Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-02-06 01:11:03
Zarówno przygotowując się do macierzyństwa jak i odświeżając swoją dotychczasową rodzicielską wiedzę, warto inspirować się uznanymi autorytetami, ale także sprawdzać trendy. Generalnie – warto wiedzieć. Zwłaszcza, że stawką jest jakość wychowawcza (również naszych) dzieci. Oto 10 najciekawszych naszym zdaniem książek o wychowaniu i opiece nad dziećmi, które w ostatnim czasie zrewolucjonizowały podejście do tego ważnego tematu.
TOP 10 książek o wychowaniu dzieci
Rodzicielstwo bliskości to stosunkowo młody nurt w pedagogice, próbujący znaleźć trzecią drogę pomiędzy nakazowym wychowaniem w posłuszeństwie a społecznie nieskutecznym wychowaniem bezstresowym. Jeśli jest nam bliska tematyka nawiązywania silnej relacji z dzieckiem już od pierwszych dni życia, pozycje duńskiego autora Jespera Juula pomogą nam szybko i zrozumiale zgłębić to zagadnienie.
Jesper Juul „Zamiast wychowania” – absolutny priorytet dla zarówno rozpoczynających swoją przygodę z rodzicielstwem, jak i osób chcących zweryfikować swoją wiedzę lub mających problem w dogadaniu się ze starszą latoroślą. Czytelnie i prosto nazwane toksyczne schematy zachowań, na co dzień trudne do zdefiniowania, w książce „Zamiast wychowania” stają się wreszcie jasne jak słońce. Ze zdziwieniem odkryć możemy jak drobne zmiany w doborze słów i wysyłanych przez nas komunikatów mogą wpłynąć na relację z dzieckiem. Fenomenalna pozycja zarówno dla rodziców jak i dziadków.
Jesper Juul „Nie z miłości” – oparty na idei rodzicielstwa bliskości praktyczny zbiór informacji o nie naruszającym godności i autonomii dziecka ćwiczeniu się w jasnym i mądrym stawianiu dziecku granic. Wyjątkowa pozycja dla wszystkich rodziców, którzy zalani miłością do dziecka, pozwalają wejść sobie na głowę. Rozwinięta w książce ciekawa koncepcja o wyższości bycia autentycznym nad wchodzeniem w rolę rodzica, powinna zachęcić do lektury ostatnich sceptyków.
Jesper Juul „Rodzic jako przywódca stada” – kolejna pozycja o mądrym i silnym rodzicielstwie, będącym bazą wypadową dorosłego życia dzieci. O znaczeniu przykładu w życiu dziecka i odbijaniu się w oczach rodzica. Bardzo ważna książka o uważności w dzisiejszym zabieganym świecie (i rodzicielstwie).
Jesper Juul „Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?” – o tym, jak mądre są nasze dzieci i jak tego nie zepsuć. Podparta ogromną praktyką pedagogiczną książka - bestseller, która zrewolucjonizowała współczesne podejście do wychowania. Absolutny TOP.
Dr Stuart Shanker „SELF-REG. Jak pomóc dziecku ( i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości” – napisana wymagającym językiem pozycja zgłębiająca tajniki samoregulacji emocji. Niezwykle interesująca materia warta poznania.
Karolina Piotrowska „Rozwój seksualny dzieci” – to pierwszy tak całościowo potraktowany poradnik o wciąż trudnym do przepracowania temacie rozwoju seksualnego dzieci w przedziale 0-18. Autorka w doskonały sposób dobiera nomenklaturę dla newralgicznych treści, jednocześnie nie tworząc wieloznacznych mitów i klarownie wyjaśniając wielowymiarowość zdrowej seksualności (bez zbędnego erotycznego wydźwięku), występującej na każdym etapie życia naszych dzieci. Tej książki brakowało dotąd na polskim rynku wydawniczym.
Elaine Aron „Wysoko Wrażliwe Dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie?” – bardzo ważna książka o dzieciach, które krzywdząco klasyfikuje się jako trudne, niegrzeczne lub niezrozumiałe. O bogatym świecie dzieci wrażliwszych niż inne, nieprzeciętnie zdolnych ale i zagubionych w świecie mocnych dźwięków, zatłoczonych korytarzy czy zbyt jaskrawych świateł. O nich i o tym jak pomóc im funkcjonować w poszanowaniu tego szczególnego daru.
Dr Ross W. Greene „Trudne emocje u dzieci” – o tym jak rozmawiać z dziećmi o emocjach w sposób zrozumiały i budujący ich poczucie własnej wartości i wiarę w siebie. Nawet najtrudniejsze przejścia są do przepracowania w mądrej, wartościowej rozmowie. Warto wiedzieć jak pomóc dziecku w zrozumieniu tego, co czuje i dlaczego.
Eline Snel „Moja Supermoc. Uważność i spokój żabki. Historie, gry i zabawy mindfullness”- bardzo ciekawie ujęty poradnik / pomoc dydaktyczna, zbudowany wokół kwestii medytacji (świeckiej) i rozwoju uważności. Ćwiczenia rozwijają zdolność koncentracji u dzieci, pozwalają się wyciszyć i zapanować nad wybuchami złości. W przebodźcowanym współczesnym świecie, pełnym nerwowych reakcji i agresywnych działań, pozycja bardzo ważna (dla dorosłych również).
Marta Jas-Baran, Tamara Chorążyczewska „U malucha na talerzu. Zdrowa dieta dla niemowląt” – niewyczerpany temat „co i ile podać niemowlęciu” zgłębiony wraz z praktycznymi przepisami. Ponieważ nic tak szybko się nie zmienia jak umotywowane najnowszymi badaniami trendy w żywieniu noworodków, jest to pozycja zarówno dla młodych mam, jak i babć (czy prababć).
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.