Autor zdjęcia/źródło:
freepik @ peoplecreations
37 tydzień ciąży
Trzydziesty siódmy tydzień to najwyższy czas, by zacząć przygotowywać się do porodu na poważnie. Powinnaś mieć już dawno gotową torbę do szpitala, a właściwie dwie – jedną dla siebie, a drugą dla dziecka. Wybierz szpital , w którym będziesz rodzić, dowiedz się dokładnie, co powinno znaleźć się w torbie, a czego oczekuje szpital, w którym będziesz rodzić.
Przygotować się należy jednak głównie w warstwie psychicznej:
- Ustal z mężem, czy chcecie uczestniczyć w tzw. porodzie rodzinnym. Jeśli twój partner nie wyraża takiej chęci, to w porodzie rodzinnym uczestniczyć może twoja mama ,siostra lub inna bliska ci osoba. Jeśli chcesz, by ktoś bliski towarzyszył ci w porodzie, dowiedz się, czy istnieje taka możliwość w szpitalu, w którym planujesz rodzić. W niektórych szpitalach poród rodzinny jest usługą dodatkowo płatną lub wymagającą wcześniejszej rezerwacji odpowiedniej sali.
- Obecność bliskiej osoby w trakcie porodu zwykle dodaje matce siły, łagodzi dolegliwości bólowe odczuwane w czasie porodu. Bliska osoba służy też pomocą techniczną i sprawuję troskliwą opiekę nad rodzącą, której nie zastąpi żadna, nawet najbardziej oddana położna.
- W niektórych szpitalach istnieje możliwość umówienia się z położną na wyłączną pomoc przy porodzie. Taka usługa jest dodatkowo płatna, ale zapewnia mamie poczucie bezpieczeństwa.
- Będziesz musiała podjąć też decyzję co do lewatywy przed porodem. Lewatywa może nie być przyjemna, ale spowoduje, że w czasie porodu nie oddasz stolca, co może być krępujące dla ciebie.
- Następna kwestia golenia włosów okolic intymnych. Nie jest prawdą, że przy porodzie należy mieć ogolone włosy intymne. Jeśli nie golisz włosów okolic narządów rodnych, to nie musisz tego robić przed porodem. Pamiętaj, że na personelu służby zdrowia fakt ewentualnego ogolenia czy nieogolenia nie robi żadnego wrażenia. Ogolone krocze ułatwia jednak ewentualne szycie krocza. Jedynym wyjątkiem od tej reguły dowolności jest planowe cesarskie cięcie – w takim przypadku należy ogolić włosy w okolicach spojenia łonowego, tam gdzie przebiegać będzie cięcie. Jeśli jednak tego nie zrobisz, wyręczą cię położne w szpitalu.
- Musisz też podjąć decyzję co do zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, to lekarz anestezjolog może wkuć się do twojego kręgosłupa w drugiej części porodu, co spowoduje prawie zupełną redukcję bólu. Opcja ta jest w niektórych szpitalach dodatkowo płatna. Niesie też ryzyko pewnych powikłań, jak przewlekłe bóle kręgosłupa w okolicach wkłucia.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży. Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.