Opublikowany przez: monika.g 2015-02-03 17:17:04
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @
W dalszym ciągu rozwija się układu nerwowego. Rozwijają się płuca i mięśnie oddechowe. Rzęsy i brwi urosły już w pełni, dalej rosną włosy na głowie. Dziecko posiada w pełni wykształcone dłonie i stopy, wciąż rosną mu paznokcie, choć są bardzo miękkie. Są już wykształcone zęby mleczne, ukryte w dziąsłach, które wyrżną się w kilka miesięcy po narodzinach.
Obecnie ilość płynu owodniowego w macicy nie zwiększa się już, a dziecko robi się coraz większe. Jest mniejsza jego ruchliwość płodu, a ruchy nóg i rąk robią się coraz bardziej wyraźne na skórze brzucha. Duża płaska powierzchnia oznacza prawdopodobnie plecy, mniejsza okrągła to głowa lub pupa, natomiast drobne, twarde i ruchliwe wybrzuszenia to nogi lub ręce. Jeśli dziecko nagle zmieni swoje zachowanie, przestanie kopać lub stanie się niezwykle aktywne,nie będziesz czuła 10 ruchów na godzinę, może to oznaczać bezpośrednie zagrożenie jego życia i powinnaś niezwłocznie udać na ginekologiczną izbę przyjęć.
W dalszym ciągu następuje również intensywny rozwój mózgu. Podczas badania USG można nieraz zaobserwować, że dzieci na tym etapie otwierają oczy raz na pewien czas. Rozciągające się powłoki brzuszne oraz macica sprawiają, że pewna ilość światła może się już przedostać do wnętrza i dziecko jest w stanie widzieć pierwszy raz w swoim życiu. Możesz doświadczyć nagłego ruchu dziecka w momencie wystawienia brzucha na działanie jaskrawego źródła światła.
Ciężko ci się wysypiać. Duży, ciężki brzuch uniemożliwia znalezienie wygodnej pozycji do snu. Już nawet spanie na boku, na specjalnie do tego przeznaczonym rożku, sprawia trudności. Spróbuj się zrelaksować przed snem,posłuchaj muzyki relaksacyjnej,wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających na piłce.
Wraz z rosnącą ciążą będzie ona uciskać również jelita i żołądek, upośledzając ich prawidłowe funkcjonowanie. Będzie to się objawiać zgagą, wzdęciami, niestrawnościami czy zaparciami. Szczególnie wystrzegaj się zaparć, które mogą w ciąży prowadzić do hemoroidów. Jedz możliwie dużo owoców i warzyw, pokarmów zawierających dużo błonnika.
Na tym etapie ciąży możesz mieć już na tyle dużo nagromadzonego pokarmu w piersiach, że mogą zacząć się pojawić się wyciek mleka.W zasadzie nie jest to mleko, tylko siara – kremowa, gęsta wydzielina, która zawiera dużo białek, przeciwciał i witamin. W stosunku do mleka przejściowego i dojrzałego, zawiera mało tłuszczu i cukrów, czyli energii. Będzie stanowić posiłek dziecka przez pierwsze godziny po narodzinach i ułatwi przystosowanie się przewodu pokarmowego do pobierania dużych ilości pokarmu.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.