Opublikowany przez: monika.g 2015-02-03 17:08:41
Autor zdjęcia/źródło: 123RF
Dziecko rusza się intensywnie, a jego ruchy będą teraz bardziej odczuwalne. Intensywnie rośnie głowa dziecka, tak by pomieścić rozwijający się mózg. Rozwijają się i dojrzewają płuca oraz mięśnie, w tym mięśnie oddechowe. Mimo że dziecko będzie miało płuca w pełni rozwinięte dopiero za osiem tygodni, w okolicach trzydziestego szóstego tygodnia ciąży.
Dno macicy znajduje się około 3-4 palce powyżej linii pępka, a brzuch nadal rośnie w tempie około jednego centymetra tygodniowo. Szczególne problemy sprawia sprawne poruszanie się oraz spanie w nocy, kiedy nie sposób znaleźć wygodnej pozycji, pęcherz domaga się co chwilę wizyty w toalecie, a do tego budzą cię skurcze łydek i stóp.
Coraz trudniej będzie ci też złapać oddech. Wraz z podchodzeniem macicy pod przeponę, wywiera ona coraz większy nacisk na klatkę piersiową od środka, uniemożliwiając efektywne oddychanie. Musisz brać wiele płytkich oddechów, by zaspokoić zapotrzebowanie Waszych dwóch organizmów na tlen. Możesz się też skarżyć na bóle żeber.
Mama musi częściej odpoczywać, mogą pojawiać się obrzęki stópi kostek. Jest to spowodowane coraz większą i coraz cięższą macicą, która uciska na żyłę główną dolną. W efekcie może dojść do powiększenia się stóp nawet o jeden czy dwa rozmiary buta. Jeśli cierpisz na obrzęki, pamiętaj, by dużo odpoczywać, unosić nogi nieco wyżej podczas spoczynku, leżąc na lewym boku.
Nacisk powiększającej się macicy na układ pokarmowy będzie powodował niestrawność, wzdęcia, zgagę oraz odbijanie. Z tego samego powodu będziesz co chwilę odczuwać parcie na pęcherz. W żadnym razie jednak nie ograniczaj picia płynów. Pamiętaj też, by dostarczać odpowiednio dużo kalorii i składników pokarmowych dla dziecka, które teraz intensywnie rośnie.
Mogą pojawiać się nieprzyjemne hemoroidy. Aby im zapobiegać, staraj się jeść pokarm lekko rozwalniający, dużo pić i dbać o wypróżnienia.
Zapewne możesz też zauważyć coraz większe zmiany w swojej głowie. Nie chodzi tu nawet o powtarzające się migreny. Powoli stajesz się mamą! . Masz ochotę na remont pokoju dziecinnego czy większe zakupy – zrób to, a na pewno poczujesz się lepiej. Inna sprawa, że to ostatni gwizdek na tego typu przedsięwzięcia – z czasem nawet najprostsze czynności będą dla Ciebie wielkim wyzwaniem.
Możesz pomyśleć o zwolnieniu lekarskim z pracy. Porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę oraz pracodawcą. Jeśli jednak czujesz się dobrze, nie ma zagrożenia przedwczesnym porodem, a twoja praca nie jest nadmiernie obciążająca, nie ma powodu, byś nie mogła jej kontynuować nawet do dnia porodu, natomiast jeśli jest Ci ciężko i się męczysz idąc do pracy to lepiej weż zwolnienie lekarskie i odpocznij.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.