Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
autor Olga Vitoš
Opuchlizna w ciąży najczęściej nie jest powodem do obaw, a raczej do zmiany niektórych nawyków.
Najczęściej opuchlizna pod koniec ciąży spowodowana jest zatrzymaniem wody w organizmie. Częściej dotyczy to kończyn, zwłaszcza nóg, rzadziej twarzy. Związana jest z faktem rosnącego ciężaru brzucha i dziecka, które to uciska na naczynia krwionośne, przez co krew gorzej krąży zwłaszcza w dolnych partiach ciała.
1. Ogranicz spożycie soli
Sól w organizmie powoduje zatrzymanie wody. Z tego powodu, gdy masz problemy z opuchnięciem, ogranicz jej użycie. Na początku może Ci się wydawać, że potrawy będą pozbawione smaku. Jest to tylko czasowe wrażenie. Najczęściej po 2-3 tygodniach okazuje się, że nawet ze zmniejszoną ilością soli, potrawy smakują bardzo dobrze.
2. Pij więcej wody w ciąży
Może wydawać się to nielogiczne, ale im więcej wody pijesz, tym mniej jej będzie się zatrzymywać w organizmie. Oczywiście z umiarem. Nie musisz wypijać dziennie 10 litrów wody. Wystarczy zalecane 2-3 litry i już widać różnice. Dzieje się tak dlatego, że im mniej wody pijemy, tym bardziej organizm będzie ją zatrzymywał, aby się nie odwodnić.
3. Więcej odpoczywaj
Nie zapominaj o codziennym odpoczynku. Ruch jest ważny, ale odpoczynek też. Ważne, abyś w trakcie odpoczynku ułożyła swoje stopy wysoko, najlepiej wyżej niż serce. Dzięki temu ułatwisz krążenie krwi w tych częściach ciała i opuchlizna będzie znacznie mniejsza.
4. Wybieraj wygodne ubranie i obuwie
W czasie ciąży zdecydowanie powinnaś dbać o wygodne ubranie i obuwie. Zwłaszcza latem, gdy problemy z opuchnięciami są silniejsze. Unikaj wąskich nogawek, uciskających skarpet oraz butów na obcasie. Wybieraj raczej luźne i przewiewne ubrania i płaskie, wygodne buty.
5. Wykonuj ćwiczenia poprawiające krążenie krwi w nogach
Możesz wykonywać specjalne ćwiczenia na siedząco i na leżąco. Gdy siedzisz, postaw stopy na palcach i wykonuj krążenia piętami w obie strony. Możesz również stawiać stopy na zmianę na palce i na pięty. Podobne ruchy możesz wykonywać również leżąc. Dobrze zrobi Twoim nogom również masaż stóp i łydek. O taki masaż najlepiej poproś swojego partnera. Będzie to wtedy dodatkowy pretekst do spędzenia wspólnie czasu.
Kiedy opuchlizna w ciąży staje się niebezpieczna?
Opuchlizna w ciąży, chociaż najczęściej jest normalna dolegliwością związaną z ciążą, może też świadczyć o poważnym zaburzeniu. Warto skonsultować opuchliznę z lekarzem, zwłaszcza gdy nie przechodzi po odpoczynku, czujesz, że duża część Twojego ciała jest opuchnięta, pojawia się wysokie ciśnienie krwi. W takim wypadku lekarz powinien wykonać dodatkowe badania, które potwierdzą lub wykluczą chorobę.
Ciąża związana jest z różnymi, nie do końca przyjemnymi dolegliwościami. Pamiętaj, że masz prawo zwolnić, zadbać o siebie. Wsłuchaj się w swoje ciało i zwróć uwagę na to, co czujesz.
CZYTAJ TEŻ >> Jak oddychać podczas porodu?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.