Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-03-28 09:28:09
Autor zdjęcia/źródło: materiał sponsora artykułu
Napar z ziaren kakaowca ma za sobą bardzo długą, bogatą oraz interesującą historię. Początek historii tego naparu rozpoczyna się na półwyspie arabskim, gdzie w około XVI w. zaczął on się tam rozprzestrzeniać i zyskiwać coraz większą popularność. Wraz z rozwojem handlu kawą, różne sposoby parzenia tego napoju wykształciły się w wielu miejscach na świecie. W krajach arabskich, szczególnie w Turcji, kawa parzona była w specjalnych dzbankach o nazwie "cezve". Charakteryzowała się ona bardzo silnym i intensywnym smakiem oraz tym, że była podawana w małych filiżankach z dodatkiem cukru lub różnych słodyczy. W Europie kawa była początkowo parzona metodą zwaną "infuzja". Kawę zalewano gorącą wodą i pozostawiano na parę minut. Następnie napój był filtrowany przez specjalne sitko lub płótno oraz podawany z dodatkiem cukru lub mleka. Późniejszą metodą parzenia tego naparu, było parzenie nowym sposobem wykorzystując do tego urządzenie zwane "kawowar". Kawowar był metalowym dzbankiem, w którym napój kawowy był parzony na wrzącej wodzie, a następnie zostawał przecedzany przez metalowy filtr. Ten sposób parzenia został wynaleziony w XVIII w. i stał się szczególnie popularny w Niemczech oraz Skandynawii. Późniejszym wynalazkiem były tak zwane kawiarki, które składały się z trzech części: dolnej – do składowania wody, środkowej – do filtrowania oraz z górnej, w której zbierany był napar. Współcześnie, coraz więcej ludzi zastępuje tradycyjne metody parzenia kawy wielofunkcyjnymi ekspresami, które pozwalają na szybkie i łatwe przygotowanie wielu różnych rodzajów kawy w mgnieniu oka.
Jak można zauważyć, sposoby picia kawy znaczenie wyewoluowały przez lata. Oto jakie są sposoby kawy, które przygotowujemy dzisiaj i jak spróbować ich we własnym domu:
Espresso
Jest to jedna z najpopularniejszych współczesnych metod parzenia kawy. Espresso wywodzi się z Włoch, gdzie pierwsze urządzenie do jego przygotowywania zostało opatentowane w 1884 r. w Turynie. Ten rodzaj kawy charakteryzuje się mocnym oraz intensywnym smakiem i aromatem. Aby przygotować espresso w domu, potrzebujemy ekspresu, który umożliwi nam wytworzenie wysokiego ciśnienia, niezbędnego do przeprowadzenia procesu ekstrakcji. Na początku wybieramy kawę mieloną lub kawę ziarnistą, którą mielimy oraz umieszczamy w ekspresie przepuszczając kawę pod ciśnieniem około 9 atmosfer. W mgnieniu oka otrzymamy napój o niewielkiej objętości, ale za to bardzo wysokiej gęstości kofeiny oraz aromatów. Espresso stanowi idealną, szybka dawkę energii.
Americano
Kawa americano wywodzi się z kawiarni amerykańskich. Przygotowuje się ją identycznie jak espresso, lecz po jego przygotowaniu powinniśmy dodać podwójną ilość wrzątku. Amerykanie uznali, że oryginalne espresso jest dla nich zdecydowanie za mocne, więc dodawali wody do naparu tak, aby uzyskać bardziej aksamitny i mniej skoncentrowany smak.
Macchiato
Kawa macchiato pochodzi z Włoch. Jest to espresso z dodatkiem mleka spienionego na wierzchu. Charakteryzuje się dużo delikatniejszym i bardziej aksamitnym smakiem niż oryginał. Aby przygotować macchiato, należy najpierw przygotować espresso, a następnie umieścić mleko w ekspresie z funkcją parowania. Gdy mleko uzyska kremową konsystencję, należy zmieszać kawę z mlekiem, aby uzyskać efekt "skropionej" kawy, która będzie dużo łagodniejsza niż jej oryginał.
Mocha
Jest to napój na bazie espresso, mleka i czekolady. Cechuje się słodkim, aromatycznym smakiem, który będzie idealnym rozwiązaniem dla miłośników delikatnej kawy. Aby przygotować mochę, najpierw przygotowujemy klasyczne espresso. Następnie parujemy mleko umieszczając je w ekspresie parującym, po czym mieszamy te dwa składniki i dodajemy do nich sos lub syrop czekoladowy, tak aby uzyskać słodki i lekki smak.
Tak oto prezentuje się kilka sposobów na przygotowanie pysznej domowej kawy, która z pewnością przypadnie Ci do gustu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.