystajmy z pomocy jaką oferuje nam położna. O tym jak poradzić sobie w nowej sytuacji jaką jest pojawienie się nowonarodzonego członka rodziny rozmawiam z Panią Teresą Osińską, wykwalifikowaną położną środowiskową pracującą w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MEDICOR w Zaborowie.
Jak przygotować mieszkanie przed pojawieniem się malucha?
Na początku musimy zorganizować kącik dla noworodka w pokoju rodziców. Musi się w nim znajdować łóżeczko, które powinno stać obok łóżka rodziców. Przyda się przewijak, dzięki któremu przewijanie będzie dużo prostsze. Dziecko można przewijać po prostu na łóżku, ale jest to dość męczące i może prowadzić do bólu pleców u rodzica. Niedaleko miejsca do przewijania powinna sta szafka na podstawowe przybory, na przykład nawilżane chusteczki czy pieluszki. Dziecko może mieszkać z nami w pokoju do momentu zakończenia karmienia piersią, później organizujemy oddzielny pokój dla dziecka, aby zapewnić sobie odrobinę wolności.
Kiedy rodzice powinni rozpocząć poszukiwania położnej dla siebie i od czego powinni zacząć?
Rodzice jeszcze przed porodem powinni wybrać placówkę, która znajduje się najbliżej ich miejsca zamieszkania. W placówce wypełniają deklarację, w której wybierają dla siebie położną oraz pediatrę lub lekarza podstawowej opieki. Wizyta patronażowa jest realizowana najszybciej jak to jest możliwe. Ważne jest, aby dokonać wszystkich formalności jeszcze przed porodem. Wizyta położnej w domu nie jest obowiązkiem. Każda mama ma na nią szansę, ale sama decyduje, czy będzie tego potrzebowała. Jeśli wie, że będzie potrzebowała fachowej pomocy, jeszcze przed powrotem powinna mieć zapewnioną wizytę i wiedzieć, kiedy się jej spodziewać. Czas oczekiwania powinien umilić jej odpowiednio przygotowany kącik, w którym będzie się dobrze czuła razem ze swoim dzieckiem.
Jak prawidłowo przewijać maluszka?
Przede wszystkim nie wolno się bać. Dziecko potrzebuje nie tylko delikatnego traktowania. Potrzebuje również pewnej i wprawnej ręki, dzięki czemu będzie się czuło bezpiecznie. Starajmy się nie dopuszczać do tego, aby dziecku zrobiło się zimno, ponieważ bardzo malutkie dzieci często robią siusiu gdy poczują chłód. Dlatego starajmy się robierać dziecko niezbyt szybko i unikajmy zimna. Po zdjęciu brudnej pieluszki wycieramy pupę dziecka nawilżaną chusteczką do czysta. Nie wolno podnosić dziecka za nóżki! Wystarczy lekko unieść pupę dziecka dłonią. Po wytarciu pupy dziecka można stosować specjalny krem pielęgnacyjny, ale nie jest to konieczne. Przewijanie może okazać się kłopotliwe, gdy dziecko jest niespokojne, na przykład wtedy, gdy jest głodne.
Ile razy w ciągu doby należy karmić maluszka?
Noworodka karmimy gdy tylko widzimy, że tego potrzebuje. W pierwszych dniach życia dziecko nie ma wyuczonego odruchu ssania. Dzięki częstemu przystawianiu dziecka do piersi są stymulowane brodawki, co poprawia umiejętność ssania u dziecka i stymuluje wytwarzanie pokarmu. Gdy dziecko już potrafi ssać, karmimy je nie rzadziej niż osiem razy dziennie, również w nocy. Niemowlaka karmimy co ok. 3 godziny. Na wizycie patronażowej położna środowiskowa udziela mamie porad w kwestii karmienia piersią. Porady dobierane są indywidualnie i są dopasowane do potrzeb mamy i jej dziecka. Nie można zapominać o tym, że inaczej karmimy zimą, a inaczej latem. W trakcie gorącego lata karmimy częściej, należy też pamiętać o częstszym niż zwykle piciu wody mineralnej. Bardzo istotne jest prawidłowe przystawianie dziecka do piersi i w tym również pomaga położna. Nieprawidłowe przystawianie do piersi niestety kończy się ulewaniem pokarmu.
Jak sobie poradzić z tym problem? Co robić gdy dostrzeżemy niepokojące objawy związane z ulewaniem?
- Jeśli ulewanie zdarza się od trzech do czterech razy w tygodniu i więcej, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Częste ulewanie może oznaczać refluks. Pomożemy naszemu dziecku delikatnie je przewijając i ubierając tak aby nie naciskać brzuszka. Warto kupić specjalny materacyk, który pozwala na to, by dziecko leżało pod kątem 30 stopni. Pamiętajmy, że dziecku nie musi się odbijać po posiłku. Wystarczy zaraz po karmieniu potrzymać je przez chwilę na ramieniu aby pokarm łagodnie spłynął do żołądka. Czasami zdarza się, że matka produkuje za dużo pokarmu. Wtedy należy ten pokarm odciągnąć.
Jak prawidłowo odciągać pokarm?
Wystarczy specjalny laktator kupiony w aptece. Pamiętajmy, że odciaganie pokarmu nie może stać się nawykiem. Wprowadzenie tego zwyczaju prowadzi do nadprodukcji pokarmu, a co za tym idzie obrzmienia i bólu piersi. Jednak są sytuacje, gdy mama wie, że nie będzie mogła w danej chwili nakarmić dziecka. Jednoraze odciąganie pokarmu nie spowoduje dużej nadprodukcji.
Ilu wizyt patronażowych może udzielić położna?
Położna określa plan pracy w środowisku po dokładnym zapoznaniu się z panującymi w nim warunkami już po pierwszej wizycie. Na tej podstawie decyduje ile wizyt będzie potrzebne. Wizyty są realizowane do szóstego tygodnia życia maluszka i ich ilość zależy od potrzeb rodziców.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.