Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-02-22 10:48:26
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa jcomp na Freepik
Wchłanianie w organizmie witaminy D jest wynikiem ekspozycji na promienie słoneczne, lecz geograficzne warunki pogodowe, zwłaszcza od września do kwietnia, znacznie ograniczają jej syntezę. Skóra syntezuje niemal 80-100 procent tej niezwykle potrzebnej dla zdrowia witaminy. Dodatkowo proces ten utrudnia praca w zamkniętych pomieszczeniach, mała aktywność fizyczna na zewnątrz, a także zła dieta. Witaminę D3 znajdziemy w takich produktach jak ryby, żółtka, mleko, sery, ale dostarczenie pożądanej dawki witaminy D z dietą nie jest możliwe.
W badaniu polskich naukowców pod kierownictwem profesora Pawła Płudowskiego, opublikowanym w piśmie Nutrients w lutym br, opublikowano nowe zalecenia dawkowania witaminy D dla różnych grup społecznych w Polsce, uwzględniające ograniczenia naszego klimatu i specyfikę życia.
Witamina D odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu mineralizacji kości i zębów, co wpływa na ich zdrowie. Odpowiada także za ochronę kości przed urazami i osteoporozą, a zębów przed rozwojem ubytków i chorób przyzębia. Ponadto, wpływa korzystnie na układ odpornościowy, oddechowy, sercowo-naczyniowy, mięśniowy, hormonalny i nerwowy. Odpowiedni poziom witaminy D wiąże się też z mniejszą podatnością na infekcje bakteryjne i wirusowe układu oddechowego, choroby autoimmunologiczne, alergie, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, neurologiczne, a także zaburzenia psychiczne (np. depresję). Ma ona również działanie przeciwnowotworowe w przypadku niektórych nowotworów.
Wszystkie badania epidemiologiczne sugerują, że niedobór witaminy D jest powszechny w polskiej populacji ogólnej. Niedobór witaminy D jest jednym z czynników ryzyka wielu chorób i śmiertelności z różnych przyczyn, a zaniepokojenie tym problemem skłoniło grupę polskich naukowców do zaktualizowania poprzednich polskich zaleceń. Opracowano praktyczne nowe wytyczne dotyczące cholekalcyferolu (witaminy D3) jako pierwszego wyboru w profilaktyce i leczeniu niedoboru witaminy D oraz dawkowanie kalcyfediolu jako drugiego wyboru w zapobieganiu i leczeniu niedoboru witaminy D.
Wiek 0-6 miesięcy: 400 IU/dobę (10 µg/dobę) cholekalcyferolu (witaminy D3) od pierwszych dni życia, niezależnie od sposobu karmienia.
Wiek 6-12 miesięcy: 400-600 IU/dobę (10-15 µg/dobę) cholekalcyferolu, w zależności od dziennej ilości witaminy D spożywanej z posiłkami.
U zdrowych dzieci w wieku 1-3 lat suplementacja powinna opierać się na podawaniu cholekalcyferolu (witaminy D3) w dziennej dawce 600 j.m. (15 µg/dobę) i, ze względu na związane z wiekiem ograniczenia opalania, jest zalecana przez cały rok.
U zdrowych dzieci w wieku 4-10 lat opalających się z odkrytymi przedramionami i nogami przez 15-30 minut w godzinach 10-15 bez ochrony przeciwsłonecznej, począwszy od maja do końca września, suplementacja cholekalcyferolem nie jest konieczna, choć nadal zalecana i bezpieczna.
Jeśli te wytyczne nie są spełnione u zdrowych dzieci w wieku 4-10 lat, zaleca się suplementację cholekalcyferolu (witaminy D3) w dawce 600-1000 IU/dobę (15-25 µg/dobę) przez cały rok, w oparciu o masę ciała i spożycie witaminy D w diecie.
U zdrowych nastolatków, opalających się z odkrytymi przedramionami i nogami przez 30-45 minut między godziną 10:00 a 15:00 bez ochrony przeciwsłonecznej, począwszy od maja do końca września, suplementacja cholekalcyferolem nie jest konieczna, choć nadal zalecana i bezpieczna.
Jeśli te wytyczne nie są spełnione, zaleca się suplementację cholekalcyferolem w dawce 1000-2000 IU/dobę (25-50 µg/dobę) przez cały rok, w oparciu o masę ciała i spożycie witaminy D w diecie.
Jeśli powyższe wytyczne nie są spełnione, zaleca się alternatywną profilaktykę opartą na kalcyfediolu w dziennej dawce 10 µg (roztwór doustny) przez cały rok, a kontrolne oznaczenie 25(OH)D w surowicy należy wykonać 6-8 dni po rozpoczęciu suplementacji.
U zdrowych osób dorosłych opalających się z odkrytymi przedramionami i nogami przez 30-45 minut między godziną 10:00 a 15:00, bez filtrów przeciwsłonecznych od maja do końca września, suplementacja cholekalcyferolem nie jest konieczna, choć nadal zalecana i bezpieczna.
Jeśli te wytyczne nie są spełnione, zaleca się suplementację cholekalcyferolem w dawce 1000-2000 IU/dobę (25-50 µg/dobę) przez cały rok, w oparciu o masę ciała i spożycie witaminy D w diecie.
Jeśli powyższe wytyczne nie są spełnione, zaleca się alternatywną profilaktykę opartą na kalcyfediolu w dziennej dawce 10 µg (roztwór doustny) przez cały rok, a kontrolne oznaczenie stężenia 25(OH)D w surowicy należy wykonać 6-8 dni po rozpoczęciu suplementacji.
Młodsi seniorzy (>65-75 lat)
Ze względu na obniżoną skuteczność syntezy skórnej, przez cały rok zalecana jest suplementacja cholekalcyferolem (witamina D3) w dawce 1000-2000 IU/dobę (25-50 µg/dobę), w zależności od masy ciała i spożycia witaminy D z dietą
Starsi seniorzy (>75-89 lat) i najstarsi seniorzy (90 lat i starsi)
Ze względu na zmniejszoną skuteczność syntezy skórnej, potencjalne zaburzenia wchłaniania i zmieniony metabolizm witaminy D, zaleca się suplementację cholekalcyferolu w dawce 2000-4000 IU/dobę (50-100 µg/dobę), w oparciu o masę ciała i spożycie witaminy D w diecie, przez cały rok;
Kiedy ciąża jest potwierdzona do końca karmienia piersią, suplementacja cholekalcyferolem powinna być prowadzona pod kontrolą stężenia 25(OH)D w celu osiągnięcia i utrzymania optymalnego stężenia w zakresie >30-50 ng/ml.
Jeśli ocena stężenia 25(OH)D w surowicy nie jest dostępna, zaleca się stosowanie cholekalcyferolu w dawce 2000 IU/dobę (50 µg/dobę), przez cały okres ciąży i laktacji.
Dane- źródło i cytat: Guidelines for Preventing and Treating Vitamin D Deficiency: A 2023 Update in Poland , Nutrients, Vol 15, Issue 3.
CZYTAJ TEŻ >> Przesilenie wiosenne - jak sobie z nim poradzić?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.