Opublikowany przez: Mela134
Nużeńce ludzkie - objawy i leczenia @pixabay.com
Nużeniec ludzki, to obok nużeńca krótkiego drugi spośród dwóch gatunków żyjących na człowieku . Zagnieżdżają się one na ciele ludzkim w miejscach, gdzie licznie występują gruczoły łojowe, gdyż odżywiają się lipidami. Pasożytują w mieszkach włosowych rzęs i brwi, a także w okolicach kończyn górnych, pod pachami i w okolicach moczowo-płciowych. Do zarażenia zazwyczaj dochodzi przez stosowanie wspólnych przyborów toaletowych jak ręcznik czy kosmetyki, a także za pośrednictwem kurzu, w którym znajdują się jajeczka tych roztoczy. Obecność tego pasożyta na ciele człowieka jest bezobjawowa. Dzieje się tak aż do momentu np. spadku odporności żywiciela. Wtedy choroba zaczyna się rozwijać i mamy do czynienia z nużycą lub demodekozą. U dzieci choroba ta jest bardzo rzadko diagnozowana, a to z powodu małej ilości wydzielanego przez ich gruczoły łoju.
Nużyca - przebieg choroby
Od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów chorobowych mogą minąć lata. Pierwszy etap przebiega bezobjawowo. Pasożyt rozwija się od 18 do 24 dni. Po zniesieniu przez samice jaj wylęgają się z nich larwy podobne do dorosłych osobników. Aktywne żerowanie odbywa się nocą i nużeniec wgryza się coraz głębiej w skórę. Głównym pokarmem pasożyta jest łój a także wydzielina gruczołów łojowych oraz komórki nabłonkowe. Nużyca objawia się w postaci ropiejących krost, trądziku oraz wyprysków skórnych. Długotrwałe leczenie choroby wymagające stałej opieki lekarza pozwala pozbyć się pasożyta na zawsze.
Nużyca objawy
Diagnoza i leczenie
Gdy zdiagnozujemy chorobę, pobierając próbkę do badania na obecność jajeczek lub dorosłych osobników, musimy przystąpić do leczenia. Niestety na naszym rynku nie ma gotowych preparatów zwalczających te roztocza. Lekarze okuliści często przepisują recepty na leki do zrobienia. Farmakoterapia trwa kilka miesięcy i wymaga cierpliwości oraz sporej dyscypliny. Żeby złagodzić świąd i pieczenie towarzyszące stanom zapalnym należy stosować kosmetyki z wyciągiem z aloesu, olejkiem szałwiowym, herbacianym oraz kwasem hialuronowym. Higiena brzegów powiek obejmuje też ich mechaniczny masaż oraz ciepłe okłady.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
mayczak 2018.06.05 21:10
Nużyca jest bardzo trudna do wyleczenia, co wiem po własnym przebiegu choroby. Najpierw ciężko ją zdiagnozować, bo nie daje podejrzanych objawów a później przez kilka miesięcy trzeba systematycznie stosować odpowiednie kremy i maści oraz dbać o prawidłową higienę. W tym miejscu mogę Wam polecić produkty organiczne, które zwalczą te pasożyty. Są dostępne w Centrum Walki z Nużeńcem, gdzie znajdziecie też dużo przydatnych info na temat choroby, jej objawów i skutków.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.