Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-02-01 09:38:21
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) należy do rodziny roślin hortensjowatych, które rosną głównie w formie niewysokich krzewów. Pochodzi z Chin i Japonii i występuje w wielu kolorach, m.in. różowym, kremowym, białym i limonkowym. Co więcej, roślina zmienia swój kolor podczas kwitnienia, tworząc niezwykłą feerię barw w ogrodzie. Hortensją bukietową warto się zainteresować nie tylko ze względu na barwne i okazałe kwiatostany, ale również jej wysoką mrozoodporność, dzięki czemu idealnie nadaje się do uprawy w polskim klimacie. Znosi temperatury nawet do -30ºC. Inne chętnie wybierane do ogrodów gatunki hortensji to hortensja ogrodowa, pnąca i krzewiasta.
Hodowcom udało się uzyskać ogromną liczbę odmian hortensji bukietowej. Wybraliśmy najpiękniejsze z nich:
Hortensja bukietowa jest rośliną łatwą w uprawie. Najlepiej posadzić ją na początku maja na stanowisku półcienistym (chociaż poradzi sobie również na słonecznym) i osłoniętym od wiatru. Podłoże powinno być próchnicze, żyzne, lekko kwaśne, o odczynie pH ok. 5,5. W przypadku ubogiej gleby zaleca się dołożyć trochę kompostu z dodatkiem torfu. Kwiaty będą wówczas obficie kwitły. Hortensję można sadzić zarówno w roli solitera, jak i w grupie. Przy wyborze drugiej opcji, należy pamiętać, by zachować odległość między krzewami co najmniej jednego metra.
Więcej o uprawie hortensji bukietowej przeczytasz tutaj
Aby hortensja bukietowa bujnie i zdrowo rosła, niezbędne jest stosowanie się do kilku zasad. W czasie sezonu należy ją regularnie podlewać, najlepiej w godzinach wieczornych. Wiosną wymaga zasilenia nawozem mineralnym, a latem stosowania nawozu o przedłużonym działaniu. Konieczne jest również usuwanie przekwitłych części rośliny, by mogła wytwarzać nowe kwiaty. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jednak coroczne cięcie, które wykonuje się wczesną wiosną. Silne skrócenie pędów zapewni bujne kwitnienie hortensji bukietowej.
Artykuł powstał we współpracy z TwojOgrodek.pl – portalem o tematyce ogrodowej.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.