Opublikowany przez: kalioppe 2012-04-05 18:27:26
Wielkanoc to święto jajek, warto więc przygotować kilka dań, w których będą one grały główną rolę. Podobno im więcej jaj na stole, tym lepiej będzie wiodło się rodzinie w nadchodzącym roku. Smaczne i proste w wykonaniu są między innymi jajka faszerowane. Pomysłów na farsze do jaj jest całe mnóstwo. Najprostszy to wydrążone z ugotowanego na twardo jajka żółtko, wymieszane z odrobiną majonezu lub jogurtu naturalnego i szczypiorkiem albo koperkiem. Inne rozwiązanie to połączenie kilku ugotowanych na twardo jajek z twarogiem, śmietaną, majonezem i szczypiorkiem. Tak powstały farsz można wykorzystać do nadziania jajek, ale świetnie smakuje też jako pasta do pieczywa.
Faszerowane jajka można przyrządzić także na ciepło. W tym celu ugotowane na twardo jajka trzeba przekroić ostrym nożem wzdłuż na pół, starając się nie uszkodzić przy tym skorupki. Następnie wydrążamy jajka, cały czas uważając na skorupkę i rozgniatamy je widelcem. Do jajek dodajemy nieco śmietany i szczypiorek, otrzymaną masę nakładamy z powrotem do skorupek. Tak przygotowane jajka panierujemy w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym tłuszczu.
Na wielkanocnym śniadaniu nie może zabraknąć mięs. Zamiast kupować gotowe wędliny w sklepie, postaraj się przygotować choć jedną pieczeń samodzielnie. Wystarczy ładny kawałek mięsa i ulubione przyprawy. Pyszną pieczeń przygotujesz na przykład ze schabu. Aby prezentowała się bardziej wykwintnie, możesz nadziać ją śliwkami lub morelami. Propozycja dla miłośników drobiu to roladki z piersi indyka ze szpinakiem. Warto pokusić się także o samodzielne przygotowanie pasztetu albo pieczeni rzymskiej z jajkiem. Mięsa doskonale smakują w towarzystwie lekkich sałatek.
Do jajek i mięs warto podać sosy, które podkreślą ich smak. Sos czosnkowy przygotujesz z jogurtu naturalnego, wymieszanego z solą, pieprzem i ząbkiem czosnku. Ćwikła to drobno starte buraczki połączone z chrzanem. Świetnie smakuje jogurt naturalny z niewielkim dodatkiem majonezu i sporą ilością posiekanej rzeżuchy. Jogurt można połączyć także z chrzanem, dzięki czemu nieco złagodzimy jego smak.
Dopełnieniem świątecznego śniadania są zupy. W większości domów na stołach króluje żur lub barszcz biały z jajkiem i białą kiełbasą, zdarzają się jednak i takie rodziny, w których na Wielkanoc jada się zupę chrzanową.
Pamiętaj też o przygotowaniu słodkości. Ciasta, które tradycyjnie łączymy z Wielkanocą to przede wszystkim mazurek i babka. Najprostszy mazurek przygotujesz z najprostszego kruchego ciasta, które po upieczeniu posmarujesz gotową masą kajmakową z puszki i udekorujesz orzechami. Proste, smacznie i efektowne. Na stole może pojawić się też sernik i tort makowy.
Prezentowane wyżej pozycje to najbardziej tradycyjne wielkanocne menu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by uzupełnić je także o inne potrawy, takie które Waszym rodzinom smakują najbardziej. Nie stresuj się, jeśli któraś z planowanych potraw nie będzie wyglądała, czy smakowała tak dobrze, jak to sobie wymarzyłaś, goście z pewnością Ci to wybaczą. W końcu najważniejsze jest to, żeby świąteczne jedzenie było smaczne, a przy stole panowała miła atmosfera.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.