Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2021-03-19 11:46:34
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Suhyeon Choi on Unsplash
Do symptomów COVID-19 należą między innymi duszność, kaszel, bóle mięśni, gorączka czy utrata węchu i smaku. Najnowsze doniesienia mówią jednak o niespecyficzności objawów, które mogą różnić się między pacjentami. Dzięki możliwościom immunoregulacyjnym i różnicowania się komórek macierzystych wysnuto podejrzenie, że mogą one okazać się skuteczne w leczeniu objawów SARS-CoV-2 u pacjentów. Jeszcze przed rozpoczęciem pandemii ukazały się wyniki badań mówiących o obiecujących efektach terapeutycznych komórek macierzystych w leczeniu zarówno ostrej niewydolności oddechowej, jak i sepsy.
Dotychczasowe dane mówią o cięższym przebiegu i większej śmiertelności wśród osób starszych i osób z przewlekłymi chorobami takimi jak nadciśnienie tętnicze, otyłość czy choroby układu oddechowego np. POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) i astma. Nadal nie ma żadnych jednoznacznych rekomendacji co do polecanego i skutecznego leczenia przeciwwirusowego, a badania nad szczepionką na COVID-19 trwają. Obecnie są proponowane różne sposoby leczenia takie jak leki przeciwwirusowe, antybiotyki czy glikokortykosteroidy. Doniesienia z całego świata świadczą o tym, że leczenie to nie u wszystkich jest skuteczne i ciężko zaproponować jedną drogę dla wszystkich chorych, szczególnie tych z ciężkimi objawami.
Badania naukowe donoszą, że komórki macierzyste są bezpieczne i skuteczne w terapii przeciwwirusowej w ciężkich zapaleniach płuc i ARDS. Opisane są przypadki osób chorych na COVID-19, będących w ciężkim stanie i leczonych komórkami macierzystymi. Dotychczasowe wyniki tych prac donoszą o poprawie stanu zdrowia tych chorych. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to terapia eksperymentalna i wymaga zgody odpowiednich instytucji. Jeśli stan pacjenta jest poważny, a dostępne metody nie przynoszą oczekiwanych skutków, proponowanie nowych metod może być dla chorych ostatnią deską ratunku. Komórki macierzyste mogą pochodzić z tkanki tłuszczowej, wątroby, miazgi zębowej, ale także z krwi pępowinowej.
Komórki macierzyste mają wiele mechanizmów mogących prowadzić do naprawy uszkodzeń w płucach. Jest to wyjątkowa populacja komórek, które mają różnorakie działanie- immunomodulacyjne, przeciwzapalne oraz naprawcze. Zmniejszają one bowiem, występującą między innymi przy ciężkim przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, burzę cytokin.
U chorych z ciężkimi objawami COVID-19 poziom IL-6 jest znacząco wyższy niż u osób chorujących łagodnie. Interleukina 6 jest jedną z cząsteczek sygnałowych produkowanych przez komórki układu odpornościowego podczas w przebiegu zapalenia toczącego się w organizmie. Wykazano, że komórki macierzyste mogą hamować produkcję IL-6, a tym samym zmniejszać ciężkie objawy wywoływane przez SARS-CoV-2. W dotychczasowych badaniach wykazano, że po dożylnym wlewie komórek macierzystych może dochodzić do neowaskularyzacji (tworzenie nowych naczyń), a także mogą one zapobiegać zwłóknieniu płuc. Komórki macierzyste osiągają swoją funkcję naprawczą, dzięki różnym cytokinom takim jak czynnik wzrostu keratynocytów (KGF). Udowodniono, że łagodzi on ostre uszkodzenie płuc i może odgrywać terapeutyczną rolę w ARDS.
Okazuje się, że komórki macierzyste mogą być skutecznym leczeniem nie tylko w przypadku chorób nowotworowych, ale też są nadzieją dla osób najciężej przechodzących COVID-19. Kolejne badania naukowe mają na celu poznanie dokładnego mechanizmu działania i oceny skuteczności komórek macierzystych w walce z SARS-CoV-2.
Ważne jest zatem podjęcie decyzji jeszcze przed urodzeniem dziecka. Chwila narodzin to jedyna szansa na zabezpieczenie bezcennego daru, jakim są komórki macierzyste z krwi pępowinowej. Komórki macierzyste mają niezwykłe właściwości, a ich zastosowanie kliniczne jest coraz szersze. Obecnie krew pępowinowa jest wykorzystywana do leczenia ponad 80-ciu różnych schorzeń głównie hematologicznych oraz onkologicznych. Na świecie pojawia się jednak coraz więcej badań w kierunku wykorzystania komórek macierzystych z krwi pępowinowej m.in. w chorobach neurologicznych (takich jak autyzm czy mózgowe porażenie dziecięce), które niestety dotykają znaczny odsetek nowonarodzonych dzieci. Samo pobranie krwi pępowinowej jest bezbolesne oraz bezpieczne dla mamy i noworodka, a komórki macierzyste pozwolą zabezpieczyć zdrowie i życie Twojego dziecka, a także członków rodziny na długie lata.
Porozmawiaj z konsultantem Banku Komórek Macierzystych nOvum nt. możliwości bankowania krwi pępowinowej!
Konsultant wyjaśni wszelkie wątpliwości oraz dobierze odpowiedni pakiet do Waszych potrzeb.
Telefon +48 800 804 204
Bibliografia:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.