Opublikowany przez: monika.g 2015-02-04 16:44:13
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @
Na tym etapie ciąży większość dzieci zajęło już tzw. położenie główkowe, leżąc głową w dół i spokojnie oczekując porodu. Jeśli jednak twoje dziecko wciąż leży nogami w dół, nie ma powodów do niepokoju, gdyż ma ono jeszcze dużo czasu na zmianę pozycji. Gdyby nie zmieniło pozycji, a jest będzie to twój pierwszy poród, to będzie to wskazaniem do przeprowadzenia cięcia cesarskiego.
Nasze maleństwo posiada rozwinięty porządek dnia, określone pory snu, aktywnego czuwania i spokojnego czuwania, związane są one pośrednio z twoją aktywnością, porami odpoczynku oraz rozpoznawanym już przez dziecka świetle dziennym, które, według najnowszych badań, dociera w niewielkim natężeniu przez rozciągnięte powłoki brzuszne do macicy.
Macica cały czas rośnie i sięga prawie pod klatkę piersiową. Dno macicy w trzydziestym pierwszym tygodniu znajduje się trochę poniżej połowy odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym (najniżej położoną częścią mostka). Powinnaś zacząć przygotowywać się do porodu w każdym możliwym wymiarze – budując swoją wiedzę o samym fizjologicznym akcie, ale i o opiece nad noworodkiem, przygotowując siebie i przyszłego tatę psychicznie oraz robiąc ostatnie zakupy niezbędnych dziecku przedmiotów. Możesz zacząć przygotowywać i kompletować torbę do szpitala ,nie czekaj na ostatnią chwilę.
W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży mogą nabrać intensywności wycieki pokarmu z piersi. Pokarmu może być tak dużo, że będzie on istotnie brudził bieliznę i powodował dyskomfort. Rozwiązaniem tego problemu będą wkładki laktacyjne dla karmiących matek, które włożone w biustonosz będą wchłaniać wszelkie wycieki i chronić bieliznę i bluzki przed zabrudzeniem.
Duża macica powoduje też coraz większy ucisk klatki piersiowej, co w dalszym ciągu utrudnia oddychanie i powodować może ból okolicy przepony i żeber. twój oddech będzie spłycony, a w razie niewielkiego nawet wysiłku będzie dochodziło do zadyszki i problemów ze złapaniem oddechu. Jeśli jednak duszności w ciąży pojawią się nagle, będzie towarzyszyć im kołatanie serca, zgłoś się niezwłocznie do lekarza ,lub udaj się do najbliższego szpitala.
Na tym etapie ciąży niektóre kobiety doświadczają pogorszenia ostrości widzenia, pojawić się może krótkowzroczność. Przyczynia się do tego podatność na odwodnienie, zwiększona objętość krwi w krwiobiegu oraz zmiany hormonalne. Pamiętaj by pić możliwie dużo, choć częste parcie na pęcherz może cię zniechęcać do sięgania po napoje. Jednocześnie pamiętaj, by w razie nagłego pojawienia się problemów z widzeniem, zwłaszcza podwójnego widzenia, „mroczków” czy „światełek”, udać się na ginekologiczną izbę przyjęć. Może to być objawem zespołu HELLP, który może być poważną komplikacją zagrażającą dziecku i tobie. Jeśli masz możliwość to przy takich objawach warto zmierzyć sobie ciśnienie krwi.
Na skutek obrzęków stawów i ucisku nerwów w dłoniach może pojawić się zespół cieśni nadgarstka. Objawy są podobne do reumatoidalnego zapalenia stawów – będziesz mieć trudności z „rozruszaniem” palców po ich dłuższym spoczynku, na przykład rano. Oprócz trudności z poruszaniem palcami pojawią się mrowienia, zaburzenia czucia w obrębie dłoni, osłabienie koordynacji w dłoni i chwytu czy wypadanie przedmiotów. Wszystkie te objawy powinny ustąpić bezpośrednio po rozwiązaniu ciąży i zaniknięciu obrzęków.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.