Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2023-10-03 13:48:10
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Freepik
Zmiany temperatury, znaczne ochłodzenie, wiatr, deszcz i słota – wszystkie te czynniki pogodowe mogą niezbyt korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Jeśli jeszcze nie dostosujemy odpowiednio stroju do pogody - przeziębienie gotowe. Chłodne miesiące sprzyjają również większej aktywności w pomieszczeniach, a o za tym idzie – w skupiskach wielu osób, nie zawsze zdrowych.
Dlatego zdecydowanie w tym czasie powinniśmy postawić na hartowanie organizmu, zdrową dietę obfitującą w warzywa, owoce, dobre tłuszcze i odpowiednią ilość wody. Nie wolno również zapominać o aktywności fizycznej, również na zewnątrz, a także stroju dobranym do warunków atmosferycznych. A co możemy zrobić, gdy już przytrafi nam się jesienna infekcja górnych dróg oddechowych i przeziębienie? Mamy kilka sprawdzonych i naturalnych sposobów, które pomogą złagodzić objawy przeziębienia i przyspieszą powrót do zdrowia.
Popularne infekcje niewymagające kontaktu z lekarzem, czyli katar, pokasływanie i drapanie w gardle możemy leczyć domowymi sposobami. Jeśli natomiast dołączy się do tego pogarszające się samopoczucie, gorączka, czy utrudnione oddychanie – zawsze warto wówczas skontaktować się z lekarzem. Jak możemy sobie pomóc domowymi sposobami, gdy dopadnie nas jesienne przeziębienie? Spróbujcie naturalnych metod, jak:
Doskonale sprawdzi się zarówno podczas kaszlu, jak i kataru. Połączenie czosnku i cebuli daje nam dość silna mieszankę działającą antybakteryjnie i pomagającą oczyścić drogi oddechowe. Jak zrobić syrop z cebuli i czosnku? Rozgnieć 2 ząbki czosnku, pokrój niewielka cebulę na plasterki i włóż to wszystko do szklanego naczynia. Dosyp 2 łyżeczki cukru lub dodaj 2 łyżki miodu i szczelnie przykryj. Wstaw miksturę do lodówki i poczekaj około dwóch godzin. Syrop będzie gotowy, a ty możesz pić po łyżeczce, co 2 godziny.
Warto mieć w domu: Tymianek sok EKO 200ml SALUS
Ten wyjątkowy, naturalny sok z tymianku usprawnia funkcjonowanie rzęsek nabłonka dróg oddechowych i oskrzeli, a także działa wykrztuśnie. Zawarte w nim flawonoidy wykazują działanie rozkurczowe, sprzyjające oczyszczaniu dróg oddechowych.
Dobrze sprawdzi się jako pomoc z przeziębieniach z infekcjami górnych dróg oddechowych, gdyż sok ze świeżego, kwitnącego tymianku uwalnia produkcję śluzu, dzięki czemu odczuwamy ulgę w oddychaniu. Preparat ma również właściwości łagodzące i dezynfekujące. Warto go mieć w domu, gdy mamy infekcję górnych dróg oddechowych, ale profilaktycznie mogą go również stosować osoby pracujące głosem.
Domowe inhalacje parówkowe dobrze pomogą rozrzedzić wydzielinę w nosie i zatokach, dzięki czemu będzie nam się łatwiej oddychało. Do inhalacji można dodać kilka kropli olejku majerankowego lub miętowego. Dobrze będą również działać inhalacje z soli fizjologicznej (nebulizacja), czy nawilżanie powietrza za pomocą nawilżacza.
Gdy masz katar lub kaszel, staraj się często pić. Nawilżysz w ten sposób śluzówki, dzięki czemu o wiele wydajniej będą walczyć z patogenami. Standardowo jest przyjęte, że dorosła osoba powinna wypijać 1,5-2 litry wody dziennie. Jednakże przy przeziębieniach można pić jej nieco więcej.
A przede wszystkim postaraj się wysypiać. Gdy jesteśmy niewyspani nasz układ odpornościowy działa gorzej, a co za tym idzie, mamy większą podatność na infekcje. Gdy źle się czujemy, mamy katar, kaszel i jesteśmy przeziębieni, unikajmy również dużego wysiłku fizycznego i intensywnych ćwiczeń. Zdecydowanie wskazany będzie w tym czasie odpoczynek pod kocykiem, z ciekawą książką i kubkiem herbaty.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.