Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2023-08-17 09:18:22
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik
Organizm dziecka nieustannie się rozwija i rośnie, dlatego dostarczenie mu niezbędnych składników odżywczych powinno stanowić priorytet rodziców. Jak mleko krowie wpływa na nasze zdrowie i kiedy można je wprowadzić do diety dziecka?
Zgodnie z zaleceniami ekspertów żywienia dzieci, mleko krowie nie jest zalecane jako główne źródło pożywienia dla niemowląt do ukończenia pierwszego roku życia. Mleko krowie zawiera składniki odżywcze w innych proporcjach i skąłdzie niż mleko matki lub mleko modyfikowane dostosowane do potrzeb niemowląt. Wprowadzenie mleka krowiego przedwcześnie może zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii, nietolerancji oraz zaburzeń przyswajania żelaza.
Dlatego mleko krowie wprowadzamy do diety dziecka po ukończeniu 12. miesiąca życia. Mleko krowie należy wprowadzać do diety malucha w małych ilościach, obserwując reakcje i ewentualne pojawienie się nietolerancji lub alergii .
Mogą się zdarzać indywidualne reakcje na mleko i produkty mleczne (np. nietolerancja laktozy, alergia na białko mleka krowiego), dlatego należy uważnie wprowadzać mleko krowie do diety najmłodszych, a wszystkie niepokojące objawy, które pojawia się po wprowadzeniu mleka do diety dziecka należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Mleko krowie to bogactwo minerałów i witamin, które mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i doskonale wspomagają rozwijający się organizm dziecka. Białka mleka, takie jak kazeina i białka serwatkowe, są ważnym źródłem aminokwasów, niezbędnych do wzrostu, budowy i naprawy tkanek oraz produkcji enzymów i hormonów. Mleko zawiera też tłuszcze, które są źródłem energii oraz ważnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3. Mleko krowie jest również nieocenionym źródłem witamin jak witamina D (ważna dla zdrowych kości i wzmacniania odporności), witamina A (dobry wzrok, wzmacnia układ immunologiczny), witaminy z grupy B. W mleku znajdziemy też mnóstwo korzystnych minerałów jak wapń i fosfor, które wspierają zdrowie kości i zębów, a także selen i potas.
CZYTAJ TEŻ >> Jagody dla dziecka: od kiedy mozna je podawać?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.