Opublikowany przez:
Kasia P.
2017-06-27 15:56:35
Autor zdjęcia/źródło: kolaż @ freepik.com
Są sytuacje w których mama nie może kontynuować karmienia dziecka własnym mlekiem, np. chorobowe. Wszyscy zgodzą się także, że mleko kobiece jest dosyć niesamowite i trudne do podrobienia. Wiele firm od lat doskonali się w produkcji mleka zastępczego. Pojawiają się jednak pomysły, dość niepokojące, by mleko dla dziecka przygotowywać zgodnie z domową recepturą.
Nie jest moim zamiarem wychwalanie mieszanek, ale faktem jest, że formuła mleka dla dzieci w dzisiejszych czasach jest wytwarzana bardzo starannie i choć nie jest to samo co mleko mamy, to większość dzieci dobrze takie mleko toleruje. Żadna mama nie powinna się wstydzić, jeśli z różnych przyczyn nie może karmić piersią. Ważne jest jednak by nadal starać się o jak najlepszą dietę i rozwój dziecka, a takim rozwiązaniem nie jest powoływanie się na przedwojenne receptury i preparowanie domowych mieszanek.
Jak wiadomo najtańszym rozwiązaniem dla rodziców jest karmienie piersią. Kiedy nie jest ono możliwe może wydawać się nam, że wystarczy przeczytać etykietę pojemnika z mieszanką i wzorować się na niej. Bywa nawet, że rodzice myślą, że są w stanie zaproponować dziecku lepsze składniki niż opracowano w sklepowej mieszance, ponieważ tak naprawdę składniki mleka zastępczego trudno otrzymać, a musimy pamiętać, że nawet najlepsze zamienniki to nie to samo.
Pediatra wstrzymuje oddech gdy czyta, że w przepisie należy użyć surowego mleka. Pamiętajmy o tym, że niemowlęta i małe dzieci są najbardziej narażone na powikłania związane ze spożywaniem mleka niepasteryzowanego. – tłumaczy Wendy Wisner konsultant ds. Laktacji.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!