Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-04-28 14:01:25
Czy jesteś narażona?
Zacznijmy od poszukania odpowiedzi na proste pytanie: kto jest w największym stopniu narażony na problemy z kamicą nerkową? Wiadomo, że wśród chorych dominują mężczyźni, jednak i kobiety nie są wolne od tego problemu. Wśród czynników, które mają największy wpływ na powstawanie złogów w drogach moczowych, decydującą rolę odgrywa wiek. Pomiędzy 30. a 40. rokiem życia ryzyko zachorowania jest największe, choć poważnie zagrożone tym problemem są też kobiety w wieku 50-65 lat. Do powstawania złogów przyczyniać mogą się również niektóre leki, nadczynność przytarczyc oraz problemy związane z budową oraz pracą układu moczowego. Często winowajcą okazują się nawyki żywieniowe, a dokładniej zbyt mała ilość wody wypijanej każdego dnia.
Wiadomo również, że w wielu przypadkach problemy związane ze złogami tworzącymi się w drogach moczowych występują rodzinnie i wiążą się z dziedziczonymi zaburzeniami metabolizmu. Co robić, by zminimalizować problemy związane z kamicą? Podstawą jest wczesna diagnoza.
Jakie objawy świadczą o problemach z kamicą?
Kamica nerkowa wiąże się z szeregiem dość charakterystycznych symptomów. Powstające w drogach moczowych złogi są sprawcami wielu problemów. Kolka nerwowa, tępe bóle pleców, częste parcie na pęcherz oraz krwiomocz to najbardziej typowe symptomy kamicy nerkowej. W chwili, gdy pojawiają się takie objawy, niezbędne staje się podjęcie odpowiedniego leczenia. Co można zrobić?
Farmakologia oraz dieta – podstawy w walce z kamicą nerkową
Odpowiednie leki to podstawa w walce z kamicą. Dzięki takim środkom, jak np. No-Spa, kamica nerkowa może zostać szybko i skutecznie pokonana. W jaki sposób? Kluczem do sukcesu okazuje się rozkurczowe działanie takich leków. Dzięki temu zmniejsza się ból, a jednocześnie zwiększa się drożność dróg moczowych. Pozwala to na usunięcie większości kamieni zalegających w drogach moczowych w naturalny i bezpieczny dla zdrowia sposób. By efekty takiej terapii były skuteczne, niezbędna jest zmiana nawyków żywieniowych. Już w trakcie leczenia należy znacznie częściej sięgać po wodę, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstawania nowych złogów. Ryzyko nawrotu choroby zmniejsza też ograniczenie spożycia mięsa oraz soli. Ostrożnie należy też postępować z tymi lekami i suplementami diety, które dostarczają dodatkowych ilości wapna oraz witaminy D.
A co z poważniejszymi przypadkami?
Choć w przypadku 70% pacjentów walczących z kamicą nerkową leki i zmiana nawyków żywieniowych okazują się rozwiązaniem wystarczającym do pokonania kamieni, w poważniejszych sytuacjach niezbędne może się okazać leczenie operacyjne. Na szczęście postęp w medycynie sprawia, że dziś korzysta się z coraz mniej inwazyjnych metod. Jedną z nich jest litotrypsja przezustrojowa, w przypadku której kamienie rozbijane są za pomocą tzw. fali wstrząsowej. Tak rozdrobniony kamień jest następnie w naturalny sposób usuwany z organizmu, a po zabiegu nie pozostają żadne niechciane pamiątki.
Choć na powstanie złogów w drogach moczowych wpływa wiele czynników, najczęstszymi przyczynami problemów z kamicą nerkową okazują się błędy dietetyczne oraz zbyt mała ilość płynów wypijanych w ciągu dnia. Pamiętajmy więc, by codziennie wypijać kilka szklanek niegazowanej wody mineralnej. To ona zajmuje najważniejsze miejsce na liście działań profilaktycznych mających chronić nas przed kamicą nerkową.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.