Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: ukąszenie osy, ugryzienie komara @ pixabay.com
Ukąszenie owada pozostawia zwykle jedynie niewielkie zaczerwienienie, opuchnięcie i strasznie swędzi. Jest to bardzo nieprzyjemne, ale na szczęście nie jest niebezpieczne. Zdarza się jednak, że po kilku ugryzieniach, przy większej dawce jadu organizm może zareagować alergicznie, co wywoła nawet wstrząs anafilaktyczny. Mogą się wtedy pojawić obrzęki, pokrzywka na dużym obszarze ciała, a także duszności, prowadzące do problemów z oddychaniem i niedotlenienia całego organizmu. W takim przypadku konieczna jest interwencja lekarza, więc najlepiej jest zadzwonić po pogotowie lub jechać do najbliższego szpitala. W przypadku łagodniejszych ukąszeń z powodzeniem sprawdzą się domowe sposoby łagodzenia dolegliwości lub zapobiegania im przez odstraszanie owadów.
Komary zwykle przemieszczają się stadami, więc tam, gdzie pojawi się jeden, na pewno jest ich dużo więcej. Kąsają tylko samice, wyczuwają ofiarę z dużej odległości, a przyciąga je wyższa temperatura ciała człowieka oraz wydychany przez niego dwutlenek węgla. Z tego powodu kobiety w ciąży są bardziej narażone na ich ataki. Po ugryzieniu pojawiają się swędzące, zaczerwienione krostki.
Co zrobić po ukąszeniu? Miejsce ukąszenia przemyj alkoholem. Świąd po ugryzieniu komara skutecznie złagodzi przyłożenie lodu lub posmarowanie maścią chłodzącą. Możesz również użyć preparatu antyhistaminowego. Skuteczne będzie też przykładanie plasterka cytryny, cebuli lub ziemniaka, które złagodzą stan zapalny i zniwelują swędzenie.
Czym odstraszać komary? Komary przyciągają silne zapachy, nie używaj więc perfum wychodząc w plener, stosuj bezzapachowe antyperspiranty. Odstrasza je za to zapach wanilii, dlatego warto posmarować się ekstraktem z wanilii lub użyć kosmetyku o waniliowym zapachu przed spacerem nad wodą lub wycieczką do lasu. Komary nie lubią też olejku eukaliptusowego, miętowego i lawendowego warto więc nimi się natrzeć przed wieczorną wycieczką.
Gdy pogryzą nas owady, najczęściej komary, ale także, gdy poparzymy się pokrzywą, lub gdy nasze urocze wakacje nad morzem popsują nam poparzenia meduz warto użyć balsamu kojącego KOKODA po ukąszeniu komarów, poparzeniu pokrzyw i meduz. Szybko łagodzi ból i zmniejsza swędzenie skóry wywołane ukąszeniami owadów min komarów, parzącym działaniem pokrzyw i meduz. Specjalnie dobrane składniki zapewniają długotrwałe uczucie chłodu i ulgi. Można go stosować już u dzieci powyżej 2. roku życia.
Więcej na temat łagodzenia miejsc po ukąszeniach znajdziesz tutaj>>
Jad osy jest bardzo toksyczny. Użądlenie powoduje silny ból i obrzęk. Osy przyciąga słodki zapach lodów, ciasta czy napojów. Często zdarza się, że osa wejdzie do szklanki lub puszki z napojem, dlatego nigdy nie zostawiaj otwartego napoju zwłaszcza w ciemnej butelce lub puszce. Na pikniku pij napoje z przezroczystych szklanek.
Co zrobić po ukąszeniu? Pamiętaj, że ukąszenie osy w gardło lub krtań może spowodować silny obrzęk, który doprowadzić może nawet do uduszenia. W przypadku takiego użądlenia szybko schłodź gardło i udaj się natychmiast na pogotowie. Gdy osa użądli cię w inne miejsce przyłóż okład z roztworu sody lub octu co zmniejszy obrzęk. Schładzaj je również lodem i zażyj środki przeciwalergiczne. Jeśli nie masz takich w domu najlepiej poradź się lekarza jakich użyć.
Czym odstraszać osy? Osy przyciągają silne, zwłaszcza słodkie zapachy, dlatego unikaj ich wychodząc na grilla czy piknik. Przyciągają je też jaskrawe kolory i kwiatowe wzory, mylą je z kwiecistą łąką, unikaj więc takich strojów. Osy, podobnie jak komary, odstraszysz zapachem eukaliptusa i mięty
Są one szczególnie uciążliwe w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie pojawiają się przy owocach, zwłaszcza lekko psujących się. Gryzą poprzez nacinanie skóry i zlizywanie krwi. Ich jad to właściwie ślina, która w większych ilościach może spowodować infekcję, gdyż wchodzi w reakcję z krwią i roznosi się po całym organizmie. Z tego powodu przy pokąsaniu przez większą ilość meszek należy się zgłosić do lekarza.
Co zrobić po ukąszeniu? Zdezynfekuj ranę i schłodź lodem. Nie drap, bo może to spowodować powstanie ropiejących ranek, po których wygojeniu zostaną ślady.
Czym odstraszać meszki? Meszki, podobnie jak komary, nie lubią olejku waniliowego, lawendowego, a także migdałowego i goździkowego. Odstrasza je także zapach czosnku.
Większość najczęściej spotykanych gatunków mrówek ma kwas mrówkowy, którym spryskuje skórę człowieka w ten sposób się przed nim broniąc. Kwas ma silne właściwości drażniące, ale tylko miejscowo, nie wnika on pod skórę, ani nie dostaje się do krwi. Nawet zaatakowanie przez dużą liczbę mrówek nie powoduje żadnych silnych reakcji organizmu oprócz świądu i pieczenia w miejscach pogryzienia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sposoby na ukąszenia komarów – SPRAWDZONE I SKUTECZNE>>
94.254.*.* 2018.06.01 07:50
Mialam kiedyś ta starszą wersję tego balsamu i był to najlepszy łagodzący specyfik na rynku.Balsam dawal uczucie chlodu.Potem producent wycofał się chyba z produkcji i ciężko było to dostać.Teraz widzę że po prośbach klientów wznowili.Wiec pora go zakupić.
89.64.*.* 2018.05.22 22:23
ja na komary zawsze posiadam coś w torebce, dla siebie mam jakiś żel, na ukąszenia,żeby zniwelować świąd, a dla moich dzieci trzymam zawsze w torebce plastry [wymoderowano], naklejam zaraz po ukąszeniu w dane miejsce i maluchy dobrze się czują, bo zapominają o tym swędzeniu i nie rozdrapują tego bąbla. Co najważniejsze,ze te plastry maja w 100 procentach naturalne składniki. Wiec dla dzieciaków idealne, no i jest ich dużo w paczce bo az 30.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.