Opublikowany przez: monika.g 2015-02-03 13:43:07
Autor zdjęcia/źródło: 123RF
W 26 tygodniu ciąży płuca dziecka zaczynają produkować surfaktant. Jest to substancja zmniejszająca napięcie powierzchniowe w pęcherzykach płucnych.
Zostaje udoskonalony narząd zmysłu, w tym słuchu. Dziecko zaczyna w regularny i przewidywalny sposób reagować na określone dźwięki, głosy, muzykę. Możesz zacząć puszczać mu spokojną, najlepiej klasyczną muzykę, co będzie działać uspokajająco.
Dziecko potrafi nie tylko odbijać się od ścian macicy, ale też ssać kciuk, a nawet duży paluch u stopy. Ssanie palców wzmacnia mięśnie żuchwy i przygotowuje dziecko do podjęcia bardzo wyczerpującego ssania twoich piersi po urodzeniu, co będzie jego jedynym źródłem pokarmu przez kilka miesięcy po urodzeniu (przynajmniej tak to zostało zaprojektowane). Nasz maluszek aktywnie łapie pępowinę i bawi się nią. Jeśli masz bliźniaki, to korzystając z jeszcze relatywnie znacznej wolnej przestrzeni, będą się bawić i wchodzić w interakcje, tworząc jedyną w swoim rodzaju więź na całe życie.
Dno macicy znajduje się kilka centymetrów powyżej pępka. W dalszej części ciąży dno macicy będzie się podnosić mniej więcej o jeden centymetr z każdym mijającym tygodniem. Wraz ze wzrostem dziecka, będzie ono miało coraz mniej przestrzeni do pływania, w związku z czym jego ruchy mogą tracić z czasem dynamikę i wyrazistość.Dwudziesty szósty tydzień to początek końca najprzyjemniejszego okresu w czasie ciąży, czyli drugiego trymestru, kiedy to przemijają już dolegliwości związane z burzą hormonalną charakteryzujące pierwszy trymestr, a jednocześnie ciąża jest jeszcze na tyle mała, że nie utrudnia tak bardzo codziennej aktywności.
W zależności od wielkości ciąży oraz twojej ogólnej kondycji, sprawności fizycznej i aktywności możesz już coraz częściej skarży się na bóle pleców i obrzęki stóp. Obrzęki stóp w ciąży są spowodowane utrudnionym powrotem krwi żylnej do serca oraz zatrzymaniem dużej ilości wody w organizmie, spowodowanej zmianami hormonalnymi i większą ilością krwi w obiegu.
Macica będzie z czasem naciskać nie tylko na jelita, powodując zaburzenia trawienia, wzdęcia, zgagę czy zatwardzenia, ale też na przeponę i klatkę piersiową. Spowoduje to spłycenie oddechu, obniżenie wydolności wysiłkowej i ogólne obniżenie samopoczucia. Obok narastających trudności ze złapaniem oddechu pojawiać się będzie ból żeber, które będą stale rozpychane. W razie pojawienia się nagłego, ostrego bólu żeber, spróbuj zmienić pozycję, położyć się, odpocząć.
Dwudziesty szósty tydzień to dobry moment, by pomyśleć o zapisaniu się do szkoły rodzenia, jeśli jeszcze tego nie uczyniłaś. Jest to szczególnie ważne przy pierwszej ciąży, gdy wiele rzeczy jest dla ciebie jeszcze nowych. W ramach szkoły rodzenia odbywają się wykłady i ćwiczenia praktyczne, w czasie których dowiesz się wielu cennych rzeczy na temat ciąży, noworodka, porodu i połogu, a w czasie ćwiczeń praktycznych zostaniesz przygotowana do samego porodu.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.