Autor zdjęcia/źródło:
Photo by Mike Petrucci on Unsplash
Od 28 listopada rząd przywrócił możliwość funkcjonowania sklepów i galerii handlowych, jednak w ściśle określonym rygorze sanitarnym. Jakie zasady obowiązują teraz w przestrzeni publicznej? Wyjaśniamy.
W celu ograniczania rozprzestrzenia się koronawirusa, rząd nadal zachował nauczanie zdalne dla wszystkich uczniów szkół podstawowych ponadpodstawowych oraz studentów. Od 28 listopada przywrócono jednak działalność galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych, ale obiekty mają funkcjonować na ściśle określonych zasadach. Jakie jeszcze warunki muszą być spełnione w sklepach i jakie zasady obowiązują teraz przestrzeni publicznej?
Zasady od 28 listopada: limity w sklepach, godziny dla seniorów i zamknięta kultura
Mimo otwarcia sklepów i galerii handlowych, nadal z użytkowania dla klientów pozostają wyłączone sale zabaw, a także kina czy teatry.
„Zasadniczo projektowane rozporządzenie powiela rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, z późn. zm.)” – jak czytamy w rozporządzeniu.
Jednak placówki handlowe mogą funkcjonować pod warunkiem zachowania ścisłego reżimu sanitarnego.
Jakie zasady obowiązują w sklepach i przestrzeni publicznej?
- W sklepach, przestrzeni publicznej i miejscu pracy obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.
- W sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2.
- Od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00 wciąż obowiązują godziny da seniorów (nie będą one obowiązywać 24 grudnia).
- W obiektach handlowych i przestrzeni publicznej utrzymujemy dystans min. 1,5 metra od innych.
Szkoły, kultura, transport, sport i wypoczynek - zasady
- Nadal są ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym, lub osobą dorosłą.
- Nadal zamknięte pozostają instytucje kultury (kina, teatry itp.). Dopuszcza się jedynie działania niezbędne do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrania fonograficzne i audiowizualne i wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – bez udziału publiczności.
- Nadal obowiązują ograniczania osób w transporcie publicznym. (50% liczby miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących).
- Mogą funkcjonować biblioteki publiczne i naukowe – obowiązuje jednak limit osób:1 osoba na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.
- W kościołach jest ograniczenie liczby osób – maksymalnie 1 osoba na 15m2, należy zakrywać nos i usta.
- W zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.
- On-line można organizować targi i wydarzenia.
- W hotelach mogą przebywać wyłącznie osoby podróżujące służbowo, sportowcy personel medyczny
- Salony fryzjerskie i kosmetyczne: funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.
- Nieczynne pozostają siłownie, kluby fitness i aquaparki.
- Wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu – mogą działać, ale z koniecznością zachowania reżimu sanitarnego.
Wigilia i śwęta - ile osób, jakie zasady?
- Wigilia, święta i imprezy organizowane w domu – mogą się odbywać z udziałem maksymalnie 5 osób (nie wliczając osób mieszkających).
- Wesela, komunie i konsolacje – zakaz organizacji.
- Restauracje i gastronomia – nadal może pracować w formie na zamówienie i na wynos.
CZYTAJ TEŻ: