Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2025-01-23 11:00:11
Autor zdjęcia/źródło: Pexels, Karolina Grabowska; Jakie składniki są kluczowe dla pielęgnacji skóry dzieci? Dowiedz się!
Przed wyborem nowego kosmetyku dla dziecka, należy każdorazowo zapoznać się z jego składem. Kluczową zasadą, jaką warto kierować się przy jego analizie, jest zarówno długość, jak i jakość użytych składników. Im krótszy skład, tym lepiej - istnieje większa szansa, że nie ma w nim zbędnych, szkodliwych dodatków. Odczytując kolejne nazwy wymienione po skrócie "INCI", należy skupić się zwłaszcza na substancjach czynnych, takich jak emolienty, substancje łagodzące, natłuszczające i wspomagające nawilżenie. Do przykładów korzystnych dla skory składników możemy zaliczyć m.in.:
Każda z tych substancji pełni określoną funkcję. Przykładowo: oleje roślinne są emolientami i natłuszczają skórę, dlatego zapobiegają utracie nawilżenia i odbudowują naturalną barierę ochronną skóry. Z kolei alantoina działa łagodząco, dzięki czemu może zmniejszać podrażnienia i zaczerwienienia. Natomiast stosowana w kosmetykach inulina wygładza, natłuszcza i nawilża, ograniczając pozbycie się wody z naskórka, czym również wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry. Ciekawą propozycją dla maluchów są łagodne kosmetyki od marki Jelp, dostępne pod adresem: https://b2b.europedg.pl/marki/jelp.
fot. Pexels Ron Lach
Wiemy już, jakie składniki są mile widziane w składnikach kosmetyków pielęgnacyjnych dla delikatnej skóry dzieci. Jakich substancji należy z kolei unikać przy wyborze odpowiedniego preparatu do mycia, nawilżania czy ochrony skóry najmłodszych? Część z nich odpowiada za przedłużenie przydatności produktu do użytku, inne polepszają jego wygląd lub zapach - mowa tu o konserwantach (parabenach), barwnikach i sztucznych kompozycjach zapachowych. Takie substancje mogą powodować reakcje alergiczne i podrażnienia, a także nasilać istniejące już problemy, jak np. objawy AZS. Co ciekawe, krem na zimę dla dziecka nie powinien zawierać też dużej ilości wody, ponieważ ta zamarzając, powoduje niekorzystne zmiany skórne. Bezwzględnie unikać należy natomiast spieniaczy, czyli silnych substancji myjących, które występują w kosmetykach pod nazwą SLS i SLES.
Pielęgnacja skóry obejmuje zarówno proces jej oczyszczania, jak i nawilżanie czy zabezpieczanie przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Dziecko w pierwszych dniach życia potrzebuje przede wszystkim łagodnie myjącego żelu lub płynu do kąpieli, a także preparatu, który wspomoże gojenie ewentualnych podrażnień. Jeśli malec ma już nieco dłuższą fryzurę, rodzic powinien wyposażyć się również w delikatnie oczyszczający szampon. W okresie jesienno-zimowym warto mieć przy sobie także krem, który tworzy na delikatnej skórze dodatkową. Produkt ten zawiera warstwę ochronną, zapobiegającą zaczerwienieniu, podrażnieniu i pieczeniu skóry wyeksponowanej na zimno i mroźny wiatr.
Warto pamiętać też, że pielęgnacja skóry to nie tylko nawilżanie i natłuszczanie, ale także ochrona. Duże znaczenie dla jej kondycji ma m.in. używany na co dzień proszek czy płyn do prania. Producenci nie bez powodu proponują nam środki piorące o hipoalergicznym składzie i neutralnym zapachu. Podobne znaczenie ma także wybór odpowiednich pieluszek czy chusteczek nawilżanych, służących do codziennego oczyszczania miejsc intymnych. Co jeśli nie znamy się na składnikach używanych do produkcji kosmetyków? W takiej sytuacji weryfikujmy, od jakiego wieku można stosować dany produkt w pielęgnacji dziecięcej skóry, czy jego skład jest naturalny, a także, czy preparat był testowany dermatologicznie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.