Opublikowany przez: Kasia P. 2014-01-16 15:03:54
Opis zmian jakie zachodzą w trakcie ciąży jest fascynujący. Maleństwo, które nosisz rozwija się bardzo szybko. Możesz śledzić te zmiany i kontrolować czy przebiegają poprawnie. Nasz kalendarz rozwoju ciąży sprawi, że spokojnie przejdziesz przez ten czas.
Kalendarz rozwoju ciąży:
1 miesiąc – malutka kulka
Zapłodnienie i powstanie zarodka to już duży sukces! Teraz zaczyna się rozwój Twojego dziecka. Zarodek składa się z kilkuset komórek z których rozwijają się tzw. listki zarodkowe. To z listków zarodkowych powstają trzy najważniejsze układy: nerwowy z mózgiem, pokarmowy z wątrobą i krwionośny ze szkieletem. W tym miesiącu tworzy się także łożysko. Zarodek zwija się, przybierając podłużny kształt przyszłego dziecka. Zaczyna formować się serce – najpierw jest tylko pojedynczą małą rurką, ale już w 22. dniu powstają w nim komory, które zaczynają się kurczyć. Powstają zalążki oczu i uszu. Embrion wyglądem przypomina kijankę, a jego długość to ok. 3-4 mm.
2 miesiąc - płeć
Długość płodu do końca ciąży mierzy się od czubka głowy do pupy. W drugim miesiącu płód szybko rośnie. Na początku ma 4-5 mm, a pod koniec 3-4 cm. Pojawiają się zawiązki kończyn, które wyglądają jak króciutkie płetwy. Powoli rozwijają się stópki i ręce. Dziecko ma już własny krwiobieg. Serce zaczyna się dzielić na dwie komory. Kształtuje się układ pokarmowy i kostny. Dlatego też warto w tym okresie stosować Novovit Uno, który dostarczy Tobie wszystkich składników niezbędnych do rozwoju dziecka. W tym miesiącu różnicują się także narządy rozrodcze, ale nie można jeszcze tego zobaczyć na USG. Powoli embrion zaczyna przypominać człowieka – od tego momentu nazywany jest płodem.
3 miesiąc – pierwszy uśmiech
Serduszko jest już w pełni ukształtowane. Pod powieką pojawia się tęczówka, a na rączkach paznokcie. Powstały już wszystkie narządy wewnętrzne. Oczy, które były po obu stronach głowy przesuwają się do przodu. Skóra jest coraz bardziej różowa, ale nadal prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Szkielet chrzęstny zastępowany jest przez kostny. Maluszek zaczyna wykonywać pierwsze ruchy: uśmiecha się, otwiera i zamyka usta, marszczy czoło i ssie kciuk.
Partnerem tematu miesiąca jest producent linii:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.