Artykuł promocyjny Opublikowany przez: ULA 2013-03-28 14:45:42
Kolorowe, interesujące, zachęcające do współpracy. Mają prosty, zazwyczaj klasyczny design. Są estetyczne, o ponadczasowym charakterze. O zaletach drewnianych zabawek nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać.
W przeciwieństwie do zabawek elektronicznych, z nadmierną ilością atrakcji, bodźców i kolorów, drewniane zabawki stymulują rozwój dziecka, nie ograniczają jego możliwości percepcji, postrzegania świata.
Nie podają gotowej recepty na zabawę, nie dyktują i nie narzucają jej formy. Tu nie wystarczy włączyć, usiąść i obserwować. Dziecko musi wykazać inicjatywę i pomysłowość, samo zorganizować zabawę. Takie zabawki dają mu dowolność wybierania i tworzenia.
Proste - wydawałoby się - zabawy w gotowanie, organizowanie przyjęć, przygotowywanie posiłków, rozwijają logiczne myślenie maluchów, uczą mechanizmów przyczynowo-skutkowych, wynikania jednej sytuacji z drugiej, a także zdobywania umiejętności przewidywania, np.: „jeśli ugotujemy, będziemy mieli obiad”. Żeby zacząć zabawę od początku, trzeba zabawki posprzątać, pozbierać, poukładać raz jeszcze.
Takie zabawy pozwalają wcielać się w konkretne role, zamieniać nimi. Dzieci naśladują w ten sposób często świat dorosłych, odtwarzając go takim, jakim go widzą.
Jeśli poobserwujemy ich zachowania, możemy dowiedzieć się więcej także o nas samych.
Czego jeszcze uczą drewniane zabawki do gotowania? Na pewno współpracy między dziećmi, ustalania i przestrzegania zasad: „teraz ja podaję, teraz ja gotuję, zróbmy to razem”.
Oczywiście nie zawsze dzieci bawią się zgodnie, ale pierwsze próby zawierania kompromisów są niezwykle ważne.
Drewniane zabawki do gotowania dają także dziecku możliwość pierwszego kontaktu ze światem kształtów.
Maluchy, które bawią się nimi, doskonale odpowiadają na pytanie o rodzaj figury. „To koło” – mówią o kształcie ciasta, ‘to trójkąt” – pokazują na wykrojony z niego kawałek.
Taka zabawa uczy także znajomości kolorów i kojarzenia ich z niektórymi owocami, warzywami.
Rodzice, których dzieci bawiły się drewnianymi zabawkami do gotowania, zauważyli, że dzieci lepiej zaczęły radzić sobie z tzw. małą motoryką, czyli sprawnością ruchową rąk w zakresie ich szybkości, precyzji.
Takie zabawki jak np. drewniane łyżeczki czy widelce uczyły również zdolności manualnych (zwłaszcza chwytania palcami), potrzebnych w przyszłości przy nauce pisania.
Drewniane zabawki są ekologiczne, pomalowane specjalnymi, bezpiecznymi farbami, rodzice nie martwią się, jeśli dziecko włoży je do buzi.
Dlatego specjaliści od dawna podkreślają, by wybierać właśnie je. Są zdecydowanie lepsze od taniego, często tandetnego, plastiku, który wypełnia sklepy z zabawkami.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.