Opublikowany przez: ULA 2012-02-28 14:14:39
Karmienie niemowlęcia, szczególnie przy pierwszym dziecku jest dla wielu kobiet nie lada wyzwaniem. Przy karmieniu piersią młoda mama często nie wie ile ma mleka i czy pokarm ten wystarcza maleństwu. Z drugiej strony musi nauczyć się rozpoznawać czy niemowlak jest głodny lub najedzony. Jak sobie z tym poradzić?
Typowym objawem tego, że dziecko się nie najada jest to, że gdy odstawiamy je od piersi, to płacze. (…) Drugim objawem jest mały przyrost wagi lub wręcz brak przyrostu. Z tego co pamiętam takie jednorazowe karmienie piersią trwa ponad 20 minut i zazwyczaj dzieciaczek powinien albo zasnąć albo sam puścić pierś – wymienia Kasia, mama Tymka.
Nigdy nie miałam problemów ze stwierdzeniem kiedy Julka jest głodna i czy się najada. Kiedy była głodna płakała, a przytulona dosłownie szukała cycusia buzią :) Kiedy piła słychać było słodkie ciamkanie i przełykanie, a kiedy się najadła, sama wypuszczała pierś i zazwyczaj zasypiała – dzieli się swoim doświadczeniem Ola, mama Julki.
To pytanie, kiedy maluch sie najada, oj dręczyło mnie! - przyznaje Ania, mama Zuzi i opowiada - Mała bardzo dużo spała tuz po urodzeniu i kazali nam ja budzić na jedzonko. Już w szpitalu waga jej spadła, ale w normie, która jest normalna. Nasza Zuzia wymachiwała raczkami jak była głodna. Nie płakała, bo zwyczajnie chyba nie umiała, za to stękanie jak najbardziej…
Dziecko instynktownie szuka piersi, sprawdzony sposób naszych babć i mam jest też ze zgiętym palcem wskazującym (jeżeli dziecko jest głodne, automatycznie zacznie go ssać) – przypomina Agnieszka, mama Natalki – Z kolei głodny noworodek często jest niespokojny, najedzony powinien puścić sutka i usnąć…
Natalia Napierała z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Pediatrii przy SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu podkreśla, że komunikat o potrzebie jedzenia niemowlę sygnalizuje płaczem. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z faktu, że sygnał ten w okresie niemowlęcym może oznaczać wiele innych potrzeb. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na częstotliwość „posiłków”.
Obecnie preferuje się „karmienie na żądanie”. Dziecko samo decyduje jak długo i z jaką częstotliwością ssie pierś. Nie przejmujmy się, gdy domaga się jedzenia rzadziej niż co 2 h- dla niektórych dzieci normą jest sygnalizowanie potrzeby zaspokojenia głodu co 3-4 h, inne maluchy z kolei będą domagały się karmienia częściej niż co 2 h, pijąc mniej, ponieważ będą odczuwały potrzebę ugaszenia pragnienia (mleko kobiece na początku karmienia zawiera więcej wody, wraz z upływem czasu spożycia przez malucha pokarmu gęstnieje).
Ważne, by pamiętać, że niemowlę powinno być karmione od 6-10 razy na dobę, przy mniejszej częstotliwości karmienia, zachodzi potrzeba przystawiania dziecka do piersi lub częstowanie napojem z butelki, by nie dopuścić do odwodnienia maleństwa.
Nasycone maleństwo odwraca główkę od piersi lub butelki lub spokojnie zasypia wtulając się w mamę. Satysfakcjonującym dowodem, świadczącym o prawidłowym żywieniu malucha są regularne wypróżnienia i prawidłowy przyrost masy ciała.
Nie ma powodu do niepokoju, gdy maluch w pierwszym półroczu życia przybiera ok.:15-30g/ dobę, 150-200g/ tydzień, 600-1000g/ miesiąc. Pamiętajmy, że dziecko tak samo jak osoba dorosła miewa lepsze i gorsze dni i jego apetyt może zmieniać się także w różnych okresach jego życia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
79.186.*.* 2012.03.03 20:17
:) uspokoiłam się po przeczytaniu tego artykułu!
ewewita1383 2012.02.29 19:39
moja mała gwiazda na głód reaguje płaczem, czasem wydobywa nieartykułowane ,gardłowe charczenie i ogólna nerwowość jej towarzyszy !!! najedzona odwraca głowę i wtula się w swoją podusię :)
Mama Julki 2012.02.29 12:31
O proszę, jaki fajny artykuł:)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.