3 sierpnia w ogrodzie Praskiego Centrum Dziecka i Rodziny odbędzie się piknik dla dzieci organizowany przez Fundację Dzieci Niczyje i operatora sieci Plus. Impreza rozpoczyna cykl spotkań edukacyjnych dla najmłodszych mieszkańców stolicy i ich rodziców - „Mam prawo czuć się bezpiecznie”. Akcja potrwa do 11 września.
Warszawski symbol praw dziecka, CosmoGolem - położony na Polu Mokotowskim, będzie obchodził we wrześniu swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji, w trakcie wakacji odbędzie się cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci i ich rodziców. Fundacja (FDN) zorganizuje spotkania w dwóch miejscach: na warszawskiej Pradze oraz na Polach Mokotowskich. Warsztaty są kontynuacją wakacyjnych spotkań ekspertów FDN z najmłodszymi, które po raz pierwszy zorganizowano w zeszłym roku.
Akcję zainauguruje uroczysty piknik, który odbędzie się 3 sierpnia, w godzinach 11.00 - 15.00, w ogrodzie Praskiego Centrum Dziecka i Rodziny przy ul. Walecznych 59.
- W sierpniu i we wrześniu zorganizujemy cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci na warszawskiej Pradze oraz pikniki na Polach Mokotowskich, w czasie których odbędą się zajęcia zarówno dla najmłodszych jak i ich rodziców. Zaproponujemy ciekawe sposoby na wspólne spędzenie czasu wolnego w wakacje - mówi Lucyna Kicińska z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynator Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. - Warsztaty poprowadzą eksperci z naszej Fundacji, którzy na co dzień zajmują się pomocą dzieciom - dodaje Kicińska.
Szczegółowy harmonogram spotkań dostępny będzie na stronach internetowych Fundacji Dzieci Niczyje: www.fdn.pl, www.cosmogolem.pl, www.116111.pl oraz www.pomagajmyrazem.pl. Na tych stronach Fundacja Dzieci Niczyje zamieszczała będzie również relacje ze spotkań.
- Osoby chętne do udziału w warsztatach będą mogły zapisać się na nie drogą mailową, już od 27 lipca. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, o udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń. Naszym celem jest dotarcie zarówno do rodziców, jak i do dzieci, dlatego zachęcamy do wspólnego zgłaszanie się na zajęcia - informuje Joanna Marszał, koordynator Programu Praskiego, Fundacja Dzieci Niczyje.
Zakończeniem akcji będzie piknik w pierwsze urodziny przyjaznego olbrzyma CosmoGolema, który odbędzie się 11 września, w godzinach 11.00 - 15.00. Patronat nad akcją objęły portale zyciewarszawy.pl, warszawianki.pl oraz czasdzieci.pl.
Spotkania edukacyjne dla dzieci i rodziców:
7 sierpnia (sobota) - „Żółte światło!- czyli co powinno wzbudzić czujność rodziców i dzieci"- godz. 11:00 - 13:00 (ogród Praskiego Centrum Dziecka i Rodziny FDN, ul. Walecznych 59 na Saskiej Kępie.)
14 sierpnia (sobota) - „Moje prawa, moje granice - szczęśliwe rozwiązania trudnych sytuacji" - godz. 11:00 - 13:00 (ogród Praskiego Centrum Dziecka i Rodziny FDN, ul. Walecznych 59 na Saskiej Kępie.)
21 sierpnia (sobota) - „Bezpieczni w Internecie!" - godz. 11:00 - 13:00, Pola Mokotowskie (Pola Mokotowskie, róg al. Niepodległości i ul. Wawelskiej)
28 sierpnia (sobota) - „Fascynująca różnorodność czyli o nauce tolerancji w naszym domu"- godz. 11:00 - 13:00, Pola Mokotowskie (Pola Mokotowskie, róg al. Niepodległości i ul. Wawelskiej)
4 września (sobota) - „Zaczarować świat czyli jak odnaleźć mocne strony w każdym z nas!" - godz. 11:00 - 13:00, Pola Mokotowskie (Pola Mokotowskie, róg al. Niepodległości i ul. Wawelskiej)
***
Fundacja Dzieci Niczyje działa od 1991 roku. Jest największą polską organizacją pozarządową zajmującą się ochroną dzieci przed krzywdzeniem oraz pomocą dzieciom - ofiarom przemocy i wykorzystywania, a także ich rodzinom i opiekunom. W ramach działań FDN prowadzonych jest dziesięć programów społecznych. W placówkach prowadzonych przez Fundację udzielana jest pomoc psychologiczna, medyczna i prawna dzieciom-ofiarom krzywdzenia i ich opiekunom. Fundacja Dzieci Niczyje działa na rzecz poprawy sytuacji dzieci uczestniczących w procedurach prawnych w charakterze świadków. Prowadzi programy profilaktyki krzywdzenia dzieci przez dorosłych oraz rówieśników, m.in. program przeciwdziałania zagrożeniom dzieci w Internecie, program wsparcia rodziców przeżywających trudności w wychowaniu dzieci oraz programy pomocy telefonicznej dla dzieci. Fundacja organizuje specjalistyczne szkolenia z zakresu problematyki dziecka krzywdzonego dla różnych grup profesjonalnych oraz zespołów interdyscyplinarnych. Prowadzi także badania i analizy poszerzające wiedzę o problemie oraz stanowiące podstawę projektowanych działań. W ramach działalności organizacji wydawany jest kwartalnik „Dziecko krzywdzone" i inne publikacje tematyczne. Fundacja prowadzi również portale poświęcone problematyce krzywdzenia dzieci oraz podejmuje współpracę w duchu CSR z partnerami biznesowymi (m.in. Orange, Microsoft, Polkomtel). Fundacja Dzieci Niczyje to lider kampanii społecznych przeciwko krzywdzeniu dzieci, działający również poza granicami kraju.