Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2015-05-06 15:55:35
Dziąsła noworodków nie potrzebują czyszczenia ani dodatkowej pielęgnacji, bo mleko matki nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby je uszkodzić. Problem pojawia się, gdy zaczynają rosnąć pierwsze ząbki, czyli w wieku ok. 6-10 miesięcy. Są to tzw. zęby mleczne, które przygotowują miejsce dla zębów stałych. Mleczne ząbki są barwy niebieskobiałej w odróżnieniu od zębów stałych, które są barwy żółtobiałej. Dziecko w wieku 2,5 – 3 lata ma już cały komplet zębów mlecznych (czyli ok. 20).
Co powoduje próchnicę?
Największym zagrożeniem dla zębów powodującym próchnicę jest cukier, z którego bakterie tworzą kwasy niszczące szkliwo. Działanie próchnicotwórcze zależy również od rodzaju cukru - do najniebezpieczniejszych należą dwucukry: sacharoza, maltoza, laktoza i cukry proste: glukoza i fruktoza.
Dzieci uwielbiają słodycze, więc nie mamy możliwości wyeliminowania cukrów z diety. Możemy je natomiast zastąpić zdrowymi substytutami cukru takimi jak ksilitol, sorbitol, mannitol i sacharyna. Są to słodkie substancje, których bakteryjny rozkład przebiega z wytworzeniem bardzo małej ilości kwasów co niweluje ryzyko namnażania się bakterii i wystąpienia próchnicy.
Próchnica u dzieci powstaje również przez negatywne działanie produktów miękkich, kleistych, które łatwo przylegają do zębów i pozostają znacznie dłużej w bezpośrednim kontakcie ze szkliwem. Są to ciastka, ciasta, cukierki, chrupki, a nawet białe pieczywo.
Mycie zębów dzieci
Aby nie dopuścić do powstawania próchnicy należy ograniczyć produkcję kwasów w jamie ustnej przez eliminację bakterii i cukrów oraz zwiększyć odporność zębów poprzez codzienną higienę.
Najlepiej myć zęby dzieciom dwa razy dziennie – po śniadaniu i po kolacji. Niemowlakom dopiero zaczynającym ząbkować pierwsze ząbki powinno się myć miękką, małą szczoteczką silikonową zakładaną na palec. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku Zestaw do nauki pielęgnacji ząbków u niemowląt Nenedent-baby. Na szczoteczkę nakładamy odrobinę delikatnego żelu do mycia zębów, który jest w zestawie i masujemy dziąsła i ząbki maluszka.
Starsze dzieci mogą się już uczyć samodzielnego mycia ząbków za pomocą szczoteczek podobnych do tych dla dorosłych, tylko z mniejszą główką.
Zawsze myjąc dziecku zęby używaj specjalnej pasty dla niemowląt lub pasty dla dzieci, zwykłe pasty do zębów stosowane przez dorosłych nie nadają się dla dzieci, gdyż zawierają inną dawkę fluoru oraz substancje, które mogą uszkodzić delikatne dziecięce zęby mleczne.
Pamiętaj żeby nie nakładać dziecku zbyt dużej ilości pasty, bo zamiast umyć nią zęby tylko zje pastę (dzieci lubią ten smak). Wystarczy ilość nie przekraczająca wielkości jednego ziarnka groszku. Pasta do zębów dla najmłodszych powinna zawierać łagodnie czyszczący żel krzemionkowy o niskiej ścieralności szkliwa, wysoką zawartość środka antybakteryjnego - ksylitolu, nie powinna zaś mieć w swoim składzie fluoru, mentolu, środków barwiących i konserwujących.
Zęby mleczne są podstawą, na której później będą rozwijać się zęby stałe, dlatego dbanie o nie jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju uzębienia i pięknego uśmiechu dziecka.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.