Opublikowany przez: Mama Julki 2013-04-23 16:29:07
Niestety coraz częściej zdarza się, że dzieci przychodzą na świat z wrodzonymi wadami rozwojowymi. Część z nich dotyczy narządów płciowych. Niektóre wady mogą być także nabyte w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie i leczenie takich wad. Oto najczęściej występujące wady rozwojowe narządów płciowych u dziewczynek:
Przetoka odbytniczo – przedsionkowa polega na ujściu odbytnicy do przedsionka pochwy. Wspólne są przednia ściana odbytu i tylna ściana pochwy. W miejscu, gdzie powinien być odbyt znajduje się zagłębienie. Jest to stosunkowo częsta wada. Podobną wadą jest przetoka odbytniczo – pochwowa, ale ta występuje dużo rzadziej. Wady te rozpoznaje się już u noworodków. Leczenie jest wyłącznie chirurgiczne.
Przetrwały stek jest bardzo skomplikowaną wadą rozwojową kobiecych narządów płciowych, która polega na tym, iż odbyt, pochwa i cewka moczowa łączą się w jeden wspólny kanał mający jedno ujście w obrębu sromu, który jest przy tej wadzie słabo rozwinięty. Wadzie tej często towarzyszą wady nerek, pęcherza moczowego, zaburzenia oddawania moczu. Przetrwały stek leczy się operacyjnie po 6 miesiącu życia. Powikłaniami mogą być nietrzymanie moczu oraz zaburzenia w oddawaniu stolca.
Zarośnięta błona dziewicza jest jedną z najczęstszych wad narządów płciowych u dziewczynek, jednak jest ona też późno rozpoznawana, gdyż na ogół dopiero w wieku dojrzewania. Wada ta polega na braku fizjologicznego otworu w błonie dziewiczej lub powstaniu wielu małych otworów. Powstała w ten sposób niedrożność zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu: wydzieliny pochwowe m.in. krew miesiączkowa nie mogą wydostawać się na zewnątrz organizmu. A to powoduje powikłania np. tworzenie się krwiaków, guzów, zaburzenia w oddawaniu moczu, powstawanie endometriozy i zaburzenia płodności. Wadę tę również niweluje się chirurgicznie. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana i wyleczona, tym lepiej.
Sklejone wargi sromowe mniejsze to wada, która występuje zwykle dopiero w okresie niemowlęcym. Powodem może być infekcja, podrażnienia mechaniczne, a najczęściej zapalenie amoniakalne spowodowane długotrwałym kontaktem delikatnego sromu z kałem i moczem. W efekcie może wytworzyć się włóknikowy wysięk w obrębie błony śluzowej, który powoduje sklejenie się warg sromowych. Wada ten jest widoczna gołym okiem w postaci cieniutkiej błonki pokrywającej wargi sromowe mniejsze w miejscu, gdzie powinny się rozdzielać. Zdarza się, że zrośnięcie ustępuje samoistnie po pewnym czasie, pomocne są też środki farmakologiczne z dodatkiem estrogenów. Jeśli pomimo leczenia zrost się utrzymuje, przeprowadza się prosty zabieg chirurgiczny w celu jego usunięcia.
Inne wady np. brak macicy i pochwy, podwójna macica, brak szyjki macicy, przegroda pochwy. Wady te są wykrywane zwykle dopiero w okresie dojrzewania lub później, gdy u dorosłej już kobiety pojawiają się problemy ginekologiczne, kłopoty z donoszeniem ciąży lub z płodnością.
Jako rodzice powinniśmy, a wręcz mamy obowiązek dbać o prawidłowy rozwój naszych dzieci. Dlatego nie wolno pozostawiać wad rozwojowych w obrębie narządów płciowych czy też innych nieleczonych! Ważne jest, by znaleźć dobrego specjalistę, który pomoże uporać się z daną wadą i umożliwi dziecku normalne funkcjonowanie zarówno w chwili obecnej jak i w przyszłości.
Aleksandra Greszczeszyn
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.