W dzisiejszych czasach kiedy ceny energii elektrycznej wciąż rosną, szukamy sposobu , aby nasze obniżyć nasze rachunki za prąd. Poniżej przedstawię kilka prostych zasad które nam w tym pomogą.
Większość ludzi w obecnych czasach zadaje sobie pytanie: Jak oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną? Pierwszym krokiem ku odpowiedzi jest chwila zakupu sprzętu AGD i RTV. Decydując się na zakup powinniśmy zwrócić uwagę na to jakie zużycie energii ma dany sprzęt. Informacja taka znajduję się zazwyczaj w instrukcji obsługi i podawana jest w kWh (a przecież nasz rachunek zależy właśnie od nich) na rok, bądź cykl. Często podczas zakupu możemy spotkać się także z symbolami "A", "B", "C", "D", "E", przy czym klasa "A" oznacza najmniejsze zużycie prądu. Jeżeli nie możemy znaleźć takiej informacji to warto zawsze spytać sprzedawcy. Jeżeli mamy już sprzęt w domu, starajmy trzymać się kilku prostych zasad:
Lodówka :
- nie powinna stać w miejscach nasłonecznionych, ani w pobliżu źródeł ciepła, - nie wstawiajmy do środka gorących, ani ciepłych potraw,
- pilnujmy, aby drzwi nie były zbyt długo otwarte,
- nie ustawiajmy zbyt niskiej temperatury, ( nie zapewni nam to lepszej trwałości produktów),
- starajmy się aby lodówka stała kilka centymetrów od ściany, to pozwoli jej zachować odpowiednią wentylację,
- pamiętajmy także o regularnym usuwaniu oszronienia, gdyż to także w dużej mierze ma wpływ na pobór mocy.
Oświetlenie:
- zamiast tradycyjnych żarówek zainwestujmy w energooszczędne ( koszt szybko się zwrócą) jednak poza pomieszczeniami gdzie światła używamy przez chwilę, tam lepiej się sprawdzą tradycyjne,
- starajmy się aby moc żarówek oraz ich ilość była dobrze dobrana do pomieszczenia , bo po co mocna żarówka w małym pomieszczeniu.
Pralka:
- starajmy się aby bęben pralki był załadowany w całości,
- pierzmy w możliwie najniższej temperaturze,
- często producenci stosują w pralkach programy ekonomiczne więc warto poczytać instrukcję.
Kuchenka elektryczna:
- starajmy się stawiać garnki na odpowiedniej wielkości płycie,
- gotujmy pod przykryciem,
- korzystając z piekarnika starajmy się jak najrzadziej otwierać drzwi.
Sprzęt RTV :
- jeżeli nie korzystamy z urządzenia, wyłączmy je z prądu, ponieważ nawet wyłączone (ale pozostające w gniazdku) lub podczas czuwania pobiera niewielkie ilości energii, pamiętajmy jednak że jeżeli mamy zamiar za chwilę go użyć ponownie to lepiej zostawić je w gniazdku, gdyż tuż po włączeniu pobierają dużą ilość energii.
Nie musimy wcale siedzieć przy świecach, aby obniżyć nasz rachunek za prąd. Może wydawać się , iż oszczędności z poszczególnych rzeczy są niewielkie, ale jeżeli zliczymy je razem to okaże się, że są bardzo widoczne, a przecież nie potrzeba wiele wysiłku by ich przestrzegać. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zawsze się przydadzą.
Źródło:
http://ekoscinawa.republika.pl/index_pliki/oszczedzaniepradu.htm http://www.ekolog.ovh.org/globalne_ocieplenie/oszczedzanie.php