Opublikowany przez: Kowalska 2013-03-07 14:23:03
W naszym organizmie pełni wiele funkcji. Bierze udział w ponad 300 procesach biochemicznych. Dlatego właśnie ma ważny wpływ na działanie układu immunologicznego oraz nerwowo-mięśniowego, a nasz organizm potrzebuje go również w przemianach energetycznych, wspomaga spalanie węglowodanów i tłuszczów… To tylko niektóre z funkcji najcenniejszego z biopierwiastków – magnezu.
Oprócz tego magnez zapobiega miażdżycy, zawałom, kamicy nerkowej, zaburzeniom ciąży, opóźnieniom rozwoju płodu, zaburzeniom rozwojowym u dzieci, a nawet chorobom nowotworowym. Ale i to nie wszystko. Mamy jeszcze te najczęściej podawane informacje: magnez obniża ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza napięcie nerwowe, działa antystresowo, pomaga w zaburzeniach snu. Niektórych może zaskoczyć, że ten biopierwiastek zmniejsza szkodliwe skutki działania alkoholu na organizm, ułatwia wchłanianie leków i wzmacnia ich działanie. Tę długą listę zamyka ochronne działanie magnezu przed zatruciami związkami fluoru, rtęci, ołowiu i innych metali ciężkich, oraz neutralizacja skutków innych zanieczyszczeń przemysłowych.
Hipomagnezemia, czyli niedobory magnezu
Nasze zapotrzebowanie na magnez to około 300-400 mg dziennie. Zwiększa się ono w okresach przemęczenia i stresu, w czasie ciąży oraz u sportowców i osób czynnie uprawiających sport. Wówczas sięga ono 450-525 mg. Przy naszej przeciętnej diecie wraz z jedzeniem i wodą do naszego organizmu trafia około 2/3 niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania, ilości magnezu.
To zapotrzebowanie do niedawna było pokrywane przez standardową, codzienną dietę - pierwiastek ten bogato występował w spożywanych przez człowieka pokarmach. Jednak, w związku nawożeniem chemicznym gleby i stosowaniem dużej ilości konserwantów żywności, magnez coraz częściej wypierany jest ze składu naszego pokarmu przez inne substancje. Jest to przyczyną coraz częściej występujących niedoborów magnezu (hipomagnezemia). Do innych, częstych przyczyn hipomagnezemii należą: nadużywanie alkoholu, picie dużej ilości kawy, stres, stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych, nadmiar tłuszczów w diecie. Stan ten często potęgowany jest przez: niewydolność nerek, przewlekłe zaburzenia trawienia i wchłaniania magnezu z przewodu pokarmowego czy stosowanie leków moczopędnych.
Niedobór magnezu może objawiać się na wiele sposobów. Do najczęstszych symptomów należą: zaburzenia rytmu pracy serca (objawiające się kołataniem serca), objawy nerwowo-mięśniowe (drżenie, mrowienie, uczucie drętwienia kończyn, języka, powiek i warg), osłabienie siły mięśni, bóle głowy, trudności w koncentracji, zaburzenia snu, rozdrażnienie. Dodatkowo, obniżone stężenie magnezu w organizmie człowieka może zaostrzać przebieg takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, migrena, arytmia serca, depresja, astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Solidna dawka magnezu
Braki magnezu na szczęście łatwo możemy uzupełnić. Co robić, kiedy dopadnie nas drżenie powiek, spadek koncentracji lub inne objawy niedoboru magnezu?
- Braki magnezu możemy uzupełniać spożywając produkty bogate w ten pierwiastek. Są to między innymi: kakao, czekolada, orzechy, rośliny strączkowe (fasola, groch), płatki owsiane, ryby morskie, banany. Jednak najłatwiej z niedoborem magnezu można walczyć pijąc wody mineralne bogate w ten pierwiastek (np. Ustronianka z magnezem i witaminą B6). Dodatek tej witaminy, która to wchodzi w skład ww. wody mineralnej nie jest przypadkowy – witamina B6 ułatwia wchłanianie magnezu z pożywienia. – tłumaczy Robert Fastyn, lekarz chorób wewnętrznych ze szpitala im. Jonschera w Łodzi - Codzienne spożywanie takiej wody niesie za sobą dodatkowe korzyści. Mianowicie odpowiednie nawodnienie organizmu przyczynia się do poprawy jego funkcjonowania i pozwala na prawidłowy przebieg życiowo ważnych procesów toczących się w nim.
Nawet kiedy odczuwamy skutki niedoboru magnezu, nie musimy dopisywać kolejnej pozycji na – pewnie i tak długiej – liście zakupów w aptece. Wzbogaćmy naszą dietę w orzechy i kakao (same przyjemności!), a zamiast pierwszej lepszej wody w markecie, wybierzmy Ustroniankę z magnezem i witaminą B6… Pamiętajmy, że magnez to najcenniejszy z pierwiastków!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.