Opublikowany przez: ULA 2011-12-14 09:17:53
Pytanie jest niestety nieprecyzyjne. Nie wiadomo bowiem, czy chodzi o ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej czy międzykomorowej. Przypuszczam, że chodzi jednak o przegrodę międzyprzedsionkową, ponieważ ubytek w przegrodzie międzykomorowej (ang. ventricular septal defect, VSD) jako wada wrodzona ujawnia się najczęściej zaraz po urodzeniu (jest najczęstszą wadą wrodzoną u noworodków), zaś w wieku dorosłym występuje zwykle jako powikłanie zawału serca i, z racji wysokiego ryzyka, wymaga pilnej interwencji chirurgicznej.
Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej (atrial septal defect ASD) stanowi 30 40% wrodzonych wad serca u dorosłych po 40. roku życia i jest jedną z najczęściej występujących wad. Początkowo krew przepływa od przedsionka lewego do prawego. Objawy są zazwyczaj słabo uchwytne, mało nasilone, zależne od wielkości przecieku. Jednak w miarę upływu czasu wada może dać o sobie znać.
Wskutek zwiększenia przepływu płucnego może dojść do przeciążenia prawego przedsionka i prawej komory. Wówczas pojawiają się objawy, takie jak nawracające zapalenia płuc, duszność, obrzęki, sinica, kołatanie serca.
Badanie echokardiograficzne (przezklatkowe i przezprzełykowe) jest podstawowym badaniem diagnostycznym. Sama obecność ubytku przegrody międzyprzedsionkowej nie oznacza konieczności podjęcia leczenia zabiegowego, mającego na celu jego zamknięcie.
Wskazaniem do interwencji jest m.in. bardzo duży przepływ przez krążenie płucne lub zator skrzyżowany (kiedy skrzeplina z żył wpływających do serca przedostanie się przez otwór w przegrodzie międzyprzedsionkowej do aorty, mogąc spowodować niebezpieczne zatory, np. udar mózgu). Zabieg polega na chirurgicznym zamknięciu ubytku za pomocą łaty lub przezskórnym zamknięciu ubytku z użyciem zapinki (np. zapinki Amplatza, ang. Amplatzer Septal Occluder).
Opracowanie: Medycyna Praktyczna - Lekarze Pacjentom
dr n. med. Agnieszka Tycińska
Katedra i Klinika Kardiologii
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Piśmiennictwo:
1. Therrien J., Webb D.: Congenital heart disease in adult. [W:] Braunwald E. (red.): Heart disease: A textbook of cardiovascular medicine. W.B. Saunders, Filadelfia 2001: 1592 1618
TUTAJ ZADASZ SWOJE PYTANIE
EKSPERTOM WYDAWNICTWA MEDYCYNA PRAKTYCZNA
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.