Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja
Autor zdjęcia/źródło: Domowe sposoby na katar, Pixabay StockSnap
Wszyscy znamy to uczucie, gdy nie możemy pozbyć się przez kilka dni zatkanego nosa utrudniającego oddychanie, zwłaszcza podczas snu, co chwilę musimy sięgać po chusteczkę lub stosować nieprzyjemne spraye. Warto więc znać domowe sposoby na katar, które przyspieszą ustąpienie dolegliwości. Najgorsze jest to, że sam katar, choć nie niesie ze sobą jakiegoś fatalnego samopoczucia, to jednak utrudnia nam normalne funkcjonowanie.
Nieżyt nosa potocznie zwany katarem to zapalenie błony śluzowej w górnych drogach oddechowych. Efektem jest produkcja nadmiernej ilości śluzu. Katar może towarzyszyć przeziębieniu i grypie, niewyleczony może doprowadzać do tych chorób, ale także bywa następstwem działania alergenów (pyłków, kurzu, sierści) i drażniących substancji (zanieczyszczenie powietrza), a nawet ostrych przypraw.
Przed podjęciem odpowiedniego lecznia (nawet zastosowania domowych sposobów na katar) należy w pierwszej kolejności zidentyfikować rodzaj kataru, bo nie ma jednego uniwersalnego sposobu na katar. Inaczej podchodzi się do kataru wywołanego infekcją wirusową i bakteryją, a inaczej leczą katar alergicy. O tym, jak zidentyfikować rodzaj kataru, na który cierpimy przeczytacie niżej.
Katar dopada przez cały rok. Jedna osoba może chodzić z zatkanym nosem na wiosnę z powodu ataku pyłków, a jesienią i zimą męczyć się z przeziębieniem. W zależności od pory roku, okoliczności i naszych predyspozycji zapadamy jedynie na trzy rodzaje kataru czyli katar sienny, katar związany z przeziębieniem lub inną chorobą oraz katar przewlekły (katar ciągły). Zanim zastosujemy domowe sposoby na katar, spróbujmy rozróżnić jego rodzaj.
Jest wodnisty, towarzyszy mu często kichanie, łzawienie oczu i swędzenie nosa. Katar sienny pojawia się zaraz po zetknięciu alergika z substancją wywołującą uczulenie i trawa tak długo, jak długo osoba uczulona ma kontakt z alergenem. Kataru alergicznego teoretycznie można się ustrzec. "Wystarczy" wiedzieć, na co się ma alergię oraz trzymać się z daleka od alergenu. Jest to jednak bardzo trudne, nawet znając przyczyny uczulenia, ciężko jest zaszyć się w domu. Chcąc funkcjonować normalnie nigdy nie wiadomo, gdzie się trafi na alergen wywołujący katar. Nasilone objawy kataru siennego mogą powodować także rozdrażnienie i bezsenność. Katar alergiczny jest szczególnie trudny dla osób cierpiących na astmę, ponieważ w okresie uczuleniowym objawy astmy nasilają się, a u niektórych występują jedynie przy katarze siennym.
Ma kilka postaci. Kolor i gęstość wydzieliny z nosa wiele mówi o rodzaju choroby na którą aktualnie cierpimy.
Biały i gęsty katar związany jest z infekcją wirusową, w której początkowo wydzielina jest bardziej przezroczysta i śluzowa. Brak leczenia może spowodować, że infekcja wirusowa przejdzie w infekcję bakteryjną.
Zmiana koloru wydzieliny na żółtą lub zielonkawą i bardziej gęstą świaczy o zmianie rodzaju infekcji - z wirusowej na bakteryjną.
Czasami w wydzielinie z nosa (niezależnie od jej wyjściowego koloru) może pojawić się odrobina krwi. Jest to zazwyczaj związane z pękającymi naczynkami krwionośnymi, ponieważ śluzówka jest podrażniona (choćby od ciągłego wydmuchiwania nosa) i bywa wysuszona (np. od stosowanych kropli) naczynka z łatwością pękają.
Ten rodzaj kataru stanowi swego rodzaju połączenie kataru alergicznego z przeziębieniowym. Charakterystyczne jest to, że ciągnie się przez dłuższy czas lub pojawia w formie napaści. Katar przewlekły może być bowiem katarem siennym wywołanym przez jakiś alergen, być wynikiem zapalenia zatok lub innej poważnej choroby. Katar przewlekły dopada często osoby cierpiące na schorzenia układu krążenia, nerki i cukrzycę, może być również spowodowany przez nieprawidłową gospodarkę hormonalną.
Zanim opowiem o domowych sposobach na katar, warto przypomnieć sobie o profilaktyce. Niektóre działania mogą ustrzec organizm nie tylko przed katarem, ale także przed poważniejszymi chorobami np. grypą.
Powiecie, że już milion razy słyszeliście o herbatce z sokiem malinowym, zbawiennym czosnku czy syropie z cebuli. Na jednych działają takie domowe sposoby na katar, na innych nie. Każdy musi znaleźć swoją naturalną broń. Sama nie wierzyłam za bardzo w takie domowe sposoby, do czasu. Jesienią dopadło mnie zapalenie gardła. Postanowiłam skończyć z pastylkami i innymi medykamentami i spróbować innych środków. Wyleczyłam się pijąc jedynie mleko z czosnkiem i masłem oraz wodę z cytryną, miodem i imbirem. Do tej pory nie wiem, jak to możliwe, ale zadziałało!
Profilaktyczne metody mogą także powstrzymać rozwój choroby, gdy przemarzniecie. Wiadomo, wtedy najlepiej się rozgrzać. Warto wziąć gorącą kąpiel lub chociaż wymoczyć stopy w ciepłej wodzie. Do kąpieli można dodać olejków eterycznych, a do moczenia stóp soli. Później wystarczy ciepłe ubranie i przyjemne leżakowanie w łóżku pod ciepłym kocem.
Gdy stwierdzicie, że zaczyna się katar, warto zacząć działać od razu, nie czekać na rozwój choroby, bo może samo przejdzie. Domowe sposoby na katar są bezpieczne, dlatego użyte nawet w formie profilaktyki nikomu nie zaszkodzą. Poznajmy zatem domowe sposoby na katar.
To jeden z najlepszych i najskuteczniejszych domowych sposobów na katar. Inhalacje są oczywiście nieco uciążliwe i trzeba poświęcić im czas, ale warto się pomęczyć. Możesz robić inhalacje z dodatkiem soli, olejków eterycznych lub rumianku. Najważniejszą zaletą inhalacji jest to, że odblokowują zatkany nos, a ich działanie odczuwa się już po pierwszej inhalacji.
Proszę dużo pić - takie zalecenia przy przeziębieniach dają chyba wszyscy lekarze. To prawda. Picie dużej ilości płynów rozrzedza wydzielinę, co pomaga oczyścić nos i nawilża śluzówkę w gardle. Mamy wiele możliwości w zależności od upodobań. Można pić herbatę z sokiem malinowym lub jeśli ktoś woli z sokiem z czarnego bzu. Znam także zwolenników picia herbatki z czystka. Z domowych sposobów na katar pomoże też picie bulionu i innych parujących płynów. Do tego grona warto też dodać grzane wino z dodatkiem gożdzików i miodu.
Czosnek ma działanie antybakteryjne, wpływa na organizm przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, przeciwalergicznie, więc jeśli lubicie czosnek, możecie dodawać go do kanapek, smarować pieczywo domowym masełkiem czosnkowym lub pić mleko z czosnkiem i masłem. Nie warto się przejmować zapachem, który po zjedzeniu czosnku ulatnia się z organizmu - zdrowie jest ważniejsze.
Znacie to nieprzyjemne uczucie, gdy od częstego wycierania nos jest czerwony i tak podrażniony, że aż boli? W aptekach dostepne są różne maści np. z dodatkiem witaminy A i E, maść majerankowa lub zwykła wazelina chroniące skrzydełka nosa przez nieuniknionymi podrażnieniami.
Leczony katar trawa tydzień, a nieleczony siedem dni? Gdybym sama miała odpowiedzieć na to pytanie powiedziałabym, że tak czy siak trawa tyle samo. Czasami kończy się po trzech dniach, w innych przypadkach ciągnie sie przez tydzień, a katary przewlekłe mogą nam utrudniać życie dwa tygodnie i dłużej.
Bardzo popularnym sposobem lecznia kataru są wszelkie preparaty do nosa - krople i spraye. Używanie kropli do nosa daje prawie natychmiastową ulgę, bo udrażnia nam drogi oddechowe zmniejszając obrzęk w nosie, dzięki czemu możemy odnosić wrażenie, że katar szybciej przechodzi. Jednak po pierwsze nie można ich stosować długo (najwyżej kilka dni), po drugie często efektem ubocznym stosowania kropli na katar jest wysuszona śluzówka. Każdy więc musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie - lepiej włożyć wiecej wysiłku i poświęcić czas stosując domowe sposoby na katar czy wykorzystać szybsze i łatwiejsze metody - krople i pastylki.
Wybór sposobu leczenia kataru jest szczególnie ważny w przypadku dziecka, gdy maluch z zatkanym noskiem jest rozdrażniony, marudzi i nie może spać. Z jednej strony marzymy o tym, aby mu jak najszybciej ulżyć, z drugiej zaś nie chcemy dziecka faszerować chemią. Niestety z powodu braku umiejętności wydmuchiwania nosa przez mniejsze dzieci, czasami konieczne jest użycie leku w spray'u. Nie zawsze rozrzedzanie wydzieliny np. wodą morską lub inhalacjami pomaga skutecznie pozbyć się kataru. Należy mieć świadomość, że jeśli nie uda nam się wyleczyć kataru u pociechy, wydzielina będzie zalegała w zatokach i może doprowadzić do stanu zapalnego zatok, a co za tym idzie, bólu i poważniejszego leczenia.
Zapalenie zatok objawia się nieprzyjemnym bólem u nasady nosa przy pochylaniu się, więc dosyć łatwo można skojarzyć takie dolegliwości z dopiero co przebytym katarem.
Katarowi mogą towarzyszyć także bóle mięśniowe i wysoka gorączka. Takimi objawami charakteryzuje się grypa. Konieczne jest wtedy wizyta u lekarza, ale nim się do niego dostaniemy nalezy pozostać w domu, najlepiej w łóżku.
Chore zatoki i grypa to niestety nie kończą listy możliwych komplikacji po niedoleczonym katarze. W wyniku powikłań katar może przenieść się na stany zapalne dróg oddechowych. Oto lista najczęstszych powikłań po niedoleczonym katarze:
Zapalenie gardła.Znamy je chyba wszyscy, uciążliwy ból gardła, może być gorączka, kaszel i powiększone węzły chłonne. Często pomaga płukanie gardła, tabletki do ssania, czasem konieczny jest antybiotyk.
Zapalenie ucha. Bardzo bolesne i nieprzyjemne, często kończy się antybiotykiem.
Zapalenie krtani. Szczególnie niebezpieczne u dzieci, bo w wyniku opuchlizny utrudnione jest oddychanie. Często pomaga przebywanie w chłodnym pomieszczeniu, gdyż opuchlizna się zmniejsza.
Zapalenie płuc to poważna choroba dróg oddechowych, której nie można zlekceważyć. Charakteryzuje się kaszlem i bólem w klatce piersiowej, często gorączką. Wskazane lecznie antybiotykiem.
Zapalenie oskrzeli. Podobnie jak przy zapaleniu płuc pojawia się kaszel, może towarzyszyć mu gorączka, bóle głowy i ogólnie złe samopoczucie.
Zapalenie spojówek. Naczynka krwionośne w wyniku stanu zapalnego powiększają się i zwykle wystarczają krople, w ostateczności stosuje się antybiotyk.
Katar jest przez nas lekceważony. Nie znane mi są przypadki osób leczących katar w domu, oczywiście poza dziećmi, lecz one także często chodzą do przedszkola i szkoły. Prawda jest też taka, że chyba nikt nie dostanie od lekarza zwolnienia z powodu kataru. Przebywanie podczas przeziebienia wśród ludzi powoduje, że narażamy siebie i innych na chorobę, dlatego starajmy się stosować domowe sposoby na katar. Przynoszą efekty może trochę wolniej od metod farmaceutycznych, ale przynajmniej nie mają negatywnego wpływu na nasz organizm.
ZOBACZ TAKŻE:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
86.3.*.* 2018.09.30 18:22
kolor kataru wcale nie świadczy o rodzaju infekcji, tylko o stanie zapalnym i obecności komórek odpornościowych. wydzielina takiego samego koloru może być i w infekcji bakteryjnej, i wirusowej, i przy alergii. ja polecam płukanie zatok roztworem ksylitolu. w ten sposób wyleczyłam wieloletnią niedrożność nosa. w dodatku była to jedna z najmniej nieprzyjemnych metod, które wypróbowałam
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.