Opublikowany przez: Mela134
Alergeny pyłku traw są w Polsce najczęstszą przyczyną objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. Główny okres pylenia traw to czerwiec i pierwszą połowa lipca. Pierwsze ziarna pyłku traw pojawiają się w atmosferze już w ostatniej dekadzie kwietnia, jednak z uwagi na bardzo niskie stężenie nie stanowią zagrożenia klinicznego. Pierwsze objawy kliniczne występują zwykle w ostatniej dekadzie maja po osiągnięciu stężenia ok. 20 ziaren pyłku traw w 1 m3 powietrza. Osoby uczulone na pyłki traw powinny omijać kwitnące pola i łąki na terenie całego kraju, zwłaszcza w godzinach od 5.00 do 8.00 oraz po południu między 17.00 a 19.00. W tym czasie stężenie alergenów w powietrzu jest dwukrotnie wyższe. Objawy osób uczulonych mogą być także spotęgowane przez alergeny pyłku kwitnącego w tym miesiącu żyta. Z kolei pyłki pokrzywy mogą spowodować katar, kaszel, zapalenie spojówek, bóle głowy. Pylenie pokrzywy trwa od maja do września a najmocniej w lipcu i sierpniu. Ze względu na rozpowszechnienie pokrzyw i długotrwałość pylenia, stężenie pyłku w powietrzu jest bardzo wysokie. Jednak osób uczulonych na pyłek pokrzywy jest niewiele. Powinny one w tym okresie omijać wilgotne lasy. Alergia u osób nadwrażliwych na alergeny grzybów może mieć charakter sezonowy jak i całoroczny. Najczęściej jednak obserwuje się u nich występowanie objawów przez cały rok, z wyraźnym nasileniem w okresie letnim i jesiennym.
Bezpieczne miejsca
Najbezpieczniejszym miejscem w czerwcu dla alergików jest morska plaża, gdyż jedynie wiatr wiejący od morza będzie przynosił wolne od alergenów powietrze. Na wycieczkowe trasy najlepsze będą wyższe partie gór, powyżej 600 m n.p.m. Tam stężenie pułków traw jest jeszcze niskie. Niezależnie jednak co teraz pyli osoby wrażliwe na alergeny powinny pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z szerokimi zausznikami chroniącymi przed przedostaniem się alergenów oraz o nakryciu głowy, które zabezpieczy przed przenoszeniem pyłków we włosach. W czerwcu zaczyna też pylić lipa
Co robić, gdy pyli uczulający pyłek?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Alergia na mleko u dzieci i niemowląt – objawy i leczenie>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.230.*.* 2016.06.13 10:59
Już sobie nawet wydrukowalam ściągę, muszę sobie testy alergiczne zrobić bo mam na coś alergię, domyślam się że na jakieś trawy albo pylenie drzew bo czasami mam katar przez kilka dni potem ustępuje jak więcej jestem w domu i nie wychodzę na dwór za bardzo, dobrze że chociaż hitaxa fast pomaa na tyle że można normalnie funkcjonować, trzymam w pogotowiu na wszelki wypadek.
Stokrotka 2016.06.10 12:07
Alergicy się cieszą gdy pada deszcz
gocha2323 2016.06.10 10:03
bardzo przydatne porady!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.