Opublikowany przez: monika.g 2016-04-12 18:46:17
Metod na obliczanie terminu porodu jest wiele jednak żadna z nich nie jest w stu procentach precyzyjna. Głównie z tego względu, że każda kobieta jest inna, każde dziecko rozwija się indywidualnie i nie każda ciąża przebiega tak samo. Jednak to naturalne, że każda przyszła mama już na początku ciąży chce wiedzieć kiedy powita swoje maleństwo. Z tego powodu powstało kilka sposobów na określenie dnia porodu. Pamiętaj jednak, że żadna ciąża nie przebiega książkowo, w każdej mogą zdarzyć się komplikacje, nawet niewielkie, które zmienią wyznaczony termin. Lekarz wylicza ten termin na każdej wizycie kontrolnej i ostatecznie może on być zupełnie inny niż ustalił początkowo. Nie ma w tym jednak żadnych nieprawidłowości, bo wyliczany termin porodu jest tylko przybliżony, a ten faktyczny poznasz w dniu narodzin twojego dziecka.
Obliczanie terminu porodu – według dnia owulacji
Ta metoda sprawdza się tylko w przypadku, gdy kobieta bardzo dokładnie obserwuje swoje ciało i na podstawie tych obserwacji umie wyznaczyć dzień owulacji. Zapisując objawy śluzu szyjkowego, temperaturę ciała i pozycję szyjki macicy kobieta jest w stanie określić kiedy występują u niej dni płodne. Można to również wyznaczyć stosując testy owulacyjne, które pozwalają dokładnie określić nie tylko dni płodne, ale również dzień owulacji w danym cyklu. Więcej o testach:
Testy owulacyjne – hit czy kit?>>
Dzień owulacji jest wtedy dniem zapłodnienia i na tej podstawie dość łatwo jest obliczyć termin porodu. Do daty owulacji dodaje się 266 dni, czyli 38 tygodni. Jednak większość kobiet nie prowadzi tak skrupulatnych obliczeń, dlatego opracowano inną metodę obliczania dnia porodu.
Obliczanie terminu porodu - Reguła Naegelego
Większość lekarzy stosuje właśnie tę metodę wyliczania terminu porodu. Wzór został opracowany przez niemieckiego lekarza Franza Naegele (1778 – 1851), a wygląda on tak:
Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok.
Brany jest tu pod uwagę pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Zasada ta sprawdza się tylko w przypadku kobiet, które mają regularne cykle trwające 28 dni. Wtedy ciąża trwa 280 dni, czyli równe 40 tygodni. Jednak większość kobiet nie ma regularnych cykli lub nawet gdy są regularne, to nie zawsze trwają 28 dni, może się zdarzyć, że są krótsze lub dłuższe. W takich przypadkach przeważnie wyliczony termin nie jest faktycznym terminem porodu. Wzór ten można modyfikować, np. przy cyklach trwających 30 dni (czyli 2 dni dłużej niż książkowy cykl 28 dniowy) do dodawanych 7 dni dodamy jeszcze 2 dni.
Obliczanie terminu porodu – na podstawie badania USG
Jest to z pewnością najdokładniejsza metoda wyznaczania terminu porodu jednak pod warunkiem, że pierwsze badanie zostanie przeprowadzone w I trymestrze ciąży. Wtedy może nastąpić zaledwie tygodniowe odchylenie od wyznaczonej daty, czyli poród może nastąpić 7 dni wcześniej lub później. Za pomocą aparatu ultrasonograficznego lekarz sprawdza długości rączek i nóżek dziecka, obwód główki, brzuszka, itp. Wprowadza również długość cykli i ostatni dzień miesiączki. Na podstawie tych danych komputer oblicza termin porodu. Po 14 tygodniu ciąży rozwój dziecka jest już bardzo indywidualny, mogą na niego wpływać uwarunkowania genetyczne, cechy anatomiczne rodziców, tryb życia matki, itp.
Każda metoda na obliczanie terminu porodu może być niedokładna i wyniki obliczane według nich mogą się różnić. Jednak gdy te różnice nie przekraczają +/- 2 tygodni nie ma powodu do zmartwień.
Wypróbuj skuteczne narzędzie do obliczania terminu porodu:
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jak obliczyć dni płodne? Sprawdzone metody!>>
Wczesne objawy porodu – czy to już?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.04.13 18:49
bardzo ciekawe !
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.