Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2015-10-15 16:51:58
Całusy z próchnicą to coraz częstszy temat poruszany przez stomatologów. Próchnica jest zakaźna i bardzo łatwo zarazić nią innego członka rodziny zwykłymi buziakami. Zanim więc zaczniesz zastanawiać się jak właściwie pielęgnować zęby swojego maluszka, pomyśl o sobie. Dotykamy smoczka, oblizujemy łyżeczki i oczywiście całujemy nasze słodkie bobasy, więc powinniśmy być też odpowiedzialni za stan własnej jamy ustnej.
Przydatna strona specjalisty tutaj >>
Mycie zębów dziecka – lepszy start
Jeszcze zanim zacznie się ząbkowanie warto wprowadzać w pielęgnacji dziecka pierwsze nawyki związane z higieną jamy ustnej. Wystarczy wycierać dziecku dziąsła gazikiem, który jest zwilżony wodą. Najlepszy czas to chwila po jedzeniu. W ten sposób przyzwyczajasz dziecko do tego, że dbasz o jego buźkę, otwierasz ją, wkładasz cokolwiek do środka. Dzięki temu będzie Wam łatwiej zacząć myć zęby w przyszłości.
Mycie zębów dziecka – pierwsza szczoteczka
Na początek zwykle kupuje się dziecku szczoteczkę do zębów, która przypomina gryzak w kształcie pierścienia. Można ją gryźć i jednocześnie uczyć się mycia ząbków. W ten prosty sposób oswajasz dziecko z tym, że ma coś w buzi w konkretnym celu w odróżnieniu od chwil kiedy walczysz o to by wyjęło z buźki misia, czy klocek.
Gdy dziecko ma widoczne tylko siekacze, stosuj nadal gazik, by nie podrażnić dziąseł. Gdy już pojawią się ząbki wybierz albo szczoteczkę na pierścieniu albo szczoteczkę nakładana na palec, jak naparstek.
Mycie zębów dziecka – kolejna szczoteczka
Kiedy pojawią się wszystkie zęby przednie wprowadź normalną szczoteczkę. Oferta szczoteczek jest bardzo duża. Najważniejsze jest jednak to, żeby sprawdzać i przestrzegać tego jaki wiek dziecka producent określił na opakowaniu. Szczoteczki projektowane są zgodnie z anatomią dziecka i jest to bardzo istotne.
Pasty dla dzieci z fluorem i bez
Wybór pasty zależy do Ciebie i Twoich przekonań. Z naszych doświadczeń wynika, że do 6-go miesiąca życia wygodnie jest stosować pastę bez fluoru. Wielu tzw. eko-rodziców stosuję taką pastę u dzieci starszych. Ważne jednak, żeby w takim przypadku dodatkowo wspierać zęby przed próchnicą, np. właściwym odżywianiem.
Przy wyborze pasty z fluorem z kolei zwracamy uwagę na jej ilość na szczoteczce, zwłaszcza u maluszków. Lekkie posmarowanie szczoteczki wystarczy oraz mycie zębów dzieci dwa razy dziennie.
Więcej informacji na ten temat tutaj >>
Mycie zębów dzieci – „złote zasady”
1. ROZMOWA – to podstawa zarówno w relacji z dzieckiem, jak i nauczania nowych zasad. Opowiadaj maluszkowi co robisz i w jaki sposób. Powiedz dziecku, że mycie zębów jest fajne! J
2. WSPARCIE – pamiętajmy, że do 8-10 roku życia to rodzic pomaga w myciu ząbków.
3. WYGODA – stabilna i wygodna pozycja podczas mycia zębów to podstawa. Niemowlaka posadź na kolanach jak do karmienia, a starsze dziecko może stać z lekko podniesioną głową.
4. OD PRZEDNICH ZĘBÓW DO TYLNYCH – odwrotny kierunek może powodować odruch wymiotny i sprzeciw.
5. DENTYSTA – to nie Pani, czy Pan, którego odwiedza się, gdy ząb boli. Pojawienie się zębów to dobry moment na odwiedziny u dentysty. Wizycie powinna towarzyszyć rozmowa na temat właściwej pielęgnacji zębów, próchnicy i odpowiednim żywieniu malucha pod tym kątem.
Partnerem artykułu jest:
Stokrotka 2015.11.03 07:25
Dzieci naśladują rodziców! Dobry wzór to podstawa!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.