Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-02-10 10:47:33
Autor zdjęcia/źródło: Houzlook z Pexels
Kamień dekoracyjny to rodzaj okładziny ściennej którą możemy zastosować we wnętrzach. W zależności od rodzaju, może ona imitować cegłę, kamień naturalny czy inne struktury trójwymiarowe. Bardzo modne stało się w ostatnich latach wykorzystanie tego typu zdobienia jako alternatywę dla malowania czy tapetowania ścian. Materiał ten udekoruje z powodzeniem nawet całą ścianę, równie dobrze sprawdzi się też na jej fragmencie np. za telewizorem czy we wnęce. Będzie też ciekawym wykończeniem ściany przy schodach. Doskonale sprawdza się również na przykład jako wykończenie kominka. Ozdoba z kamienia dekoracyjnego nadaje wnętrzu niepowtarzalny, oryginalny klimat.
Oferta kamieni dekoracyjnych jest bardzo szeroka. Można wybierać wśród kamieni naturalnych, cegłopodobnych czy nawet drewnopodobnych w niezliczonych barwach i w różnych rozmiarach. Tak duży wachlarz wzorów i kolorów powoduje, że kamień dekoracyjny sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych jak i bardziej klasycznych. Można go z powodzeniem wykorzystać nawet w kuchni czy w łazience. Biały, cegłopodobny kamień dekoracyjny bardzo często wybierany jest jako wykończenie minimalistycznych wnętrz w stylu skandynawskim. Z kolei kamień przypominający prawdziwą cegłę będzie wprost wymarzony do architektury w stylu loftowym. Kolejną oryginalną opcją jest dekoracyjna okładzina ścienna imitująca drobno łupany piaskowiec czy kamień wulkaniczny. Jego struktura stworzy na ścianie efektowną dekorację.
Najpopularniejszym surowcem stosowanym do produkcji tych zdobień ściennych jest gips lub cement. Za gipsowy kamień dekoracyjny zapłacimy też najmniej. Cena jednego metra kwadratowego materiału to wydatek kilkudziesięciu złotych za metra kwadratowy. Za kamień naturalny zapłacimy dużo więcej, nawet kilkaset złotych za metr kwadratowy. Przy wyborze koloru i rodzaju kamieni dekoracyjnych nie można zapominać, że ciemne barwy optycznie pomniejszą wnętrze. Dlatego w małych pomieszczeniach ciemny kamień warto nakładać tylko na fragmentach ścian lub zastosować w dużych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach, tak aby nie przytłoczyły wnętrza. W pomieszczeniach mniejszych lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie jaśniejszej kolorystyki: bieli, beżów czy jasnych szarości. Jasna okładzina z kamienia nada wnętrzu dodatkowo ciepły, przytulny charakter.
Wbrew pozorom położenie kamienia dekoracyjnego nie jest szczególnie skomplikowane. Powinien poradzić sobie z tym bez problemu każdy, komu niestraszne są wyzwania dekoracyjno-monterskie. Jeśli jednak boimy się o efekt finalny naszej pracy, zawsze możemy poszukać fachowych rąk do pomocy. Trzeba jednak pamiętać, że im kamień dekoracyjny bardziej niecodzienny i trudniejszy do położenia, tym za usługę zapłacimy więcej. Z reguły im większe elementy, tym mniejszy koszt ich położenia. Aby nasza dekoracja cieszyła oko przez wiele lat, warto zaimpregnować udekorowaną powierzchnię. Niektóre kamienie dekoracyjne zostały już zaimpregnowane w procesie produkcji, dlatego należy zapoznać się z dokładnym opisem produktu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.